Северозападна дивизија (НБА)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дивизии и конференции на НБА

Северозападната дивизија на Националната Кошаркарска Асоцијација е една од трите дивизии во Западна Конференција на лигата, заедно со Тихоокеанската Дивизија и Југозападната Дивизија. Во оваа дивизија, како и во сите други, има пет екипи. Дивизијата е новоформирана во 2004, со проширувањето на НБА до 30 тимови. Најмногу титули во оваа Дивизија има франшизата Суперсоникс/Тандер вкупно 6.

Петте екипи се следните:

Прваци на Северозападната дивизија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]