Централна дивизија (НБА)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дивизии и конференции на НБА

Централната дивизија на Националната Кошаркарска Асоцијација е една од трите дивизии во Источна Конференција на лигата, заедно со Атланската Дивизија и Југоисточната Дивизија. Во оваа дивизија, како и во сите други, има пет тимови. Оваа дивизија во е дом на Чикаго Булс кои во времето на Џордан се прославија како една од најсилните династии во историјата на Националната Кошаркарска Асоцијација лигата. Во текот на последната деценија се смета за најсилна во истокот, со тимовите на Детроит Пистонс и Кливленд Кавалерс на чело.

Петте екипи се следните:

Прваци на Централната дивизија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]