Њу Орлеанс Пеликанс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Њу Орлеанс Пеликанс
Њу Орлеанс Пеликанс лого
КонференцијаЗападна
ДивизијаЈугозападна
Основан2002
ИсторијаЊу Орлеанс Хорнетс
(2002-2005)
Њу Орлеанс/Оклахома Сити Хорнетс
(2005-2007)
Њу Орлеанс Пеликанс
(2013-денес)
АренаСмути Кинг Центар
ГрадЊу Орлеанс, Луизијана
Бои на екипатаNavy blue, gold, red[1][2][3]
              
ПретседателДенис Лауша
Генерелен мен.Трајан Ленгдон
ТренерВили Грин
Повлечени броеви7
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Kit body neworleanspelicans association.png
Association jersey
Kit shorts neworleanspelicans association.png
Team colours
Association
Kit body neworleanspelicans icon.png
Icon jersey
Kit shorts neworleanspelicans icon.png
Team colours
Icon
Kit body neworleanspelicans statement.png
Statement jersey
Kit shorts neworleanspelicans statement.png
Team colours
Statement
Kit body neworleanspelicans city2122.png
City jersey
Kit shorts neworleanspelicans city2122.png
Team colours
City

Њу Орлеанс Пеликанс (англиски: New Orleans Pelicans) — американски професионален кошаркарски тим со седиште во Њу Орлеанс. Пеликаните се натпреваруваат во Националната кошаркарска асоцијација (НБА) како член на Западната конференција на Југозападната дивизија на лигата, а своите домашни натпревари ги играат во Смути Кинг Центарот.

  1. „New Orleans Pelicans Logos Unveiled“. Pelicans.com. NBA Media Ventures, LLC. January 24, 2013. Посетено на May 15, 2017.
  2. „Logos/Marks“ (PDF). New Orleans Pelicans 2020-21 Media Guide. NBA Properties, Inc. December 27, 2020. Посетено на February 21, 2021.
  3. „New Orleans Pelicans Reproduction Guideline Sheet“. NBA Properties, Inc. Посетено на November 28, 2020.