Кливленд Кавалирс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кливленд Кавалирс
Кливленд Кавалирс лого
Конференција Источна Конференција
Дивизија Централна дивизија
Основан 1970
Историја Кливленд Кавалирс (1970-сѐ уште)
Арена Квикен Лоанс Арена
Град Кливленд (Охајо)
Тимски бои               
Сопственик/ци Ден Гилберт
Генерален менаџер Крис Грант
Тренер Тајрон Лу
Шампиони 1 (2016)
Конференциски титули 1 (2007)
Дивизиски титули 3 (1976, 2009, 2010)
Пензионирани броеви 6 (7, 22, 25, 34, 42, 43, MIC)
Мрежно место cavs.com
Kit body cavs association.png
Дома jersey
Kit shorts cavs association.png
Team colours
Дома
Kit body cavs icon.png
Гости jersey
Team colours
Гости


Кливленд Кавалирс (англиски: Cleveland Cavaliers) е американска кошаркарска екипа од Кливленд (Охајо). Настапуваат во Централната дивизија од Источната Конференција на НБА лигата. Во НБА пристапиле во 1970 година со проширувањето на бројот на клубови. Домашен терен им е Квикен Лоанс Арената.

Оваа организација нема богата кошаркарска традиција. Врвот на својата популарност го достигнале во времето кога Леброн Џејмс бил во нивните редови (2003-2010). Под негово водство стигнале до финалето во 2007 година,[1] каде загубиле од Сан Антонио Спарс со максимални 4-0. Во моментов нивни најдобар играч е младиот Кајри Ирвинг, а тренер им е Мајк Браун.

Кавалирс се сопственици и на еден непопуларен рекорд во НБА со 26 последователни порази во сезоната 2010/11, веднаш по заминувањето на Леброн.[2]

Состав[уреди | уреди извор]

Кливленд Кавалирс
Ц 0 САД Кевин Лав Captain sports.svg
П 1 САД Дерик Роуз
П 3 САД Ајзеа Томас
Б 4 САД Иман Шамперт
Б/К 5 САД Џеј Ар Смит
КЦ 8 САД Ченинг Фрај
Б 9 САД Двејн Вејд
К 10 САД Џон Холанд
КЦ/Ц 13 Канада Тристан Томпсон
П 15 САД Лондон Перантес
К 16 Турција Џеди Осман
К 23 САД Леброн Џејмс
К 26 САД Кајл Корвер
КЦ/К 32 САД Џеф Грин
Ц 41 Хрватска Анте Жижиќ
П 81 Шпанија Хосе Калдерон
КЦ 99 САД Џеи Краудер
Главен Тренер: САД Тајрон Лу
Captain sports.svg - Капитен
Ц - Центар / КЦ - Крилен центар / К - Крило /
Б - Бек / П - Плејмејкер


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кливленд Кавалирс за првпат се пласираше во НБА финалето“. Нет Прес. 3 јуни 2007. Посетено на 30-05-2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)[мртва врска]
  2. Joey Morona, cleveland.com. „Sloppy from start to finish, Cleveland Cavaliers drop 26th straight, 103-94, to Detroit“. cleveland.com. Посетено на 2013-03-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]