Прејди на содржината

НБА сезона 2009-2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
НБА 2009-2010
Детали за натпреварувањето
Спорт Кошарка
Организатор НБА
Период од: 27 октомври 2009
до: 17 јуни 2010
Екипи 30 (во 6 групи)
Титули
МВП Леброн Џејмс
Најдобар тренер Скот Брукс
Најдобар стрелец Кевин Дурант
МВП на финалето Коби Брајант
следна →     ← претходна

Сезоната 2009-2010 во НБА лигата била 64-тото издание на НБА првенството. Сезоната е завршена со победа на Лос Анџелес Лејкерс, кој го поразиле Бостон Селтикс со 4-3 во НБА финалето.

Регуларниот дел од сезона, започнал во вторник 27 октомври 2009, а завршил во среда 14 април 2010. Секој од 30-те екипи, одиграл по 82 натпревари. НБА Плејофот започнал на 17 април, а завршил на 17 јуни.

НБА Драфтот 2009 се одржа на 25 јуни 2009, а прв пик бил Блејк Грифин, драфтуван од ЛА Клиpерс.[1] Далас Маверикс биле домаќини на 59-тиот Ол-Стар натпревар во Каубој Стадионот во Арлингтон, Тексас на 14 февруари 2010.[2]

За вторпат во историјата на НБА плеј-офот, сите осум тимови од Западната Конференција имале 50 или повеќе победи, а разликата помеѓу #1 носител и #8 носител во Западната Конференција била само 7 победи. Двата настани се случиле за првпат во 2008.

Најдобар скор имале Кливленд Кавалиерс со 61 победа, но ова и воедно било најнискиот најдобар рекорд во една НБА сезона после Индијана Пејсерс, која исто така победила во 61 натпревар во сезоната 2003-2004.[3]

Екипи учеснички[уреди | уреди извор]

НБА Драфт[уреди | уреди извор]

= Ол-Стар
Пик Играч Нац. Екипа НБА Колеџ/екс екипа
1 Блејк Грифин (КЦ) САД САД Лос Анџелес Клиперс Оклахома
2 Хашим Табит (Ц) Танзанија Танзанија Мемфис Гризлис Конектикат
3 Џејмс Харден (Б) САД САД Оклахома Сити Тандер Аризона Стејт
4 Тајрик Еванс (Б) САД САД Сакраменто Кингс Мемфис
5 Рики Рубио (П) Шпанија Шпанија Минесота Тимбервулфс (преку Вашингтон) ДКВ Ховентут (Шпанија)
6 Џони Флин (П) САД САД Минесота Тимбервулфс Сиракјуз
7 Стефен Кари (П) САД САД Голден Стејт Вориорс Дејвидсон
8 Џордан Хил (КЦ) САД САД Њујорк Никс Аризона
9 ДеМар ДеРоузан (Б) САД САД Торонто Репторс УСЦ
10 Брендон Џенингс (П) САД САД Милвоки Бакс Лотоматика Рома (Италија)

Трансфери[уреди | уреди извор]

Главни трансфери:
Размени:

Потпишувања:[10][11]

Обновувања на договорите:[10][11]

Промени на тренерот[уреди | уреди извор]

Промени на тренерот
Претсезонски
Тим тренер 2008–2009 тренер 2009–2010
Вашингтон Визардс Ед Трапскот Флип Саундерс
Сакраменто Кингс Кени Нат Пол Вестфал
Филаделфија Севентисиксерс Тони ДиЛео Еди Џордан
Минесота Тимбервулфс КевинМекХејл Курт Рамбис
Детроит Пистонс Мајкл Кери Џон Кустер
Сезонски
Тим Претходен тренер Нов тренер
Њу Орлеанс Хорнетс Бајрон Скот Џеф Боуер
Њу Џерси Нетс Лоренс Франк Том Барис
Том Барис Кики Вандевеге
Лос Анџелес Клиперс Мајк Данливи Ким Хјуз

Претсезонски[уреди | уреди извор]

Сезонски[уреди | уреди извор]

 • На 12 ноември, Њу Орлеанс Хорнетс го отпуштија Бајрон Скот како тренер, заменувајчи го со генералниот менаџер Јеф Боуер.[21]
 • На 29 ноември, Њу Џерси Нетс го отпуштија Лоренс Франк како тренер , итно заменувајќи го со тренерот асистент Том Барис.[22]
 • На 1 декември, Њу Џерси НЕтс го назнација генералниот менаџер Кики Вандевеге како тренер, заменувајќи го Том Барис, кој го водеше тимот само 2 натпревари после отпуштањето на Лоренс Франк.[23]
 • На 4 февруари, тренерот на Лос Анџелес Клиперс Мајк Данливи се откажа од тренерските должности. Тој беше назначен за генерален менаџер на тимот(подоцна отпуштен на 9 март). Тренерот асистент Ким Хјуз беше итно назначен за тренер.[24]

Важни настани[уреди | уреди извор]

Јуни

Јули

 • На 7 јули, НБА изјави дека салари капот за оваа сезона же биде $57.70 милиони и ќе стапи насила од 8 јули.[26]

септември

 • На 1 септември, пет годишниот договор помеѓу НБА и судиите истече. Двете страни не постигнаа договор за пред-сезоната, резултирајќи со заклучување на НБРА (Национална Кошаркарска Судиска Асоцијација) кое започна на 18 семтември.[27][28]
 • На 5 семтември, трипати НБА првакот Брус Боуен се пензиниран после 12 сезони во НБА, на возраст од 38.[29]
 • На 11 семтември, ко-сопственикот на Шарлот Бобкетс, Вилијам Бек почина во авионска несреќа, на возрасѕт од 49.[30]
 • На 11 семтември, НБА легендите Мајкл Џордан, Џон Стоктон и Дејвид Робинсон заедно со тренерот на Јута Џез, Џери Слоан беа претставени во Кошаркарската Хала на Славните.[31]
 • На 16 септември, ко-сопственикот на Индијана Пејсерс, Мелвин Сајмон почина на возраст од 82 години.[32]
 • На 24 семтември, Микаел Прокхоров, најбогатиот Русин, според Форбс, постигна договор да стане главен сопственик на Нетси и да ја финансира речиси половина од изградбата на новата арена на Нетс.[33]
 • На 30 септември, НБА издаде наредба Твитер и други социјални сајтови да забранат играчите, тренерите и другиот кошаркарски персонал да ги користат за време на натпреварите..[34]

