Орландо Меџик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Орландо Меџик
Орландо Меџик лого
Конференција Источна Конференција
Дивизија Југоисточна дивизија
Основан 1989
Историја Орландо Меџик
1989–
Арена Емвеј Арена
Град Орландо, Флорида
Тимски бои Плава, Црна, Бела, Сребрена
                   
Сопственик/ци Ричард де Вос
Генерален менаџер Роб Ханинган
Тренер Џек Вогин
Шампиони 0
Конференциски титули 2 (1995, 2009)
Дивизиски титули 5 (1994, 1995, 2008, 2009, 2010)
Официјална веб-страница orlandomagic.com
Kit body basketball.png
Дома jersey
Team colours
Дома
Kit body basketball.png
Гости jersey
Team colours
Гости


Орландо Меџик (англиски: Orlando Magic) е професионален кошаркарски тим стациониран во Орландо, Флорида. Тимот настапува во Југоисточната Дивизија од Источната Конференција од НБА и моментално се во сопственост на Ричард де Вос. Тимот беше создаден во 1989 со проширувањето на НБА и во него досега имаат играно многу ѕвезди како што се: Шекил О’Нил, Пени Хардавеј, Стив Френсис, Грент Хил, Трејси МекГрејди, Двајт Хауард и др. Исто така имаат играно во плејофот повеќе од половина години од кога постојат (имаат 14 учества во 24 години).[1]

Состав[уреди | уреди извор]

Име Години Држава Височина Позиција
Арон Афлало 27 Flag of the United States.svg САД 1.96 м бек/крило
Глен Дејвис (капитен) 27 Flag of the United States.svg САД 2.06 м крилен центар
Морис Харклес 20 Flag of the United States.svg САД 2.03 м крило
Ал Харингтон 33 Flag of the United States.svg САД 2.06 м крило
Тобијас Харис 20 Flag of the United States.svg САД 2.03 м крило
Декуан Џонс 22 Flag of the United States.svg САД 2.03 м бек/крило
Дорон Ламб 21 Flag of the United States.svg САД 1.93 м бек
Итуан Мур 24 Flag of the United States.svg САД 1.93 м бек
Џамир Нелсон (капитен) 31 Flag of the United States.svg САД 1.83 м бек
Ендру Николсон 23  Канада 2.06 м крилен центар
Кајл О′Квин 23 Flag of the United States.svg САД 2.08 м крилен центар
Хидо Туркоглу 34  Турција 2.08 м крило
Бено Удрих 30  Словенија 1.91 м бек
Никола Вучевиќ 22  Црна Гора 2.13 м центар

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]