Бил Расел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бил Расел во февруари 2011
Бил Расел
Медали
Натпреварувач за  САД
Машка Кошарка
Злато Мелбурн 1956
Во 1972, Селтикси го пензионираја неговиот број „6“.

Вилијам Фентон „Бил“ Расел (роден на 12 февруари 1934 година во Монро, Луизијана САД) — бивш американски кошаркар, кој играше во НБА лигата од 1956 до 1969, за тимот на Бостон Селтикс. Тој е висок 206 cm, и играше на позицијата центар, и се смета за еден од најдобрите 2-3 центри во историјата на кошарката. Во својата кариера, тој беше прогласен за МВП, и во своите 13 сезони, освои 11 титули, најмногу од сите играчи. Тој влезе во „Куќата на славните на НБА“ во 1975. Негов најголем соперник беше Вилт Чембрлен од Филаделфија Севентисиксерс и подоцна од ЛА Лејкерс и често влегуваа во епски дуели, постигнувајки по педесетина бодови и по дури четириесетина скокови. Бил ги губеше овие статистички битки, но секогаш беше повеќе тимски играч од Вилт, и затоа освои многу повеќе од двете титули на Вилт.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Finals MVP to Receive Bill Russell MVP Award“. NBA.com. 2009-02-14. Посетено на 2009-02-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]