октомври

 • На 1 октомври, пред-сезоната започна, а судиите беа заменети со судиите од Женската НБА и од младинската НБА поради заклучувањето на НБРА.[35] Ова се забележа по првпат после сезоната 1995-96.[36]
 • На 2 октомври, Одборот на гувернери од НБА дозволи пораширена употреба на забавени снимки, започнувајжи оваа сезона за да се забранат оштетувања во врска со дозволените 24 секунди за шут за време на натпреварите, и да се утврди, за време на двете последните минути и продолженијата, дали играчот ја допрел топката, пред да излезе надвор од теренот.[37]
 • на 8 октомври, НБА ја изигра својот прв натпревар во Тајпеј. Пред-сезонскиот натпревар помеѓу Индијана Пејсерс и Денвер Нагетс беше изигран во Тајпеј Арената. Тајпеј стана седмиот азиски град, кој е домаќин на НБА натпревар, после Пекинг, Гангџоу, Макао, Шангај, Токио и Јокохама.[38][39]
 • На 9 октомври, Марвин Фишман, еден од првичните сопственици на Милвоки Бакс, почина на 84 години.[40]
 • На 23 октомври, НБА и судиите изјавија дека потпишале двегодишен договор за следните 2 сезони, со што заврши заклучувањето на НБРА.[41][42]
 • На 27 октомври, регуларната сезона започна со рекордни 83 интернационалци на воведната ноќ, изеднувајќи го рекордот од 2006-07. Израелецот Омри Каспи, швеѓанецот Џонас Џеребко и танзаниецот Хашим Табит ги претставуваа нивните држави за првпат во НБА.[43] На отворачката ноќ беше поставен друг рекорд, каде што во тимовите имаше со поранешни 63 поранешни играчи од НБА младинската лига во 29 НБА тимови.[44]

ноември

декември

 • На 2 декември, Ален Ајверсон се врати од неговата пензија и се согласи да игра за Филаделфија Севентисиксерс, тимот каде што го направи своето деби пред 13 години.[49]

јануари

 • На 6 јануари, гардот на Вашингтон Визардс Џилберт Аренас беше суспендиран на неодредено време сè до понатамошни истраги поради недозволено носење на оружје во соблекувајната на Визардс. Репортерите изјавија дека Аренас носел оружје порад расправите со соиграчот Џаравис Критентон завреме на коцкање.[50] Аренас подоцна беше обвинет за носење оружје без лиценца и подоцна беше парично казнет.[51][52]
 • На 9 јануари, гардот на Детроит Пистонс, Бен Гордон го постигна 10 милионитот кош во историјата на НБА.[53]
 • На 27 јануари, НБА го суспендира гардот на Вашингтон Визардс Џилберт Аренас и Џаварис Критентон за остатокот од сезоната. Двајцата Аренас и Критентон носеа оружје во соблекувајната на Визардс во Веризон Центарот, казната за двајцата е донесена според правилата на лигата и на градот за забрането поседување оружје без дозвола. Пред неколку дена, Критентон беше обвинет за поседување на оружје без лиценца.[54]

февруари

 • На 3 февруару, Дик МекГуир од Халата на Славните почина од природни причини на 84 години.[55]

2010 НБА Ол-Стар пауза
2010 НБА Ол-Старот се одржа во Каубој Стадинот, во Тексас, на 14 февруари 2010, каде Истокот побееди со минимална разлика, 141-139, а играчот на Мајами Хит, Двејн Вејд беше назначен за МВП. На натпреварот имаше најголема посетеност на сите времиња од 108,713 гледачи. За време на НБА Ол-Старот Викендот, Нејт Робинсон од Њујорк Никс го освои натпреварот во забивањеза третпат во неговата кариера; Кевин Дурант, го освои воведниот натпревар, победувајжи го НБА H–O–R–S–E натпреварувањето; Пол Пирс од Бостон Селтикс го победи Стефен Кари во тајбрејкот за да го освои натпреварот во тројки. Стив Неш го освои натпреварот во вештини.


 • На 27 февруари, пет пати Ол-старот Карл Браун почина од природни причини на 82 години.[56]
 • На 27 февруари, Мајкл Џордан постигна договор за да стане главен сопственик на Бобкетс. Џорданбеше ко-сопственик на Бобкетс со одлуката во 2006.[57]

Март

 • На 9 март, Мајк Данливи беше отпуштен од местото Генерален Менаџер на Клиперс.[58]
 • На 13 март, Вашингтон Визардс станаа првиот тим по 10 години кој изиграл 3 натпревари во три последователни ноќи. Овој распоред беше предизвикан од февруарската снежна виулица, поради која натпреварот со Атланта Хокс се презакажа.[59]

април

 • На 5 април, Кошаркарската Хала на Славните објави дека во 2010 во своите редови ќе ги прими поранешните играчи на НБА, Денис Џонсон, Гас Џонсон, Карл Мелоун и Скоти Пипен на церемонијта која ќе се одржи на 13 август. Сопственикот на Лос Анџелес Лејкер, Џери Бас беше примен помеѓу соработниците во Кошаркарската Хала на Славните. Национален кошаркарски тим на САД, кој освои златен медал на 1992 Летни олимписки игри беше примен во Кошаркарската Хала на Славните во категоријата Тимови. Тимот именуван "Дрим Тим", беше првиот тим составен од НБА игачи. Пред промената на правилата во ФИБА во 1989, НБА играчите немаа дозвола да играат на меѓународни кошаркарски турнири [60]
 • На 12 април, Њу Џерси Нетс го изиграа последниот нивни натпревар во Изод Центарот, каде што изгубија со 105–95 од Шарлот Бобкетс. Нетси, кои од 1981 играа во Изод Центарот сега ќе треба да се преселат во Пруденшл Центарот во следните 2 сезони, сè до нивното конечно преселување во Барклајс Центарот во Бруклин, Њујорк во 2012.[61]
 • На 14 април, Орландо Меџик го изиграа својот последен натпревар во Емвеј Арената, на кој победи со 125–111, против Филаделфија Севентисиксерс. Магичните, кои играаво Емвеј Арената од нивната прв сезона во НБА, ќе се преместат во Емвеј Центарот во следната сезона .[62]

Подобрени рекорди[уреди | уреди извор]

