Бруклин Нетс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бруклин Нетс
Бруклин Нетс лого
Конференција Источна Конференција
Дивизија Атланска дивизија
Основан 1967 (Приклучени кон НБА во 1976)
Историја Њу Џерси Американс
1967–1968
Њујорк Нетс
1968–1977
Њу Џерси Нетс
1977–2011
Бруклин Нетс
2012-сѐ уште
Арена Барклејс Центар
Град Бруклин, Њујорк
Тимски бои Темно плава, Црвена, Сребрена, Бела
                   
Сопственик/ци Михаил Прокхоров
Џеј-Зи
Генерален менаџер Били Кинг
Тренер Ејвори Џонсон
Шампиони АБА: 2 (1974, 1976)
НБА: 0
Конференциски титули 2 (2002, 2003)
Дивизиски титули АБА: 1 (1974)
НБА: 4 (2002, 2003, 2004, 2006)
Мрежно место brooklynnets.com
Kit body basketball.png
Дома jersey
Team colours
Дома
Kit body basketball.png
Гости jersey
Team colours
Гости


Бруклин Нетс (англиски: Brooklyn Nets) се професионален кошаркарски тим кој игра во НБА во Атланската дивизија од Источната Конференција. Тие моментално се сместени во населбата Бруклин во Њујорк, а домашна арена им е Барклејс Центарот. Тимот претходно 35 сезони настапувал во Њу Џерси, а од натпреварувачката сезона 2012/2013 се преселиле во новата арена.[1]

Состав[уреди | уреди извор]

Име Години Држава Височина Позиција
Андреј Блач 26  САД 2.11 м крилен центар
Кит Боганс 33  САД 1.96 м бек
Маршон Брукс 24  САД 1.96 м бек/крило
Реџи Еванс 33  САД 2.03 м крило
Крис Хемфриз 28  САД 2.06 м крилен центар
Џо Џонсон 31  САД 2.01 м бек
Крис Џозеф 24  Канада 2.01 м крило
Брук Лопез 25  САД 2.13 м центар
Торнике Шенгелија 21  Грузија 2.03 м крило
Џери Стакхаус 38  САД 1.98 м бек/крило
Тајшон Тејлор 23  САД 1.91 м бек
Мирза Телетовиќ 27  Босна и Херцеговина 2.06 м крилен центар
Џералд Валас 30  САД 2.01 м крило
С. Џ. Вотсон 29  САД 1.88 м бек
Дерон Вилијамс 28  САД 1.91 м бек

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jay Z: NBA Nets Renamed 'Brooklyn Nets'. My Fox NY. 26 септември 2011. Посетено на 26 септември 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]