Заза Пачулија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Заза Пачулија
Zaza Pachulia driving to basket (cropped).jpg
Пачулија во дресот на Голден Стејт во 2017
број 27 – Голден Стејт Вориорс
центар
Лични информации
Роден на 10 февруари 1984 (1984-02-10) (воз. 34 г.)
Тбилиси, Грузиски ССР, Советски Сојуз
Националност Грузиец
Височина 6 ст 11 ин (2.11 м)
Тежина 275 lb (125 kg)
Информации за кариера
НБА драфт 2003 / Круг: 2 / Избор: 42-ри вкупно
Одбран од Орландо Меџик
Професионална кариера 1999–сѐ уште
Лига НБА
Историја на кариера
1999–2003 КК Улкерспор
2003–2004 Орландо Меџик
2004–2005 Милвоки Бакс
2005–2012 Атланта Хокс
2011 КК Галатасарај
2013–2014 Милвоки Бакс
2015–2016 Далас Маверикс
2016–сѐ уште Голден Стејт Вориорс
Статистика на NBA.com

Заза Пачулија (грузиски: ზაზა ფაჩულია; роден на 10 февруари 1984 во Тбилиси) — грузиски професионален кошаркар кој настапува за екипата на Голден Стејт Вориорс во НБА и за кошаркарската репрезентација на Грузија.[1] Бил роден како Заур Пачулија, но подоцна го сменил името во Заза.[2] Пачулија има основано кошаркарска академија во родниот град Тбилиси, а секое лето одржува кошаркарски кампови за деца низ Грузија.[3]

Пачулија покажувал интерес за кошарка уште како мал, а на 13 години имал 2.04 метри. Пачулија како тинејџер бил повикан во екипата на турскиот прволигаш КК Улкерспор. По две сезони во Улкерспор, Пачулија бил избран во втората рунда од драфтот во 2003 од страна на екипата на Орландо Меџик, каде останал една сезона. Во 2004 преминал во Милвоки Бакс, а од 2005 до 2013 настапувал за клубот Атланта Хокс.[4] Иако има и турско државјанство, Пачулија решил да настапува за грузиската репрезентација, со која играл на три европски првенства.

НБА статистика[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три поени  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2003–04 Орландо 59 2 11.3 .389 .000 .644 2.9 .2 .4 .2 3.3
2004–05 Милвоки 74 4 18.9 .452 .000 .746 5.1 .8 .6 .5 6.2
2005–06 Атланта 78 78 31.4 .451 .000 .735 7.9 1.7 1.1 .5 11.7
2006–07 Атланта 72 47 28.1 .474 .000 .786 6.9 1.5 1.1 .5 12.2
2007–08 Атланта 62 5 15.2 .437 .000 .706 4.0 .6 .4 .2 5.2
2008–09 Атланта 77 26 19.1 .497 .000 .709 5.7 .7 .5 .3 6.2
2009–10 Атланта 78 1 14.0 .488 .000 .650 3.8 .5 .5 .4 4.3
2010–11 Атланта 79 7 15.7 .461 .000 .754 4.2 .7 .4 .3 4.4
2011–12 Атланта 58 44 28.3 .499 .000 .741 7.9 1.4 .9 .5 7.8
2012–13 Атланта 52 15 21.8 .473 .000 .757 6.5 1.5 .7 .2 5.9
2013–14 Милвоки 53 43 25.0 .427 .000 .846 6.3 2.6 .8 .3 7.7
2014–15 Милвоки 73 45 23.7 .454 .000 .788 6.8 2.4 1.1 .3 8.3
2015–16 Далас 76 69 26.4 .454 .000 .768 9.4 1.7 .8 .3 8.6
2016–17 Голден Стејт 70 70 18.1 .534 .000 .778 5.9 1.9 .8 .5 6.1
Просек 961 456 21.5 .465 .000 .748 6.0 1.3 .7 .4 7.0

Разигрување[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2008 Атланта 7 0 15.0 .280 .000 .714 2.9 .3 .3 .0 4.1
2009 Атланта 11 1 23.6 .415 .000 .762 6.9 .3 .5 .3 6.9
2010 Атланта 11 0 14.6 .514 .000 .625 3.5 .3 .2 .6 4.6
2011 Атланта 11 0 17.7 .478 .000 .773 4.9 1.2 .2 .1 3.5
2015 Милвоки 6 6 21.5 .400 .000 .615 6.7 1.5 1.7 .5 6.7
2016 Далас 5 4 22.4 .375 .000 .882 5.4 3.2 .6 .2 6.6
Просек 51 11 18.8 .415 .000 .734 5.0 .9 .5 .3 5.3

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]