Поединечни

 • 27 октомври: НБА рекорд. Форвардот на Кливленд Кавалиерс, ЛеБрон Џејмс стана најмладиот играч, кој постигнал 13,000 бода во кариерата.[63]
 • 6 ноември: НБА рекорд. Гардот на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант стана најмладиот играч, кој постигнал 24,000 бода во кариерата.[64]
 • 14 ноември: НБА рекорд. Рукито на Милвоки Бакс, Брендон Џенингс постигн 55 бода, подобрувајќи го рекордот на Бакс, за најмногу бодови постигнати од руки, поставен од Карим Абдул-Џабар на 21 февруари 1970 за 4 бода. Тој исто така стана најмладиот играч во НБА кој постигнал над 50 коша во еден натпревар. Тој само за 2 бода не го подобри тимскиот рекорд за бодови, поставен од Мајкл Рид на 11 ноември 2006. Тој исто така за 3 бода не го подобри лига рекордот за најмногу бодови од руки, поставен дав пати од Вилт Чембрлент..[65][66]
 • 25 ноември: НБА рекорд. Гардот на Далас Маверикс, Џејсон Кид стана втор најдобар асистент на сите времиња во НБА. Кид направи 7 асистенции за да има вкупно 10 337 асистенции, престигнувајжи го Марк Џексон, кој има 10 334.[67]
 • 2 декември: Тимски рекорд на Кливленд Кавалиерс. Центарот Жидринас Иглаускас го изигра својот 724-ти натпревар со Кавалиерс за да го постави тимскиот рекод за најмногу изиграни натпревари. Тој го подобри минатиот рекорд од 723, кој го дрќеше Дени Фери.[68]
 • 2 јануари: Тимски рекорд на Оклахома Сити Тандер. Форвардот Кевин Дјурант постигна повеќе од 30 коша во седум последователни натпревари, подобрувајќи го тимскиот рекорд, поставен од Спенсер Хејвуд во јануари 1972.[69][70]
 • 2 јануари: НБА рекорд. Форвардот на Кливленд Кавалиерс, ЛеБрон Џејмс стана најмладиот играч, кој постигнал 14,000 бода во кариерата.[71]
 • 3 јануари: Тимски рекорд на Торонто Рапторс. Форвардот Крис Бош стана водач во најмногу бодови кај Раптор, престигнувајќи го Винс Картер, кој имаше 9 420 бода. Бош постигна 22 коша за да има вкупно 9 429 бода[72]
 • 13 јануари: НБА рекорд. Форвардот на Далас Маверикс, Дирк Новицки стана првиот Европеец, кој постигнал 20 000 бода во кариерата.[73][74]
 • 13 јануари: Тимски рекорд на Минесота Тимбервулфс. Центарот Ал Џеферсон постави тимски рекорд во најмногу скока во еден меч во поразот од Хјустон после 3 продолженија.[75]
 • 16 јануари: Тимски рекорд на Мајами Хит. Гардот Двејн Вејд стана водач во асистенции кај Хит, престигнувајжи го Тим Хардавеј, кој има 2867 асистенции.[76]
 • 21 јануари: НБА рекорд. Гардот на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант стана најмладиот играч, кој постигнал 25,000 бода во кариерата.[77]
 • 1 февруари: Тимски рекорд на Лос Анџелес Лејкерс. Гардот Коби Брајант стана водач во најмногу коша кај Лејкерси, престигнувајќи го Џери Смит, кој има 25 192 бода.[78] Брајант постигна 44 коша за да има вкупно 25 209 бода и да стане 14 на листата со најмногу бодови во кариерата.[79]
 • 2 февруари: НБА рекорд. Форвардот на Атланта Хокс, Џош Смит стана најмладиот играч, кој направил 1 000 блокади во кариерата.[80]
 • 26 февруари: Тимски рекорд на Орландо Меџик. Центарот Двајт Хауард забележа 20 последователни дабл-дабл учиноци, подобрувајќи го рекордот од 19, поставен од Шекил О’Нил.[81][82]
 • 5 март: Тимски рекорд на Кливленд Кавалиерс. Форвардот ЛеБрон Џејмс стана тимски водач на сите времиња во најмногу изиграни минути со 21 573 во натпреварот против Детроит Пистонс, surpassing previous franchise leader Žydrūnas Ilgauskas.[83]
 • 12 март: Тимски рекорд на Оклахома Сити Тандер. Форвардот Кевин Дјурант на 36 натпревари оваа сезона постигна 30 или повеќе коша, подобрувајќи го тимскиот рекорд ос Спенсер Хејвуд, поставен во 1972-73 НБА сезоната.[84]
 • 17 март: Тимски рекорд на Торонто Рапторс. Форвардот Крис Бош стана првиот од Рапторси кој постигнал 10 000 бода.[85]
 • 19 март: НБА рекорд. Форвардот на Кливленд Кавалиерс, ЛеБрон Џејмс стана најмладиот играч, кој постигнал 15,000 бода во кариерата.[86]
 • 26 март: Тимски рекорди на Бостон Селтикс. Гардот Рајан Рондо постави тимски рекорд на сите времиња во украдени топки во една сезона, преминувајќи го Рик Фокс. Пол Пирс постави тимски рекорд на сите времиња во погодени слободни фрлања, преминуваќи го Џон Хавличек.[87]

