10 февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
<< февруари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28
2021

10 февруари — 41-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 324 денови до крајот на годината (325 во престапна).

Настани:

2009  Прв судир на сателити над Земјата: се судрија американскиот Иридиум 33 и рускиот Космос 2251.

Родени:

1791  Франческо Ајец — италијански академски сликар.
1890  Борис Пастернакруски писател.
1898  Бертолд Брехт — германски писател.
1903  Матијас Зинделар — австриски фудбалер.
1926  Дани Бланчфлауер — северноирски фудбалер, тренер и новинар.
1927  Петар Мазев — македонски сликар.
1935  Мирослав Блажевиќхрватски фудбалски тренер.
1939  Роберта Флек — американска пејачка.
1947  Буч Морис — американски џез-музичар.
1950  Марк Шпицамерикански пливач.
1953  Драгољуб Ѓуричиќ — црногорски рок-тапанар.
1986  Радамел Фалкаоколумбиски фудбалер.
1982  Џастин Гетлин — американски атлетичар.
1984  Заза Пачулија — грузиски кошаркар.
1986  Виктор Троицкисрпски тенисер.

Починале:

1755  Шарл Монтескје — еден од најголемите француски филозофско-политички писатели.
1837  Александар Сергеевич Пушкин — прочуен руски писател од романтизмот.
1917  Џон Вилијам Вотерхаус — истакнат англиски сликар-предрафаелит.
1923  Вилхелм Конрад Рентгенгермански физичар.
1977  Сергеј Владимирович Илјушинсоветски авиоконструктор
2005  Артур Милерамерикански писател.
2014  Ширли Темпл — американска филмска глумица.