Најкорисен играч на НБА финалето

Од Википедија — слободната енциклопедија

Најкорисен играч на НБА финалето (оригинално: NBA Finals Most Valuable Player Award или скратено NBA Finals MVP) е награда која во НБА лигата која се доделува на играчот кој дал најголем придонес за клубот во НБА финалето.

Награда воглавном се доделува на играч од победничкиот тим, иако во 1969 година наградата ја добил Џери Вест, чиј Лос Анџелес Лејкерс бил поразен во финалната серија. Најмногу пати наградата ја има добиено Мајкл Џордан (6), а Меџик Џонсон е најмладиот играч (20 година) и единствениот руки кој ја добил оваа награда.

Во февруари 2009 годината, името на наградата било променето во Бил Расел Најкорисен играч на НБА финалето во чест на единаесеткратниот НБА првак Бил Расел.[1]

Добитници[уреди | уреди извор]

head shot of Jerry West
Џери Вест, единствениот играч кој ја добил наградата чиј клуб во финалето загубил.
head shot of Magic Johnson
Меџик Џонсон е единствениот играч кој ја добил наградата како руки.
head shot of Michael Jordan
Мајкл Џордан ја добил наградата рекордни шест пати.
Шекил О’Нил е единствениот играч покрај Мајкл Џордан кој ја добил наградата три години по ред.
Тони Паркер (бр. 9) е првиот европски играч кој ја освоил наградата.
Леброн Џејмс (на сликата) и Карим Абдул-Џабар се единствените играчи кој ја добил наградата со два различни клуба.
^ Означува играчи кој се сè уште активни и играат во НБА
* Вклучен во Кошаркарската Куќа на славните
§ Играч чиј тим загубил во финалето
Играч (X) Означува број на пати по кој играчот ја добил наградата за МВП на финалето
Тим (X) Означува број на пати по кој играч од тој тим ја добил наградата за МВП на финалето
Година Играч Позиција Националност Тим
1969 Вест, ЏериЏери Вест* Бек  САД Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс §
1970 Рид, ВилисВилис Рид* Центар/Крилен центар  САД Њујорк Никс Њујорк Никс
1971 Абдул-Џабар, КаримКарим Абдул-Џабар* Центар  САД Милвоки Милвоки Бакс
1972 Чемберлејн, ВилтВилт Чемберлејн* Центар  САД Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс (2)
1973 Рид, ВилисВилис Рид* (2) Центар/Крилен центар  САД Њујорк Никс Њујорк Никс (2)
1974 Хавличек, ЏонЏон Хавличек* Крило/Бек  САД Бостон Бостон Селтикс
1975 Бари, РикРик Бари* Крило  САД Голден Стејт Голден Ст. Вориорс
1976 Вајт, Џо ЏоЏо Џо Вајт* Бек  САД Бостон Бостон Селтикс (2)
1977 Волтон, БилБил Волтон* Центар  САД Портланд Портланд Т. Блејзерс
1978 Анселд, ВесВес Анселд* Центар/Крилен центар  САД Вашингтон Вашингтон Булетс
1979 Џонсон, ДенисДенис Џонсон* Бек  САД Сиетл Суперсоникс Сиетл Суперсоникс
1980 Џонсон, МеџикМеџик Џонсон* Плејмејкер  САД Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс (3)
1981 Максвел, СедрикСедрик Максвел Крило  САД Бостон Бостон Селтикс (3)
1982 Џонсон, МеџикМеџик Џонсон* (2) Плејмејкер  САД Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс (4)
1983 Малон, МоузесМоузес Малон* Центар  САД Филаделфија Филаделфија 76ерс
1984 Брд, ЛариЛари Брд* Крило  САД Бостон Бостон Селтикс (4)
1985 Абдул-Џабар, КаримКарим Абдул-Џабар* (2) Центар  САД Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс (5)
1986 Брд, ЛариЛари Брд* (2) Крило  САД Бостон Бостон Селтикс (5)
1987 Џонсон, МеџикМеџик Џонсон* (3) Плејмејкер  САД Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс (6)
1988 Ворти, ЏејмсЏејмс Ворти* Крило  САД Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс (7)
1989 Думарс, ЏоЏо Думарс* Бек  САД Детроит Детроит Пистонс
1990 Томас, АјзеаАјзеа Томас* Плејмејкер  САД Детроит Детроит Пистонс (2)
1991 Џордан, МајклМајкл Џордан* Бек  САД Чикаго Чикаго Булс
1992 Џордан, МајклМајкл Џордан* (2) Бек  САД Чикаго Чикаго Булс (2)
1993 Џордан, МајклМајкл Џордан* (3) Бек  САД Чикаго Чикаго Булс (3)
1994 Олајџувон, ХакимХаким Олајџувон* Центар  Нигерија Хјустон Хјустон Рокетс
1995 Олајџувон, ХакимХаким Олајџувон* (2) Центар  Нигерија Хјустон Хјустон Рокетс (2)
1996 Џордан, МајклМајкл Џордан* (4) Бек  САД Чикаго Чикаго Булс (4)
1997 Џордан, МајклМајкл Џордан* (5) Бек  САД Чикаго Чикаго Булс (5)
1998 Џордан, МајклМајкл Џордан* (6) Бек  САД Чикаго Чикаго Булс (6)
1999 Данкан, ТимТим Данкан Крилен центар/Центар  САД Сан Антонио Сан Антонио Спарс
2000 О’Нил, ШекилШекил О’Нил* Центар  САД Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс (8)
2001 О’Нил, ШекилШекил О’Нил* (2) Центар  САД Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс (9)
2002 О’Нил, ШекилШекил О’Нил* (3) Центар  САД Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс (10)
2003 Данкан, ТимТим Данкан (2) Крилен центар/Центар  САД Сан Антонио Сан Антонио Спарс (2)
2004 Билапс, ЧонсиЧонси Билапс Плејмејкер  САД Детроит Детроит Пистонс (3)
2005 Данкан, ТимТим Данкан (3) Крилен центар/Центар  САД Сан Антонио Сан Антонио Спарс (3)
2006 Вејд, ДвејнДвејн Вејд^ Бек  САД Мајами Мајами Хит
2007 Паркер, ТониТони Паркер^ Плејмејкер  Франција Сан Антонио Сан Антонио Спарс (4)
2008 Пирс, ПолПол Пирс^ Крило  САД Бостон Бостон Селтикс (6)
2009 Брајант, КобиКоби Брајант Бек  САД Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс (11)
2010 Брајант, КобиКоби Брајант (2) Бек  САД Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс (12)
2011 Новицки, ДиркДирк Новицки^ Крилен центар  Германија Далас Далас Маверикс
2012 Џејмс, ЛебронЛеброн Џејмс^ Крило  САД Мајами Мајами Хит (2)
2013 Џејмс, ЛебронЛеброн Џејмс^ (2) Крило  САД Мајами Мајами Хит (3)
2014 Ленард, КавајКавај Ленард^ Крило  САД Сан Антонио Сан Антонио Спарс (5)
2015 Игудала, АндреАндре Игудала^ Крило/Бек  САД Голден Стејт Голден Ст. Вориорс (2)
2016 Џејмс, ЛебронЛеброн Џејмс^ (3) Крило  САД Кливленд Кливленд Кавалирс
2017 Дјурант, КевинКевин Дјурант^ (1) Крило  САД Голден Стејт Голден Ст. Вориорс (3)
2018 Дјурант, КевинКевин Дјурант^ (2) Крило  САД Голден Стејт Голден Ст. Вориорс (4)
2019 Ленард, КавајКавај Ленард^ (2) Крило  САД Торонто Торонто Репторс
2020 Џејмс, ЛебронЛеброн Џејмс^ (4) Крило  САД Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
2021 Адетокунбо, ЈанисЈанис Адетокунбо^ (1) Крило  Грција Милвоки Милвоки Бакс