Тимски

 • 2 декември: Најлош старт без победа. Њу Џерси Нетс не успеаа да ја прекинат нивната серија од 18 порази од почетокот на сезоната. Со ова направија рекорд на сите времиња со најлош старт без победа. Нетс го подобрија стариот рекорд од 17 натпреври, поставен од Мајами во 1988-89, во нивната прва сезона во НБА и од Лос Анџелес Клиперс во 1998-99, вбројувајжи го и после отклучувањето на НБА.[88]
 • 17 декември: Најмногу обиди за тројка во едно полувреме. Њујорк Никс направија 29 обиди за тројка во првото полувреме во натпреварот против Чикаго Булс, поставувајќи нов НБА рекорд за најмногу обиди за тројка во едно полувреме.[89]
 • 21 декември: Победа после најголема негатива. Сакраменто Кингс успаа да ги победат Чикаго Булс после негативата од 35 бода. Ова е победа после втората најголема негатива во историјата на НБА. Резултатот беше Сакраменто 44, Чикааго 78 со останати 8:50 во третата четвртина, каде Кингс со серија од 58-19 успеаа да победат во регуларниот тек на натпреварот. Конечниот резултат беше Сакраменто 102, Чикаго 98. НБа рекордот за ова е поставен на 27 ноември 1996, кога Јутља Џез ги победија Денвер Нагетс после 36 бода негатива во регуларниот тек на натпреварот со резултат Јута 107, Денвер 103. Џез тоа го направијана домашен терен, а додека Кингс на гостински терен.[90]
 • 23 декември: Најмалку бодови постигнати во продолжение. Сакраменто Кингс не успеаа да постигнат кош во продолжението во мечот против Кливленд Кавалиерс, станувајќи деветтиот тим во историјата на НБА, кој не постигнал кош во продолжението.[се бара извор]
 • 28 декември: Најлош старт после 30 натпревари од сезоната. Њу Џерси Нетс станаа шестиот тим во историјата на НБА кој изгубил 28 меча од 30 натпревари, придружувајќи му се на 1970-71 Кливленд Кавалиерс, 1992–93 Далас Маверикс , 1993–94 Далас Маверикс, 1997–98 Денвер Нагетс, and 2004–05 Њу Орлеанс Хорнетс.[91]
 • 13 јануари: Првиот тим кој направил 3 000 победи. Лос Анџелес Лејкерс ги победија Далас Маверикс во Далас за да ја направат нивната 3 000-та победа во регуларните сезони. Лејкерс станаа првата екипа која има 3 000 бода во нејзиното постоење.[92]
 • 23 јануари: Најлош старт со 3 победи. Њу Џерси Нетс станаа третиот тим во историјата на НБА, кој изгубил 40 од 43 натпревари, изедначувајќи се со Далас Маверикс во 1993-94 и Денвер Нагетс во 1997-98.[се бара извор]
 • 24 јануари: Победа со најголема разлика во тимската историја. Далас Маверикс ги победија Њујорк Никс со 128–78 во Медисон Сквер Гарден. Разликата од 50 бода е најгома разлика во тимската историја. За Никс ова е најлош домашен, а втор најлош пораз во тимската историја.[93][94]
 • 31 јануари: Најмногу тројки во една четвртина. Кливленд Кавалиерс постигнаа 11 тројки во првата четвртина во натпреварот против Лос Анџелес Клиперс. Со тоа го изедначија НБА рекордот, поставен од Милвоки Бакс против Феникс Санс на 28 март 2006.
 • 6 февруари: Најлош старт после 50 натпревари од сезоната. Њу Џерси Нетс станаа третиот тим во историјата на НБА кој изгубил 46 од 50 натпревари, придружувајќи им се на 1972-73 Филаделфија Севентисиксерс и 1992–93 Далас Маверикс.
 • 6 март: Најмногу обиди за 3 бода без да се погоди ниеден. Њујорк Никс се обидеа 18 пати за 3 бода без да се погоди ниедна во натпреварот против Њу Џерси Нетс. Со ова го надминаа лигашкиот рекорд од 16 поставен од Вашингтон Визардс на 2 ноември 2007.[95]
 • 22 март: Најлош старт после 70 натпревари. Њу Џерси Нетс станаа вториот тим во историјата на НБА кој изгубил 63 од првите 70 натпревари, приклучувајќи му се Далас Мавериск во 1992-93.

Завршна табела во регуларниот дел од сезоната[уреди | уреди извор]

Источна конференција[уреди | уреди извор]

Атлантска дивизија

Н П И % GB
1. Бостон Бостон Селтикс (4) 82 50 32 61,0 -
2. Торонто Торонто Репторс 82 40 42 48,8 10
3. Њујорк Никс Њујорк Никс 82 29 53 35,4 21
4. Филаделфија Филаделфија 76ерс 82 27 55 32,9 23
5. Њу Џерси нетс Њу Џерси Нетс 82 12 70 14,6 38

Централна дивизија

Н П И % GB
1. Кливленд Кливленд Кавалирс (1) 82 61 21 74,4 -
2. Милвоки Милвоки Бакс (6) 82 46 36 56,1 15
3. Чикаго Чикаго Булс (8) 82 41 41 50,0 20
4. Индијана Индијана Пејсерс 82 32 50 39,0 29
5. Детроит Детроит Пистонс 82 27 55 32,9 34

Југоисточна дивизија

G V P % GB
1. Орландо Орландо Меџик (2) 82 59 23 72,0 -
2. Атланта Атланта Хокс (3) 82 53 29 64,6 6
3. Мајами Мајами Хит (5) 82 47 35 57,3 12
4. Шарлот Шарлот Бобкетс (7) 82 44 38 53,7 15
5. Вашингтон Вашингтон Визардс 82 26 56 31,7 33

Западна конференција[уреди | уреди извор]

Северозападна дивизија

Н П И % GB
1. Денвер Денвер Нагетс (4) 82 53 29 64,6 -
2. Јута Јута Џез (5) 82 53 29 64,6 -
3. Портланд Портланд Т. Блејзерс (6) 82 50 32 61,0 3
4. Оклахома Оклахома Тандер (8) 82 50 32 61,0 3
5. Минесота Тимбервулфс Минесота Тимбервулфс 82 15 67 18,3 38

Тихоокеанска дивизија

Н П И % GB
1. Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс (1) 82 57 25 69,5 -
2. Финикс Финикс Санс (3) 82 54 28 65,9 3
3. Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс 82 29 53 35,4 28
4. Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 82 26 56 31,7 31
5. Сакраменто Сакраменто Кингс 82 25 57 30,5 32

Југозападна дивизија

Н П И % GB
1. Далас Далас Маверикс (2) 82 55 27 67,1 -
2. Сан Антонио Сан Антонио Спарс (7) 82 50 32 61,0 5
3. Хјустон Хјустон Рокетс 82 42 40 51,2 13
4. Мемфис Гризлис Мемфис Гризлис 82 40 42 48,8 15
5. Њу Орлеанс Хорнетс Њу Орлеанс Хорнетс 82 37 45 45,1 18

Плејоф[уреди | уреди извор]

