Прејди на содржината

1431

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1431 во разни календари
Грегоријански календар1431
MCDXXXI
Ab urbe condita2184
Ерменски календар880
ԹՎ ՊՁ
Асирски календар6181
Балиски календар1352–1353
Бенгалски календар838
Берберски календар2381
Будистички календар1975
Бурмански календар793
Византиски календар6939–6940
Кинески календар庚戌(мет. куче)
4127 или 4067
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
4128 или 4068
Коптски календар1147–1148
Етиопски календар1423–1424
Еврејски календар5191–5192
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1487–1488
 - Сачка ера1352–1353
 - Кали-југа4531–4532
Холоценски календар11431
Игбоански календар431–432
Ирански календар809–810
Исламски календар834–835
Јапонски календарЕјкјо 3
(永享3年)
Јавански календар1346–1347
Јулијански календар1431
MCDXXXI
Корејски календар3764
Мингуо-календар481 пред Р. Кина
民前481年
Нанакшахи−37
Тајландски сончев календар1973–1974
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1557 или 1176 или 404
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1558 или 1177 или 405

1431 (MCDXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1431 година од новата ера, 431. од вториот милениум, 31. од XV век и втора од 1430-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6939 и 6940 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6181 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5191 и 5192 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2184.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1431 година се протега во 4067 и 4068, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4127 и 4128 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1974. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 834 и 835 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1431 на Ризницата ?