Прејди на содржината

Кошарка на Летните олимписки игри 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
17. Олимписки турнир во кошарка
Пекинг 2008
Податоци
ДомаќинКина
ГрадПекинг
Дата9 август – 24 август
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Шпанија
3 бронза  Аргентина
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Австралија
3 бронза  Русија
Official website
olympicbasketball.fiba.com
Турнир
← Атина 2004  Лондон 2012 →

Кошарката на Летните олимписки игри 2012 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина и тоа во машка и во женска конкуренција.

Квалификации[уреди | уреди извор]

За титулата на олимписки шампион во кошарка за мажи и за жени, беа квалифицирани и се натпреваруваа 12 држави и за двете натпреварувања.

Мажи[уреди | уреди извор]

Африка Америка Азија Европа Океанија Без квалификации
Ангола Ангола  САД
 Аргентина
Иран Иран  Русија
 Литванија
 Хрватска
 Грција
 Германија
Австралија Австралија  Шпанија – Светски шампион
Народна Република Кина НР Кина – Домаќин на олимпијадата

Жени[уреди | уреди извор]

Африка Америка Азија Европа Океанија Без квалификации
Мали Мали  САД
 Бразил
Јужна Кореја Република Кореја  Русија
 Шпанија
 Чешка
 Латвија
 Белорусија
Нов Зеланд Нов Зеланд Австралија Австралија – Светски шампион
Народна Република Кина НР Кина – Домаќин на олимпијадата


Медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  САД (USA)  Шпанија (ESP)  Аргентина (ARG)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  САД (USA)  Австралија (AUS)  Русија (RUS)


Табела[уреди | уреди извор]

Место Мажи Жени
Земја Н П П Земја Н П П
 САД 8 8 0  САД 8 8 0
 Шпанија 8 6 2  Австралија 8 7 1
 Аргентина 8 6 2  Русија 8 6 2
4  Литванија 8 5 3  Кина 8 5 3
5  Грција 6 3 3  Шпанија 6 3 3
6  Хрватска 6 3 3  Белорусија 6 2 4
7  Австралија 6 3 3  Чешка 6 2 4
8  Кина 6 2 4  Јужна Кореја 6 2 4
9  Русија 5 1 4  Латвија 5 1 4
10  Германија 5 1 4  Нов Зеланд 5 1 4
11  Иран 5 0 5  Бразил 5 1 4
12  Ангола 5 0 5  Мали 5 0 5

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]