  Прво коло Полуфинале на конференција Финале на конференција НБА финале
                                     
1   Кливленд Кавалирс 4  
8  Чикаго Чикаго Булс 1  
  1  Кливленд Кливленд Кавалирс 2  
  4  Бостон Бостон Селтикс 4  
4  Бостон Бостон Селтикс 4
5  Мајами Мајами Хит 1  
  4  Бостон Бостон Селтикс 4  
Источна конференција
  2  Орландо Орландо Меџик 2  
3  Атланта Атланта Хокс 4  
6  Милвоки Милвоки Бакс 3  
  3  Атланта Атланта Хокс 0
  2  Орландо Орландо Меџик 4  
2  Орландо Орландо Меџик 4
7  Шарлот Шарлот Бобкетс 0  
  E4  Бостон Бостон Селтикс 3
  W1  Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 4
1  Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 4  
8  Оклахома Оклахома Тандер 2  
  1  Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 4
  5  Јута Јута Џез 0  
4  Денвер Денвер Нагетс 2
5  Јута Јута Џез 4  
  1  Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 4
Западна конференција
  3  Финикс Финикс Санс 2  
3  Финикс Финикс Санс 4  
6  Портланд Портланд Т. Блејзерс 2  
  3  Финикс Финикс Санс 4
  7  Сан Антонио Сан Антонио Спарс 0  
2  Далас Далас Маверикс 2
7  Сан Антонио Сан Антонио Спарс 4  

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Првак на НБА 2009-2010Лос Анџелес Лејкерс
(16º титула)

Статистикa[уреди | уреди извор]

Последно обновено на 7 април. Извор: [1]

Категорија Играч Тим Стат
Бодови по натпревар ЛеБрон Џејмс Кливленд Кавалиерс 29.9
Скокови по натпревар Двајт Хауард Орландо Меџик 13.3
Асистенции по натпревар Стив Неш Феникс Санс 11.0
Иградени топки по натпревар Рајан Рондо Бостон Селтикс 2.39
Блокови по натпревар Двајт Хауард Орландо Меџик 2.8
Процент на бодови од игра Кендрик Перкинс Бостон Селтикс .606
Процент за 3 бода Кајл Корвер Јута Џез .550
Процент за слободни фрлања Стив Неш Феникс Санс .934

Награди[уреди | уреди извор]

Играчи на неделата[уреди | уреди извор]

Следниве играчи се назначени за Играчи на Неделата.

Недела Источна Конференција Западна Конференција Реф.
Окт. 27 – Ное. 1 Двајт Хауард (Орландо Меџик) Кармело Ентони (Денвер Нагетс) [96]
Ное. 2 – Ное. 8 Џо Џонсон (Атланта Хокс) Крис Каман (Лос Анџелес Клиперс) [97]
Ное. 9 – Ное. 15 Брендон Џенингс (Милвоки Бакс) Дирк Новицки (Далас Маверикс) [98]
Ное. 16 – Ное. 22 ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Коби Брајант (Лос Анџелес Лејкерс) [99]
Ное. 23 – Ное. 29 Џералд Валас (Шарлот Бобкетс) Тим Данкан (Сан Антонио Спарс) [100]
Ное. 30 – Дек. 6 Кевин Гарнет (Бостон Селтикс) Карлос Бузер (Јута Џез) [101]
Дек. 7 – Дек. 13 Родни Стаки (Детроит Пистонс) Дерон Вилијамс (Јута Џез) [102]
Дек. 14 – Дек. 20 Двајт Хауард (Орландо Меџик) Коби Брајант (Лос Анџелес Лејкерс) [103]
Дек. 21 – Дек. 27 ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Коби Брајант (Лос Анџелес Лејкерс) [104]
Дек. 28 – Јан. 3 Дерик Роуз (Чикаго Булс) Кевин Дурант (Оклахома Сити Тандер) [105]
Јан. 4 – Јан. 10 ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Крис Каман (Лос Анџелес Клиперс) [106]
Јан. 11 – Јан. 17 Стефен Џексон (Шарлот Бобкетс) Кармело Ентони (Денвер Нагетс) [107]
Јан. 18 – Јан. 24 ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Чонси Билапс (Денвер Нагетс) [108]
Јан. 25 – Јан. 31 Крис Бош (Торонто Рапторс) Кевин Дурант (Оклахома Сити Тандер) [109]
Фев. 1 – Фев. 7 ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Расел Вестбрук (Оклахома Сити Тандер) [110]
Фев. 15 – Фев. 21 Двајт Хауард (Орландо Меџик) Карлос Бузер (Јута Џез) [111]
Фев. 22 – Фев. 28 ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Дирк Новицки (Далас Маверикс) [112]
Mar. 1 – Мар. 7 Двејн Вејд (Мајами Хит) Дирк Новицки (Далас Маверикс) [113]
Мар. 8 – Мар. 14 Ендрју Богут (Милвоки Бакс) Брендон Рој (Портланд Трел Брејзерс) [114]
Мар. 15 – Мар. 21 Пол Пирс (Бостон Селтикс) Пау Гасол (Лос Анџелес Лејкерс) [115]
Мар. 22 – Мар. 28 Двејн Вејд (Мајами Хит) Ману Џинобили (Сан Антонио Спарс) [116]

Играчи на месецот[уреди | уреди извор]

Следниве играчи се назначени за Играчи на Месецот.

Месец Источна Конференција Западна Конференција Реф.
ноември ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Кармело Ентони (Денвер Нагетс) [117]
декември ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Коби Брајант (Лос Анџелес Лејкерс) [118]
јануари ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Крис Пол (Њу Орлеанс Хорнетс) [119]
февруари ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Карлос Бузер (Јута Џез) [120]
Март Двејн Вејд (Мајами Хит) Амаре Стадемаер (Феникс Санс) [121]

Руки на месецот[уреди | уреди извор]

Следниве играчи се назначени за Руки на Месецот.

Месец Источна Конференција Западна Конференција Реф.
ноември Брендон Џенингс (Милвоки Бакс) Тајрик Еванс (Сакраменто Кингс) [122]
декември Брендон Џенингс (Милвоки Бакс) Тајрик Еванс (Сакраменто Кингс) [123]
јануари Брендон Џенингс (Милвоки Бакс) Стефен Кари (Голден Стејт Вориорс) [124]
февруари Џонс Џеберко (Детроит Пистонс) Дарен Колисон (Њу Орлеанс Хорнетс) [125]
Март Брендон Џенингс (Милвоки Бакс) Стефен Кари (Голден Стејт Вориорс) [126]

Тренер на месецот[уреди | уреди извор]

Следниве тренери беа назначени за Тренери на Месецот.

