Портланд Трејлблејзерс

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Портланд Трејлблејзерс
Портланд Трејлблејзерс лого
Конференција Западна
Дивизија Северозападна
Основан 1970
Историја Портланд Трејлблејзерс (1970-сѐ уште)
Арена Мода Центер
Град Портланд, Орегон
Тимски бои 600px Nero Bianco e Rosso (Diagonale).png -                    
Сопственик/ци Пол Ален
Генерален менаџер Нил Олши
Тренер Тери Стотс
Шампиони 1 (1977)
Конференциски титули 3 (1977, 1990, 1992)
Дивизиски титули 5 (1978, 1991, 1992, 1999, 2015))
Пензионирани броеви 12 (1, 13, 14, 15, 20, 22, 30, 30, 32, 36, 45, 77)
Официјална веб-страница trailblazers.com
Kit body portlandtbh.png
Дома jersey
Kit shorts portlandtbh.png
Team colours
Дома
Kit body portlandtba.png
Гости jersey
Kit shorts portlandtb3.png
Team colours
Гости


Портланд Трејлблејзерс е професионален кошаркарски клуб од Портланд, Орегон, кој се натпреварува во НБА лигата.

Најголемиот успех клубот го остварил во 1977 година, кога ја освоиле својата единствена НБА титула.

Историја[edit | edit source]

Клубот започнал да се натпреварува во НБА лигата во 1970 година. За прв пат се пласирале во плејофот во 1977 година. Во првото коло биле подобри од Чикаго Булс (2-1), а во второто Денвер Нагетс (4-2). Во конференциското финале тие ги совладале Лос Анџелес Лејкерс (4-0), а во НБА финалето ги совладале Филаделфија Севентисиксерс и ја освоиле својата единствена титула НБА шампион. Од тогаш станале редовен учесник во плејофот се до 2003 година пропуштајќи го доигрувањето само во 1982 година. Играле уште две финалиња, и ги изгубиле, како и во три конференциски финалиња кои исто така ги загубиле.

Домашни сали[edit | edit source]

  • Меморијал Колосеум (1970-1995)
  • Роуз Гарден Арина/Мода Центер (1995-)

Играчи[edit | edit source]

Моментален состав[edit | edit source]

Портланд Трејлблејзерс
П 0 САД Демијан Лилард Captain sports.svg
К 1 САД Еван Тарнер
Б 3 САД Си Џеј Меколум
К 4 САД Мо Харклес
Б 5 САД Пет Коноутон
П 6 Порторико Шабаз Напие
К/КЦ 8 Нигерија Ал-Фарук Амину
К 10 САД Џејк Лејман
КЦ/Ц 11 САД Мејерс Леонард
К 17 САД Ед Дејвис
КЦ 21 САД Ноа Вонте
К 23 САД Ален Креб
Ц 24 САД Мејсон Пламли
Ц 31 САД Фестус Езели
Б 55 САД Тим Квартерман
Главен Тренер: САД Тери Стотс
Captain sports.svg - Капитен
Ц - Центар / КЦ - Крилен центар / К - Крило /
Б - Бек / П - Плејмејкер


Во Куќата на славните[edit | edit source]

Повлечени броеви[edit | edit source]

Индивидуални награди[edit | edit source]

Најкорисен играч во НБА
Најкорисен играч на НБА финалето
НБА Руки на годината
НБА Играч кој најмногу напредувал
НБА Шести играч на годината
НБА Џон Волтер Кенеди награда
НБА Тренер на годината

Тренери[edit | edit source]

Ажурирано на 10 јануари 2017.

# Тренер Период Натпревари Победи Порази % победи Плејоф Победи плејоф Порази плејоф % победи
1 Роланд Тод 1970-1971 138 41 97 29,7
2 Сту Инман 1971 26 6 20 23,1
3 Џек Меклоски 1972-1973 164 48 116 29,3
4 Лени Вилкенс 1974-1975 164 75 89 45,7
5 Џек Ремси 1976-1985 820 453 367 55.2 59 29 30 49,2
6 Мајк Шулер 1986-1988 211 127 84 60,2 8 2 6 25,0
7 Рик Аделман 1988-1993 445 291 154 65,4 69 36 33 52,2
8 Пи Џеј Карлесимо 1994-1996 246 137 109 55,7 12 3 9 25,0
9 Мајк Данлеви 1997-2000 296 190 106 64,2 36 18 18 50,0
10 Морис Чикс 2001-2004 301 162 139 53,8 10 3 7 30,0
11 Кевин Причард 2004 27 5 22 18,5
12 Нејт МекМилан 2005-2012 535 266 269 49,7 18 6 12 33,3
13 Кејлеб Каналес 2012 23 8 15 34,7
14 Тери Стотс 2012- 82 33 49 40

Во Куќата на славните[edit | edit source]

Титули[edit | edit source]

НБА[edit | edit source]

Титули Години
НБА титули 1 1977
Конференциски титули 3 1977, 1990, 1992
Титули во Дивизијата 5 1977-1978, 1990-1991, 1991-1992, 1998-1999, 2014-2015

Надворешни врски[edit | edit source]