Заза Пачулија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заза Пачулија


Лични информации
Роден на 10 февруари 1984(1984-02-10)(40 г.)
Роден во Тбилиси, Грузија
Националност Грузија Грузија
Висина 2,11 м
Тежина 122 кг
Позиција центар
Информации за кариерата
Драфт 2003 / Рунда: 2 / Пик: 42
Избран од:
Орландо Орландо Меџик
Проф. кариера 1999—2019
Моментален клуб
Клуб Голден Стејт Голден Ст. Вориорс (консултант)
Сениорски клубови
Години: Клубови:
1999-2003
2003-2004
2004-2005
2005-2013
2011
2013-2015
2015-2016
2016-2018
2018-2019
Улкерспор Улкерспор
Орландо Орландо Меџик
Милвоки Милвоки Бакс
Атланта Атланта Хокс
Галатасарај Галатасарај
Милвоки Милвоки Бакс
Далас Далас Маверикс
Голден Стејт Голден Ст. Вориорс
Детроит Детроит Пистонс
Репрезентација
2002–2017 Грузија Грузија


Заза Пачулија (грузиски: ზაზა ფაჩულია; роден на 10 февруари 1984 во Тбилиси) е поранешен грузиски кошаркар кој играл на позицијата центар. Моментално работи како консултант во екипата на Голден Стејт Вориорс во која поминал неколку години како играч.

Тој освоил две НБА титули со Вориорс во 2017 и 2018 година. Исто така настапувал и за грузиската репрезентација, со која играл на три европски првенства.

Пачулија има основано кошаркарска академија во родниот град Тбилиси, а секое лето одржува кошаркарски кампови за деца низ Грузија.[1]

Статистика на кариерата[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

НБА[уреди | уреди извор]

Регуларна сезона[уреди | уреди извор]
Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2003-2004 Орландо Орландо Меџик 59 2 11.3 .389 - .644 2.9 .2 .4 .2 3.3
2004-2005 Милвоки Милвоки Бакс 74 4 18.9 .452 .000 .746 5.1 .8 .6 .5 6.2
2005-2006 Атланта Атланта Хокс 78 78 31.4 .451 .000 .735 7.9 1.7 1.1 .5 11.7
2006-2007 Атланта Атланта Хокс 72 47 28.1 .474 .000 .786 6.9 1.5 1.1 .5 12.2
2007-2008 Атланта Атланта Хокс 62 5 15.2 .437 .000 .706 4.0 .6 .4 .2 5.2
2008-2009 Атланта Атланта Хокс 77 26 19.1 .497 .000 .709 5.7 .7 .5 .3 6.2
2009-2010 Атланта Атланта Хокс 78 1 14.0 .488 .000 .650 3.8 .5 .5 .4 4.3
2010-2011 Атланта Атланта Хокс 79 7 15.7 .461 - .754 4.2 .7 .4 .3 4.4
2011-2012 Атланта Атланта Хокс 58 44 28.3 .499 - .741 7.9 1.4 .9 .5 7.8
2012-2013 Атланта Атланта Хокс 52 15 21.8 .473 .000 .757 6.5 1.5 .7 .2 5.9
2013-2014 Милвоки Милвоки Бакс 53 43 25.0 .427 .000 .846 6.3 2.6 .8 .3 7.7
2014-2015 Милвоки Милвоки Бакс 73 45 23.7 .454 .000 .788 6.8 2.4 1.1 .3 8.3
2015-2016 Далас Далас Маверикс 76 69 26.4 .454 .000 .768 9.4 1.7 .8 .3 8.6
2016-2017 Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 70 70 18.1 .534 .000 .778 5.9 1.9 .8 .5 6.1
2017-2018 Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 69 57 14.1 .564 .000 .806 4.7 1.6 .6 .2 5.4
2018-2019 Детроит Детроит Пистонс 68 3 12.9 .440 .000 .782 3.9 1.3 .5 .3 3.9
Кариера 1,098 516 20.3 .469 .000 .751 5.8 1.3 .7 .3 6.8
Плејоф[уреди | уреди извор]
Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2008 Атланта Атланта Хокс 7 0 15.0 .280 .000 .714 2.9 .3 .3 .0 4.1
2009 Атланта Атланта Хокс 11 1 23.6 .415 - .762 6.9 .3 .5 .3 6.9
2010 Атланта Атланта Хокс 11 0 14.6 .514 - .625 3.5 .3 .2 .6 4.6
2011 Атланта Атланта Хокс 11 0 17.7 .478 - .773 4.9 1.2 .2 .1 3.5
2015 Милвоки Милвоки Бакс 6 6 21.5 .400 - .615 6.7 1.5 1.7 .5 6.7
2016 Далас Далас Маверикс 5 4 22.4 .375 - .882 5.4 3.2 .6 .2 6.6
2017 Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 15 15 14.1 .533 .000 .765 3.8 .8 .5 .3 5.1
2018 Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 7 0 3.7 .571 - .750 1.7 .1 .4 .1 2.4
2019 Детроит Детроит Пистонс 2 0 11.0 .333 - .500 4.5 .0 .0 .0 2.5
Кариера 75 26 16.3 .443 .000 .735 4.4 .8 .5 .3 4.9

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Zwerling, Jared (27 May 2016). „Inside Zaza Pachulia's New Sports Academy—with the Bucks Court on Its Way to Europe“. NBA. Архивирано од изворникот на 2017-02-02. Посетено на 19 January 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]