Месец Источна Конференција Западна Конференција Реф.
ноември Стен ван Ганди (Орландо Меџик) Алвин Гентри (Феникс Санс) [127]
декември Мајк Браун (Кливленд Кавалиерс) Лионел Холингс (Мемфис Гризлис) [128]
јануари Лери Браун (Шарлот Бобкетс) Џорџ Карл (Денвер Нагетс) [129]
февруари Скот Скилс (Милвоки Бакс) Скот Брукс (Оклахома Сити Тандер) [130]
Март Ерик Сполстра (Мајами Хит) Алвин Гентри (Феникс Санс) [131]

Салари Кап[уреди | уреди извор]

На 7 јули 2009, НБА изјави дека НБА Салари Капот за 2009-10 сезоната ќе биде $57,70 милиони и ќе стапи насила на 8 јули, кога тимовите ќе можат да купуваат слободни играчи и да вршат замени. Даночното ниво беше поставено на $69.92 милиони, со што секојтим плаќа $1 данок за секој $1 со кој се надминати $69,92 милиони. Средното ниво на исклучок беше $5,854 милиони за сезона, а милнималната плата за тимот беше поставен на 75% од салари капот, односно $43.275 милиони..[26]

За сезоната 2008-09, слари капот беше поставен на $58.68 милиони ($0.98 милиони), додека даночното ниво беше на $71.15 million ($1.23 милион). И ако приходите на лигата се зголемија за 2.5% во претходната сезона, намалувањето на салари капот и даночното ниво беше резултат на формулата, користена за салари капот и данокот да бидат под условите на заедничкиот договор.[26]

Медиумска поддршка[уреди | уреди извор]

