Милвоки Бакс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милвоки Бакс
Милвоки Бакс лого
КонференцијаИсточна
ДивизијаЦентрална
Основан1968.
ИсторијаМилвоки Бакс
(1968-денес)
АренаФајсерв Форум
ГрадМилвоки, Висконсин
Бои на екипата                        [1][2][3]
СопственикВесли Иденс, Марк Ласри, Џејми Динан, Мајк Фашители[4]
ТренерМајк Буденхолцер
Титули
2

НБА шампиони: 2

1971, 2021

Конференциски шампиони: 3

1971, 1974, 2021

Дивизиски шампиони: 16

1971, 1972, 1973, 1974, 1976, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 2001, 2019, 2020, 2021
Повлечени броеви1, 2, 4, 8, 10, 14, 16, 32, 33
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Kit body milwaukeebucks association.png
Association jersey
Kit shorts milwaukeebucks association.png
Team colours
Association
Kit body milwaukeebucks icon.png
Icon jersey
Kit shorts milwaukeebucks icon.png
Team colours
Icon
Kit body milwaukeebucks statement.png
Statement jersey
Kit shorts milwaukeebucks statement.png
Team colours
Statement
Милвоки Бакс сезона 2019-2020

Милвоки Бакс (анг. Milwaukee Bucks) е американски кошаркарски клуб од Милвоки, Висконсин. Моментално се натпреварува во НБА лигата како член на Источната конференција.

Клубот е основан во 1968 година и од своето основање го носи ова име. Поранешниот сенатор и стопанственик Херб Кол бил долгогодишен сопственик на тимот, но на 16 април 2014 година, група предводена од милијардерите и хеџ фонд менаџери Вес Иденс и Марк Ласри се согласила да го купи мнозинскиот сопственички процент на клубот од Кол, продажба која била одобрена од сопствениците на НБА и нејзиниот Управен одбор еден месец подоцна на 16 мај.[5] Досега во својата историја Бакс имаат освоено две титули во НБА во сезоните 1970-1971 и 2020-2021, три конференциски титули (1971, 1974, 2021) и 16 дивизиски титули (1971–1974, 1976, 1980–1986, 2001, 2019-2021). Карим Абдул Џабар и Јанис Адетокунбо се единствените двајца играчи на Бакс кој ја добиле наградата Најкорисен играч во НБА (3 пати Абдул-Џабар и двапати Адетокунбо).

Милвоки Бакс најчесто играат во зелени дресови и зелени шорцеви. Својте домашни натпревари клубот ги игра во арената Фајсерв Форум која е отворена во август 2018.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Милвоки Бакс
Б 0 САД Донте Ди Винченцо
Б 3 САД Елиџа Брајант
Б 5 САД Џеф Тиг
Б 7 САД Брин Форбс
КЦ 9 САД Боби Портис
Ц 11 САД Брук Лопес
К 13 Нигерија Џордан Нвора
Б 15 САД Сам Мерил
К 17 САД ПиЏеј Такер
Б 21 САД Џру Холидеј
К 22 САД Крис Мидлтон
Б 24 САД Пат Конатон
КЦ 25 Гвинеја Мамади Диаките
К 34 Грција Јанис Адетокунбо Captain sports.svg
К 43 Грција Танасис Адетокунбо
К 44 САД Џастин Џексон
К 66 Франција Аксел Тупан
Главен Тренер: САД Мајк Буденхолцер
Captain sports.svg - Капитен
Ц - Центар / КЦ - Крилен центар / К - Крило /
Б - Бек / П - Плејмејкер

Повлечени броеви[уреди | уреди извор]

Први пикови[уреди | уреди извор]

Први пикови на Милвоки Бакс
Година Бр. Играч Позиција Период
1969 33 Луи Алсиндор Ц 1969–1975
1977 54 Кент Бенсон Ц 1977–1980
1994 13 Глен Робинсон К 1994–2002
2005 6 Ендрју Богут Ц 2005–2012

Титули[уреди | уреди извор]

Титули Години
НБА титули 2 1971, 2021
Конференциски титули 3 1971, 1974, 2021
Титули во Дивизијата 16 1971, 1972, 1973, 1974, 1976, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 2001, 2019, 2020, 2021

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. NBA Media Ventures, LLC (13 април 2015). "Bucks Unveil New Visual Identity". Соопштение за печат.  посет. 14 април 2015 г
  2. „New Logo“. Bucks.com. NBA Media Ventures, LLC. 13 април 2015. Посетено на 14 април 2015.
  3. „Milwaukee Bucks Reproduction Guideline Sheet“. NBA Properties, Inc. Посетено на 22 декември 2017.
  4. „Milwaukee Bucks President and Owner Herb Kohl Introduces New Team Ownership and Announces $100 Million Gift for Arena“. Bucks.com. NBA Media Ventures, LLC. 16 април 2014. Посетено на 15 јули 2015.
  5. Charles F. Gardner, Don Walker (May 16, 2014). „NBA approves sale of Milwaukee Bucks“. Milwaukee Journal Sentinel. Посетено на May 17, 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]