Повеќекратни добитници[уреди | уреди извор]

Играч Тим(ови) Бр. Години
Џордан, МајклМајкл Џордан Чикаго Чикаго Булс 6 1991, 1992, 1993, 1996, 1997, 1998
Џејмс, ЛебронЛеброн Џејмс Мајами Мајами Хит (2), Кливленд Кливленд Кавалирс, Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 4 2012, 2013, 2016, 2020
Џонсон, МеџикМеџик Џонсон Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 3 1980, 1982, 1987
О’Нил, ШекилШекил О’Нил Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 2000, 2001, 2002
Данкан, ТимТим Данкан Сан Антонио Сан Антонио Спарс 1999, 2003, 2005
Рид, ВилисВилис Рид Њујорк Никс Њујорк Никс 2 1970, 1973
Абдул-Џабар, КаримКарим Абдул-Џабар Милвоки Милвоки Бакс, Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 1971, 1985
Брд, ЛариЛари Брд Бостон Бостон Селтикс 1984, 1986
Олајџувон, ХакимХаким Олајџувон Хјустон Хјустон Рокетс 1994, 1995
Брајант, КобиКоби Брајант Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 2009, 2010
Дјурант, КевинКевин Дјурант Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 2017, 2018
Ленард, КавајКавај Ленард Сан Антонио Сан Антонио Спарс, Торонто Торонто Репторс 2014, 2019

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Finals MVP to Receive Bill Russell MVP Award“. NBA/Turner Sports Interactive, Inc. February 14, 2009. Посетено на February 14, 2009.