Мајами Хит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мајами Хит
Мајами Хит лого
Конференција Источна Конференција
Дивизија Југоисточна дивизија
Основан 1988
Историја Мајами Хит (1988-сѐ уште)
Арена Американ Ерлајнс Арена
Град Мајами (Флорида)
Тимски бои                    
Сопственик/ци Мики Арисон
Генерален менаџер Пет Рајли
Тренер Ерик Споелстра
Шампиони 2 (2006, 2012)
Конференциски титули 3 (2006, 2011, 2012)
Дивизиски титули 10 (1997, 1998, 1999, 2000, 2005, 2006, 2007, 2011, 2012, 2013)
Пензионирани броеви 3 (10, 23, 33)
Официјална веб-страница heat.com
Kit body basketball.png
Дома jersey
Team colours
Дома
Kit body basketball.png
Гости jersey
Team colours
Гости


Мајами Хит (англиски: Miami Heat) е професионален кошаркарски тим од Мајами (Флорида). Тие се членови на Југоисточна дивизија од Источната Конференција на НБА лигата. Нивен генерален менаџер е Пет Рајли, додека на кормилото седи Ерик Споелстра.

Организацијата била основана во 1988 и истата година се приклучила во најсилната американска лига. Тие важат за една од поуспешните екипи на Истокот, освојувајќи две шампионски титули во 2006 и 2012.[1][2] Нивната вредност е проценета на 625 милиони долари, што ги прави шестата најскапа кошаркарска екипа во САД.[3] Сезоната 2012/2013 Хит забележале победничка серија од 27 натпревари, втора најдолга победничка низа по онаа на ЛА Лејкерс од 33 добиени натпревари.[4]

Пресвртен момент во нивното постоење бил преодниот рок 2010, кога Леброн Џејмс и Крис Бош му се придружиле на Двејн Вејд да го формираат ударното трио на составот. По големите трансфери Мајами два пати се пласирале во големото финале, од кои еднаш го освоиле златниот прстен.[5]

Состав[уреди | уреди извор]

Име Години Држава Височина Позиција
Реј Ален 37 Flag of the United States.svg САД 1.96 м бек шутер
Крис Андерсен 34 Flag of the United States.svg САД 2.08 м крилен центар
Џоел Ентони 30  Канада 2.06 м центар
Шејн Батие 34 Flag of the United States.svg САД 2.03 м крило
Крис Бош 29 Flag of the United States.svg САД 2.11 м крилен центар
Марио Чалмерс 27 Flag of the United States.svg САД 1.88 м плејмејкер
Норис Кол 24 Flag of the United States.svg САД 1.88 м плејмејкер
Удонис Хаслем (капитен) 32 Flag of the United States.svg САД 2.03 м крило
Џуан Хауард 40 Flag of the United States.svg САД 2.06 м крилен центар
Луол Денг 29 Шаблон:В.Британија 2.06 м крило
Џејмс Џонс 32 Flag of the United States.svg САД 2.03 м бек/крило
Рашар Луис 33 Flag of the United States.svg САД 2.08 м крило
Мајк Милер 33 Flag of the United States.svg САД 2.03 м бек/крило
Џарвис Варнадо 25 Flag of the United States.svg САД 2.06 м крило
Двејн Вејд (капитен) 31 Flag of the United States.svg САД 1.93 м бек

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]