1452

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1452 г.  во други календари
Грегоријански календар 1452
MCDLII
Ab urbe condita 2205
Асирски календар 6202
Бахајски календар -392–-391
Бенгалски календар 859
Берберски календар 2402
Будистички календар 1996
Бурмански календар 814
Византиски календар 6960–6961
Еврејски календар 5212–5213
Ерменски календар 901
ԹՎ ՋԱ
Етиопски календар 1444-1445
Игбоански календар 452–453
Ирански календар 830–831
Исламски календар 855–856
Јапонски календар Хотоку 4Кјотоку 1
(元年)
Јулијански календар 1452    MCDLII
Кинески календар 辛未年月日
(4088/4148)
— до —
壬申年月日
(4089/4149)
Коптски календар 1168–1169
Корејски календар 3785
Календар Мингуо 460 пред РК
民前460年
Селевкидски календар 1763–1764
Тајландски сончев календар 1995
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1508–1509
 - Шака самват 1374–1375
 - Кали југа 4553–4554
Холоценски календар 11452
Џуче-календар нема (пред 1912)

1452 (MCDLII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1452. година од новата ера, 452. од вториот милениум, 52. од 15 век и трета од 1450-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6960 и 6961 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6202 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5212 и 5213 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2205.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1452. година се протега во 4088 и 4089, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4148 и 4149 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1995. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 855 и 856 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

Непознати дати[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]