Сезоната 2009-100 ќе биде пренесувана во САД преку ABC, ESPN, TNT и NBA TV. Поголем број на натпревари ќе бидат пренесувани на ABC, ESPN и TNT, а додека помал број на NBA TV. Три тимови , Хјустон Рокетс, Њу Џерси Нетс и Шарлот Бобкетс ќе немаат ТВ појавување на ABC, ESPN and TNT. ABC ќе пренесува некои натпревари во недела и на Божик. ESPN главно ќе ги пренесува натпреварите во среда и петок, а додека TNT фглавно натпреварите во четврток. TNT исто така ќе го пренесува 2010 Ол-Старот и вечерните саботни настани на НБА Ол-Старот.[132][133][134]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Griffin top pick in NBA draft“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 26 јуни 2008. Посетено на 2 август 2009.
 2. „NBA sets '10 All-Star Game at new Cowboys stadium“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 30 октомври 2008. Посетено на 5 август 2009.
 3. http://sports.yahoo.com/nba/standings;_ylt=AviclXUEoFvgaunDT21D3ty8vLYF
 4. „Bucks deal Jefferson to Spurs“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 24 јуни 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 5. „Wizards send No. 5 pick to Wolves for Foye, Miller“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 25 јуни 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 6. „Cavaliers hoping pair works out“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 26 јуни 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 7. „Carter traded to hometown Magic“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 26 јуни 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 8. „Four-team trade gets league OK“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 9 јули 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 9. „Center swap: Okafor for Chandler“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 28 јули 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 10. 10,0 10,1 „Transactions: 2009-10 Season“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 11 октомври 2009.
 11. 11,0 11,1 „2009-10 Player Movement“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. Посетено на 11 октомври 2009.
 12. „Saunders signs four-year deal to coach Wizards“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 22 април 2009. Посетено на 7 јуни 2009.
 13. „Kings fire interim coach Natt, four assistant coaches“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 23 април 2009. Посетено на 7 јуни 2009.
 14. „Tony DiLeo withdraws from coaching considerations“. NBA.com/Sixers. Turner Sports Interactive, Inc. 11 мај 2009. Посетено на 7 јуни 2009.
 15. „76ers introduce Eddie Jordan as coach“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 јуни 2009. Посетено на 7 јуни 2009.
 16. „Westphal new Kings coach“. ESPN.com. The Associated Press. 10 јуни 2009. Посетено на 10 јуни 2009.
 17. „McHale won't return“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 17 јуни 2009. Посетено на 17 јуни 2009.
 18. „Pistons dismiss Curry after one season as coach“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 30 јуни 2009. Посетено на 30 јуни 2009.
 19. „Pistons turn to Kuester“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 8 јули 2009. Посетено на 14 јули 2009.
 20. „Timberwolves tab Rambis as new coach“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 10 август 2009. Посетено на 10 август 2009.
 21. „Struggling Hornets fire Scott; Bower to take over“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 12 ноември 2009. Посетено на 12 ноември 2009.
 22. „Nets fire Lawrence Frank after 0-16 start“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 30 ноември 2009. Посетено на 30 ноември 2009.
 23. „Nets Name Kiki Vandeweghe Interim Head Coach“. NBA.com/Nets. Turner Sports Interactive, Inc. 1 декември 2009. Посетено на 3 декември 2009.
 24. Aldridge, David (5 февруари 2010). „Dunleavy leaves Clippers' sideline, stays on as GM“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 5 февруари 2010.
 25. „Smith played 906 consecutive games“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 5 јуни 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 26. 26,0 26,1 26,2 „NBA salary cap set for 2009-10 season“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 7 јули 2009. Посетено на 5 август 2009.
 27. „Sources: NBA, refs far from deal“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 26 август 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 28. „Refs lockout 'imminent and unavoidable'. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 17 септември 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 29. „Bowen retires from NBA“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 5 септември 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 30. „Beck dies in plane crash“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 14 септември 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 31. „Jordan enters with Robinson, Stockton“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 11 септември 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 32. „Simon co-owned Pacers since 1983“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 16 септември 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 33. „Russian billionaire Prokhorov reaches deal to buy Nets“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 24 септември 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 34. „NBA issues policy on Twitter use before, after games“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 30 септември 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 35. „Replacement refs to start season“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 30 септември 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 36. „NBA set to go with replacement referees“. NBC Sports. NBC Universal. 29 септември 2009. Архивирано од изворникот на 2009-11-02. Посетено на 28 октомври 2009.
 37. „NBA Board of Governors expands use of instant replay“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 2 октомври 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 38. „Pacers, Nuggets to play NBA's first-ever game in Taipei“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 21 јуни 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 39. „Pacers beat Nuggets 126-104 in 1st game in Taiwan“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 8 октомври 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 40. „Fishman, who helped start Bucks, dies“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 10 октомври 2009. Посетено на 11 октомври 2009.
 41. „NBA, referees agree on new two-year labor agreement“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 23 октомври 2009. Посетено на 28 октомври 2009.
 42. „NBA, referees agree to two-year deal, ending lockout“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 24 октомври 2009. Посетено на 28 октомври 2009.
 43. „Season opens with record-tying 83 international players“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 27 октомври 2009. Посетено на 28 октомври 2009.
 44. „63 Former NBA D-League Players On 2009 Opening Night Rosters“. NBA.com/DLeague. Turner Sports Interactive, Inc. 27 октомври 2009. Посетено на 28 октомври 2009.
 45. „Hall of Fame coach Cervi dies at age 92“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 10 ноември 2009. Посетено на 30 ноември 2009.
 46. „Wizards chairman Abe Pollin passes away at 85“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 24 ноември 2009. Посетено на 30 ноември 2009.
 47. „Iverson addresses retirement in letter to fans“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 25 ноември 2009. Посетено на 30 ноември 2009.
 48. „Report: Iverson announces retirement from the NBA“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 26 ноември 2009. Посетено на 30 ноември 2009.
 49. „Sixers agree to terms with Allen Iverson“. NBA.com/Sixers. Turner Sports Interactive, Inc. 2 декември 2009. Посетено на 3 декември 2009.
 50. „Arenas suspended indefinitely without pay“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 7 јануари 2010. Посетено на 28 јануари 2010.
 51. „Gilbert Arenas charged with felony gun possession“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 14 јануари 2010. Посетено на 28 јануари 2010.
 52. „Arenas pleads guilty to felony gun possession“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 15 јануари 2010. Посетено на 28 јануари 2010.
 53. „Pistons' Gordon scores 10 millionth point in NBA history“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 9 јануари 2010. Посетено на 28 јануари 2010.
 54. Aldridge, David (27 јануари 2010). „Players suspended for season; Arenas says he won't appeal“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 28 јануари 2010.
 55. „McGuire dies at 84“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 4 февруари 2010. Посетено на 4 февруари 2010.
 56. „Knicks' former leading scorer Braun dies at 82“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 10 февруари 2010. Посетено на 28 февруари 2010.
 57. „Jordan reaches deal to buy controlling interest of Bobcats“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 27 февруари 2010. Посетено на 28 февруари 2010.
 58. „Clippers, general manager Dunleavy part ways“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 9 март 2010. Посетено на 11 март 2010.
 59. http://scores.espn.go.com/nba/recap?gameId=300313027%7Ctitle=Howard records double-double as Magic win eighth straight|date=13 март 2010|accessdate=13 март 2010|work=ESPN.com|publisher=Turner Sports Interactive, Inc}}
 60. „Naismith Memorial Hall of Fame announces class of 2010“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 5 април 2010. Посетено на 15 април 2010.
 61. Canavan, Tom (13 април 2010). „New Jersey Nets end 29-year run at Meadowlands“. USA Today. Gannett Co, Inc. Посетено на 15 април 2010.
 62. „Arena that brought NBA to Orlando bids farewell“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 13 април 2010. Посетено на 15 април 2010.
 63. Abrams, Jonathan (27 октомври 2009). „Celtics Prevail in First Test of Revamped Eastern Powers“. NYTimes.com. The New York Times Company. Посетено на 30 ноември 2009.
 64. Chu, Bryan (7 ноември 2009). „Vintage Kobe carries Lakers past Grizzlies“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 30 ноември 2009.
 65. Braun, Rick (15 ноември 2009). „Jennings explodes for 55 to top Warriors“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 16 ноември 2009.
