Кошарка на Летните олимписки игри 1956 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
4. Олимписки турнир во кошарка
Мелбурн 1956
Податоци
ДомаќинАвстралија
ГрадМелбурн
Мажи
Екипи15
Медали
1 злато САД
2 сребро СССР
3 бронза  Уругвај
Турнир
← Хелсинки 1952  Рим 1960 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1956 — четвртиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Мелбурн, Австралија. На турнирот учествувале вкупно 15 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто СССР и третото Уругвај.

Учесници[уреди | уреди извор]

== Резултати ==

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
САД 6 3 3 0 320 122
Филипини 5 3 2 1 185 226
Јапонија 4 3 1 2 171 225
Тајланд 3 3 0 3 123 226


Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
Франција 6 3 3 0 236 183
СССР 5 3 2 1 255 177
Канада 4 3 1 2 206 234
Сингапур 3 3 0 3 154 257


Група Ц[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
Уругвај 6 3 3 0 238 187
Бугарија 5 3 2 1 242 199
Република Кина 4 3 1 2 216 249
Јужна Кореја 3 3 0 3 194 255


Група Д[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
Бразил 4 2 2 0 167 125
Чиле 3 2 1 1 137 134
Австралија 2 2 0 2 122 167


9-15[уреди | уреди извор]

Група 1 (9-15)[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
Република Кина 6 3 3 0 218 189
Австралија 5 3 2 1 258 208
Сингапур 4 3 1 2 200 215
Тајланд 3 3 0 3 150 214


 • Австралија : Тајланд, 87-48
 • Р. Кина : Сингапур, 67-64
 • Сингапур : Тајланд, 62-50
 • Р. Кина : Австралија, 86-73
 • Р. Кина : Тајланд, 65-52
 • Австралија : Сингапур, 98-74

Група 2 (9-15)[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
Канада 4 2 2 0 147 123
Јапонија 3 2 1 1 143 140
Јужна Кореја 0 2 0 2 130 157


 • Канада : Кореја, 74-63
 • Јапонија : Кореја, 83-67
 • Канада : Јапонија, 73-60

Класификација 13-15[уреди | уреди извор]

 • Кореја : Тајланд, 61-47
 • Сингапур, слободен
Класификација 13/14[уреди | уреди извор]
 • Сингапур : Кореја, 92-79

Класификација 9-12[уреди | уреди извор]

 • Јапонија : Р. Кина, 82-61
 • Канада : Австралија, 83-38
Класификација 11/12[уреди | уреди извор]
 • Р. Кина : Австралија, 87-70
Класификација 9/10[уреди | уреди извор]
 • Канада : Јапонија, 75-60

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Четвртфинална група A[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
Франција 5 3 2 1 195 187
Уругвај 5 3 2 1 221 209
Чиле 4 3 1 2 221 220
Филипини 4 3 1 2 204 225


 • Франција : Чиле, 71-60
 • Уругвај : Филипини, 79-70
 • Уругвај : Чиле, 80-73
 • Филипини : Франција, 65-58
 • Чиле : Филипини, 88-69
 • Франција : Уругвај, 66-62

Четвртфинална група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
САД 6 3 3 0 283 150
СССР 5 3 2 1 208 209
Бугарија 4 3 1 2 182 224
Бразил 3 3 0 3 192 282


 • САД : Бугарија, 84-44
 • СССР : Бразил, 87-68
 • СССР : Бугарија, 66-56
 • САД : Бразил, 113-51
 • САД : СССР, 85-55
 • Бугарија : Бразил, 82-73

5-8[уреди | уреди извор]

 • Бразил : Чиле, 89-64
 • Бугарија : Филипини, 80-70
7-8[уреди | уреди извор]
 • Филипини : Чиле, 75-68
5-6[уреди | уреди извор]
 • Бугарија : Бразил, 64-52

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Датум Полуфинале - кошарка ЛОИ 1956 Резултат
СССР - Франција 56 - 49
САД - Уругвај 101 - 38

Финале[уреди | уреди извор]

Натпревар за трето место
Датум Олимписки кругови Натпревар за бронза - кошарка ЛОИ 1956 Резултат
Уругвај - Франција 71 - 62
Натпревар за прво место
Датум Олимписки кругови Натпревар за злато - кошарка ЛОИ 1956 Резултат
САД - СССР 89 - 55

Наводи[уреди | уреди извор]