Најкорисен играч во НБА

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Најкорисен играч на НБА (англиски: NBA Most Valuable Player Award или скратено NBA MVP) е награда која НБА лигата ја додеделува секоја сезона од 1955-56. Наградата е наречена „Морис Подолоф трофеј“, именувана по првиот комесар на НБА (од 1946 до 1963 година).

Основите[уреди | уреди извор]

Добитникот на наградата е одбран од спортски новинари и коментатори ширум САД и Канада, пред крајот на регуларниот дел на сезоната. 125 „судии“, бираат 5 играчи, кои им доделуваат различен број на бодови. Во последните 25 години, само играчи чии тимови освојуваат 50 победи (сезоната има 82 мечеви) или повеќе, што нагласува избор на играч од добар тим, не само добар играч. Карим Абдул Џабар ја има освоено оваа награда 6 пати, а Бил Расел и Мајкл Џордан се близу зад него со по 5 титули. Германецот Дирк Новицки е првиот Европеец кој ја има добиено наградата. Актуелен освојувач е ЛеБрон Џејмс кој го добил своето четврто севкупно признание.

Најкорисни играчи по сезона[уреди | уреди извор]

Година Играч Тим
2013 Flag of the United States.svg Леброн Џејмс Мајами Хит
2012 Flag of the United States.svg Леброн Џејмс Мајами Хит
2011 Flag of the United States.svg Дерик Роуз Чикаго Булс
2010 Flag of the United States.svg Леброн Џејмс Кливленд Кавалирс
2009 Flag of the United States.svg Леброн Џејмс Кливленд Кавалирс
2008 Flag of the United States.svg Коби Брајант Лос Анџелес Лејкерс
2007 Flag of Germany.svg Дирк Новицки Далас Маверикс
2006 Flag of Canada.svg Стив Неш Феникс Санс
2005 Flag of Canada.svg Стив Неш Феникс Санс
2004 Flag of the United States.svg Кевин Гарнет Минесота Тимбервулфс
2003 Flag of the United States Virgin Islands.svg Flag of the United States.svg Тим Данкан Сан Антонио Спарс
2002 Flag of the United States Virgin Islands.svg Flag of the United States.svg Тим Данкан Сан Антонио Спарс
2001 Flag of the United States.svg Ален Ајверсон Филаделфија Севентисиксерс
2000 Flag of the United States.svg Шекил О’Нил Лос Анџелес Лејкерс
1999 Flag of the United States.svg Карл Мелоун Јута Џез
1998 Flag of the United States.svg Мајкл Џордан Чикаго Булс
1997 Flag of the United States.svg Карл Мелоун Јута Џез
1996 Flag of the United States.svg Мајкл Џордан Чикаго Булс
1995 Flag of the United States.svg Дејвид Робинсон Сан Антонио Спарс
1994 Flag of Nigeria.svg Flag of the United States.svg Хаким Олајџувон Хјустон Рокетс
1993 Flag of the United States.svg Чарлс Баркли Феникс Санс
1992 Flag of the United States.svg Мајкл Џордан Чикаго Булс
1991 Flag of the United States.svg Мајкл Џордан Чикаго Булс
1990 Flag of the United States.svg Меџик Џонсон Лос Анџелес Лејкерс
1989 Flag of the United States.svg Меџик Џонсон Лос Анџелес Лејкерс
1988 Flag of the United States.svg Мајкл Џордан Чикаго Булс
1987 Flag of the United States.svg Меџик Џонсон Лос Анџелес Лејкерс
1986 Flag of the United States.svg Лери Брд Бостон Селтикс
1985 Flag of the United States.svg Лери Брд Бостон Селтикс
1984 Flag of the United States.svg Лери Брд Бостон Селтикс
1983 Flag of the United States.svg Мозез Мелоун Филаделфија Севентисиксерс
1982 Flag of the United States.svg Мозез Мелоун Хјустон Рокетс
1981 Flag of the United States.svg Џулиус Ирвинг Филаделфија Севентисиксерс
1980 Flag of the United States.svg Карем Абдул-Џабар Лос Анџелес лејкерс
1979 Flag of the United States.svg Мозес Малоун Хјустон Рокетс
1978 Flag of the United States.svg Бил Волтон Портланд Треилблејзерс
1977 Flag of the United States.svg Карим Абдул-Џабар Лос Анџелес Лејкерс
1976 Flag of the United States.svg Карим Абдул-Џабар Лос Анџелес Лејкерс
1975 Flag of the United States.svg Боб Мекаду Бафало Брејвс
1974 Flag of the United States.svg Карим Абдул-Џабар Милвоки Бакс
1973 Flag of the United States.svg Дејв Кавенс Бостон Селтикс
1972 Flag of the United States.svg Карим Абдул-Џабар Милвоки Бакс
1971 Flag of the United States.svg Карим Абдул-Џабар Милвоки Бакс
1970 Flag of the United States.svg Вилис Рид Њујорк Никс
1969 Flag of the United States.svg Вес Анселд Балтимор Булетс
1968 Flag of the United States.svg Вилт Чембрлен Филаделфија Севентисиксерс
1967 Flag of the United States.svg Вилт Чембрлен Филаделфија Севентисиксерс
1966 Flag of the United States.svg Вилт Чембрлен Филаделфија Севентисиксерс
1965 Flag of the United States.svg Бил Расел Бостон Селтикс
1964 Flag of the United States.svg Оскар Робертсон Синсинати Ројалс
1963 Flag of the United States.svg Бил Расел Бостон Селтикс
1962 Flag of the United States.svg Бил Расел Бостон Селтикс
1961 Flag of the United States.svg Бил Расел Бостон Селтикс
1960 Flag of the United States.svg Вилт Чембрлен Филаделфија Вориорс
1959 Flag of the United States.svg Боб Петит Сејнт Луис Хокс
1958 Flag of the United States.svg Бил Расел Бостон Селтикс
1957 Flag of the United States.svg Боб Кузи Бостон Селтикс
1956 Flag of the United States.svg Боб Петит Сејнт Луис Хокс