Портланд Трејлблејзерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Портланд Трејлблејзерс
Портланд Трејлблејзерс лого
КонференцијаЗападна
ДивизијаСеверозападна
Основан1970
ИсторијаПортланд Трејлблејзерс
(1970-денес)
АренаМода Центар
ГрадПортланд, Орегон
Бои на екипата              
СопственикЏо Ален[1]
ПретседателКрис МекГоуван
Генерелен мен.Нил Олши[2]
ТренерТери Стотс
Титули
1

НБА шампиони: 1

1977

Конференциски шампиони: 3

1977, 1990, 1992

Дивизиски шампиони: 6

1978, 1991, 1992, 1999, 2015, 2018
Повлечени броеви1, 13, 14, 15, 20, 22, 30, 30, 32, 36, 45, 77
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Kit body 2018-19 POR association.png
Association jersey
Kit shorts 2018-19 POR association.png
Team colours
Association
Kit body 2018-19 POR icon.png
Icon jersey
Kit shorts 2018-19 POR icon.png
Team colours
Icon
Kit body portlandtrailblazers statement.png
Statement jersey
Kit shorts portlandtrailblazers statement.png
Team colours
Statement
Kit body portlandtrailblazers city2021.png
City jersey
Kit shorts portlandtrailblazers city2021.png
Team colours
City
Портланд Трејлблејзерс сезона 2020-2021

Портланд Трејлблејзерс е професионален кошаркарски клуб од Портланд, Орегон, кој се натпреварува во НБА лигата.

Најголемиот успех клубот го остварил во 1977 година, кога ја освоиле својата единствена НБА титула.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот започнал да се натпреварува во НБА лигата во 1970 година. За првпат се пласирале во плејофот во 1977 година. Во првото коло биле подобри од Чикаго Булс (2-1), а во второто Денвер Нагетс (4-2). Во конференциското финале тие ги совладале Лос Анџелес Лејкерс (4-0), а во НБА финалето ги совладале Филаделфија Севентисиксерс и ја освоиле својата единствена титула НБА шампион. Од тогаш станале редовен учесник во плејофот сè до 2003 година пропуштајќи го доигрувањето само во 1982 година. Играле уште две финалиња, и ги изгубиле, како и во три конференциски финалиња кои исто така ги загубиле.

Домашни сали[уреди | уреди извор]

  • Меморијал Колосеум (1970-1995)
  • Роуз Гарден Арина/Мода Центер (1995-)

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Портланд Трејлблејзерс
П 0 САД Демијан Лилард Captain sports.svg
К 1 САД Еван Тарнер
Б 3 САД Си Џеј Меколум
К 4 САД Мо Харклес
Б 5 САД Пет Коноутон
П 6 Порторико Шабаз Напие
К/КЦ 8 Нигерија Ал-Фарук Амину
К 10 САД Џејк Лејман
КЦ/Ц 11 САД Мејерс Леонард
К 17 САД Ед Дејвис
КЦ 21 САД Ноа Вонте
К 23 САД Ален Креб
Ц 24 САД Мејсон Пламли
Ц 31 САД Фестус Езели
Б 55 САД Тим Квартерман
Главен Тренер: САД Тери Стотс
Captain sports.svg - Капитен
Ц - Центар / КЦ - Крилен центар / К - Крило /
Б - Бек / П - Плејмејкер


Во Куќата на славните[уреди | уреди извор]

Повлечени броеви[уреди | уреди извор]

Поединечни награди[уреди | уреди извор]

Најкорисен играч во НБА
Најкорисен играч на НБА финалето
НБА Руки на годината
НБА Играч кој најмногу напредувал
НБА Шести играч на годината
НБА Џон Волтер Кенеди награда
НБА Тренер на годината

Тренери[уреди | уреди извор]

Ажурирано на 10 јануари 2017.

# Тренер Период Натпревари Победи Порази % победи Плејоф Победи плејоф Порази плејоф % победи
1 Роланд Тод 1970-1971 138 41 97 29,7
2 Сту Инман 1971 26 6 20 23,1
3 Џек Меклоски 1972-1973 164 48 116 29,3
4 Лени Вилкенс 1974-1975 164 75 89 45,7
5 Џек Ремси 1976-1985 820 453 367 55.2 59 29 30 49,2
6 Мајк Шулер 1986-1988 211 127 84 60,2 8 2 6 25,0
7 Рик Аделман 1988-1993 445 291 154 65,4 69 36 33 52,2
8 Пи Џеј Карлесимо 1994-1996 246 137 109 55,7 12 3 9 25,0
9 Мајк Данлеви 1997-2000 296 190 106 64,2 36 18 18 50,0
10 Морис Чикс 2001-2004 301 162 139 53,8 10 3 7 30,0
11 Кевин Причард 2004 27 5 22 18,5
12 Нејт МекМилан 2005-2012 535 266 269 49,7 18 6 12 33,3
13 Кејлеб Каналес 2012 23 8 15 34,7
14 Тери Стотс 2012- 82 33 49 40

Во Куќата на славните[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

НБА[уреди | уреди извор]

Титули Години
НБА титули 1 1977
Конференциски титули 3 1977, 1990, 1992
Титули во Дивизијата 5 1977-1978, 1990-1991, 1991-1992, 1998-1999, 2014-2015

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Portland Trail Blazers Front Office Staff“. TrailBlazers.com. NBA Media Ventures, LLC. Посетено на June 8, 2020.
  2. „Trail Blazers Sign General Manager Neil Olshey To Multi-Year Contract Extension“. TrailBlazers.com. NBA Media Ventures, LLC. January 8, 2015. Посетено на August 17, 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]