Кошарка на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
16. Олимписки турнир во кошарка
Атина 2004
Податоци
ДомаќинГрција
ГрадАтина
Дата15 август – 28 август
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато Аргентина
2 сребро Италија
3 бронза  САД
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Австралија
3 бронза  Русија
Турнир
← Сиднеј 2000  Пекинг 2008 →

Кошарката на Летните олимписки игри 2004 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Атина, Грција и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  Аргентина (ARG)  Италија (ITA)  САД (USA)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  САД (USA)  Австралија (AUS)  Русија (RUS)


Табела[уреди | уреди извор]

Место Мажи Жени
Земја Н П П Земја Н П П
 Аргентина 8 6 2  САД 8 8 0
 Италија 8 5 3  Австралија 8 7 1
 САД 8 5 3  Русија 8 6 2
4  Литванија 8 6 2  Бразил 8 4 4
5  Грција 7 4 3  Чешка 7 4 3
6  Порторико 7 3 4  Шпанија 7 4 3
7  Шпанија 7 6 1  Грција 7 3 4
8  Кина 7 2 5  Нов Зеланд 7 2 5
9  Австралија 6 2 4  Кина 6 2 4
10  Нов Зеланд 6 1 5  Јапонија 6 1 5
11  Србија и Црна Гора 6 2 4  Нигерија 6 1 5
12  Ангола 6 0 6  Јужна Кореја 6 0 6

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]