 66. {{cite web|first=Drew|last=Packham|url=http://www.nba.com/2009/news/features/11/18/rookies.week3/index.html%7Ctitle=Only one word can describe Jennings' upside|date=18 ноември 2009|accessdate=30 ноември 2009|work=NBA.com|publisher=Turner Sports Interactive, Inc}}
 67. „Kidd moves into second place on all-time assists list“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 25 ноември 2009. Посетено на 30 ноември 2009.
 68. „Cavs center Ilgauskas sets franchise's games played mark“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 3 декември 2009. Посетено на 3 декември 2009.
 69. Renner, Randy (1 јануари 2010). „Durant ties record as Thunder scoot past Jazz“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 1 јануари 2010.
 70. Braun, Rick (3 јануари 2010). „Redd, Ridnour lead Bucks past Thunder in OT“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 4 јануари 2010.
 71. „James helps Cavaliers beat Nets 86-94“. XinhuaNet.com. Xinhua News Agency. 3 јануари 2010. Посетено на 28 јануари 2010.
 72. „Bosh passes Carter for Raptors all-time scoring lead“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 3 јануари 2010. Посетено на 5 јануари 2010.
 73. „Nowitzki surpasses 20,000-point milestone“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 13 јануари 2010. Посетено на 28 јануари 2010.
 74. Aldridge, David (18 јануари 2010). „In a turbulent world, Gaines' story brings joy“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 28 јануари 2010.
 75. Murphy, Michael (14 јануари 2010). „Third time's a charm: Rockets drop Wolves in triple OT“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 28 јануари 2010.
 76. „Wade breaks Heat's all-time assists record“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 16 јануари 2010. Посетено на 28 јануари 2010.
 77. „Kobe becomes youngest player to 25,000 points“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 21 јануари 2010. Посетено на 28 јануари 2010.
 78. „Bryant passes West to become Lakers' all-time leading scorer“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 февруари 2010. Посетено на 2 февруари 2010.
 79. Morgan, Marlon W. (2 февруари 2010). „Young Grizzlies ruin Kobe's historic night“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 2 февруари 2010.
 80. „Hawks' Smith becomes youngest to reach 1,000 blocks“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 2 февруари 2010. Посетено на 3 февруари 2010.
 81. „Howard registers 19th straight double-double as Magic handle Rockets“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 24 февруари 2010. Посетено на 9 март 2010.
 82. „Gray stifles Howard late as Hornets ride West's 40 past Magic“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 26 февруари 2010. Посетено на 9 март 2010.
 83. „James adds minutes played to list of Cavs records“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 5 март 2010. Посетено на 9 март 2010.
 84. „Durant's 32 help Thunder continue to roll“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 12 март 2010. Посетено на 13 март 2010.
 85. „Bosh delivers when it matters in victory over Hawks“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 17 март 2010. Посетено на 18 март 2010.
 86. „LeBron becomes youngest to score 15,000 points“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 20 март 2010. Посетено на 20 март 2010.
 87. „Rondo has 18 assists, Celtics top Kings 94-86“. yahoo.com. Yahoo. March 26 2010. Архивирано од изворникот на 2010-04-07. Посетено на 27 март 2010. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 88. Considine, Bob (2 декември 2009). „Nets fall to Mavericks, set NBA record with0-18 start“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 2 декември 2009.
 89. McDill, Kent (17 декември 2009). „Knicks fade down stretch from outside as Bulls pick up win“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 23 декември 2009.
 90. McDill, Kent (22 декември 2009). „Kings rally from 35-point deficit to stun Bulls“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 23 декември 2009.
 91. „Landry scores 26 off bench as Rockets hand Nets 9th straight loss“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 26 декември 2009. Посетено на 5 јануари 2010.
 92. Ivey, Dave (14 јануари 2010). „Nowitzki hits a milestone, but Kobe nails the game-winner“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 28 јануари 2010.
 93. „Mavericks' balanced offense feeds record rout of Knicks“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 24 јануари 2010. Посетено на 28 јануари 2010.
 94. Zagoria, Adam (24 јануари 2010). „Without Kidd, Mavericks hand Knicks worst home loss ever“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 28 јануари 2010.
 95. „Knicks set NBA record by missing all 18 3-pointers“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 9 март 2010. Посетено на 9 март 2010.
 96. „Howard, Anthony named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 2 ноември 2009. Посетено на 17 декември 2009.
 97. „Hawks' Johnson, Clips' Kaman named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 9 ноември 2009. Посетено на 17 декември 2009.
 98. „Jennings, Nowitzki named NBA Players of the Week“. TSN.ca. CTVglobemedia Inc. 16 ноември 2009. Архивирано од изворникот на 2011-06-22. Посетено на 17 декември 2009.
 99. „Bryant, James named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 24 ноември 2009. Посетено на 17 декември 2009.
 100. „Bobcats' Wallace, Spurs' Duncan named Players of Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 30 ноември 2009. Посетено на 17 декември 2009.
 101. „Kevin Garnett and Carlos Boozer named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 7 декември 2009. Посетено на 17 декември 2009.
 102. „Pistons' Stuckey, Jazz's Williams named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 14 декември 2009. Посетено на 17 декември 2009.
 103. „Magic's Howard, Lakers' Bryant named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 21 декември 2009. Посетено на 22 декември 2009.
 104. „LeBron James, Kobe Bryant named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 28 декември 2009. Посетено на 29 декември 2009.
 105. „Bulls' Rose and Thunder's Durant named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 4 јануари 2010. Посетено на 5 јануари 2010.
 106. „Cavs' James, Clippers' Kaman named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 11 јануари 2010. Посетено на 11 јануари 2010.
 107. „Jackson, Anthony earn NBA weekly honours“. TSN.ca. CTVglobemedia Inc. 19 јануари 2010. Архивирано од изворникот на 2011-06-22. Посетено на 28 јануари 2010.
 108. „James, Billups earn NBA weekly honours“. TSN.ca. CTVglobemedia Inc. 25 јануари 2010. Архивирано од изворникот на 2011-06-22. Посетено на 28 јануари 2010.
 109. „Chris Bosh, Kevin Durant named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 февруари 2010. Посетено на 1 февруари 2010.
 110. „James, Westbrook named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 8 февруари 2010. Посетено на 8 февруари 2010.
 111. „Orlando's Howard, Utah's Boozer named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 22 февруари 2010. Посетено на 22 февруари 2010.
 112. „James, Nowitzki named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 март 2010. Посетено на 1 март 2010.
 113. „Heat's Wade, Mavericks' Nowitzki named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 8 март 2010. Посетено на 8 март 2010.
 114. „Bucks' Bogut, Trail Blazers' Roy named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 15 март 2010. Посетено на 17 март 2010.
 115. „Lakers' Gasol, Celtics' Pierce named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 22 март 2010. Посетено на 22 март 2010.
 116. „Wade, Ginobili garner Player of the Week honors“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 29 март 2010. Посетено на 30 март 2010.
 117. „LeBron, Carmelo named Players of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 4 декември 2009. Посетено на 17 декември 2009.
 118. „Kobe, LeBron named Players of the Month for December“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 6 јануари 2010. Посетено на 7 јануари 2010.
 119. „Cavs' James, Hornets' Paul named Players of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 3 февруари 2010. Посетено на 3 февруари 2010.
 120. „James, Boozer earn Player of the Month honors“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 март 2010. Посетено на 1 март 2010.
 121. „Wade, Stoudemire earn Player of the Month honors“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 2 април 2010. Посетено на 2 април 2010.
 122. „Jennings, Evans named T-Mobile Rookies of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 3 декември 2009. Посетено на 17 декември 2009.
 123. „Bucks' Jennings, Kings' Evans named Rookies of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 4 јануари 2010. Посетено на 5 јануари 2010.
 124. „Bucks' Jennings, Warriors' Curry named rookies of the month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 февруари 2010. Посетено на 1 февруари 2010.
 125. „Jerebko, Collison named T-Mobile Rookies of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 март 2010. Посетено на 1 март 2010.
 126. „Bucks' Jennings, Warriors' Curry named Rookies of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 април 2010. Посетено на 1 април 2010.
 127. „Van Gundy, Gentry named Coaches of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 декември 2009. Посетено на 17 декември 2009.
 128. „Cavs' Brown, Grizzlies' Hollins named Coaches of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 4 јануари 2010. Посетено на 5 јануари 2010.
 129. „Bobcats' Brown, Nuggets' Karl named Coaches of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 февруари 2010. Посетено на 1 февруари 2010.
 130. „Skiles, Brooks named Coaches of the Month for February“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 март 2010. Посетено на 1 март 2010.
 131. „Spoelstra and Gentry named Coaches of the Month for March“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 април 2010. Посетено на 1 април 2010.
 132. „New NBA season kicks off Oct. 27“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 4 август 2009. Посетено на 5 август 2009.
 133. „Shaq's Cleveland debut opens season“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 4 август 2009. Посетено на 5 август 2009.
 134. „NBA.com: National TV Schedule - 2009-10“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 5 август 2009.