Прејди на содржината

Мечување на Летните олимписки игри 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мечување на
Летните олимписки игри 2008
Меч   мажи   жени
Меч (екипно) мажи
Флорет мажи жени
Флорет (екипно) жени
Сабја мажи жени
Сабја (екипно) мажи жени

Натпреварите во мечување на Летните олимписки игри 2008 ќе се одржат во периодот од 9 август до 17 август во Националниот собирен центар, Пекинг.

Освоени медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Франција (FRA) 2 2 0 4
2  Италија (ITA) 2 0 5 7
3  Германија (GER) 2 0 0 2
4  САД (USA) 1 3 2 6
5  Кина (CHN) 1 1 0 2
6  Украина (UKR) 1 0 0 1
6  Русија (RUS) 1 0 0 1
8  Романија (ROU) 0 1 1 2
9  Јапонија (JPN) 0 1 0 1
9  Јужна Кореја (KOR) 0 1 0 1
9  Полска (POL) 0 1 0 1
12  Шпанија (ESP) 0 0 1 1
12  Унгарија (HUN) 0 0 1 1
Вкупно 10 10 10 30

Мажи[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Меч (поединечно)
подробно
Матео Таљариол
 Италија
Фабрис Жанет
 Франција
Хосе Луис Абахо
 Шпанија
Меч (екипно)
подробно
 Франција (FRA)
Фабрис Жанет
Жером Жанет
Улрих Робеири
Жан-Мишел Лисене
 Полска (POL)
Роберт Анджејук
Томаш Мотика
Адам Верцјох
Радослав Завротњак
 Италија (ITA)
Стефано Кароцо
Диего Конфалониери
Алфредо Рота
Матео Таљариол
Флорет (поединечно)
подробно
Бенјамин Клајбринк
 Германија
Јуки Ота
 Јапонија
Салваторе Санцо
 Италија
Сабја (поединечно)
подробно
Џунг Ман
 Кина
Никола Лопес
 Франција
Михаи Ковалиу
 Романија
Сабја (екипно)
подробно
 Франција (FRA)
Жилиен Пиле
Борис Сансон
Никола Лопес
 САД (USA)
Тим Морхаус
Џејсон Роџерс
Кит Смарт
Џејмс Вилијамс
 Италија (ITA)
Алдо Монтано
Лујџи Тарантино
Џампјеро Пасторе
Диего Окјуци

Жени[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Меч (поединечно)
подробно
Брита Хајдеман
 Германија
Ана Марија Бранза
 Романија
Илдико Минца-Небалд
 Унгарија
Флорет (поединечно)
подробно
Валентина Вецали
 Италија
Нам Хјун-Хи
 Јужна Кореја
Маргерита Гранбаси
 Италија
Флорет (екипно)
подробно
 Русија (RUS)
Светлана Бојко
Аида Чанаева
Викторија Никичина
Евгенија Ламонова
 САД (USA)
Емили Крос
Хана Томпсон
Ерин Смарт
 Италија (ITA)
Валентина Вецали
Џована Трилини
Маргерита Гранбаси
Иларија Салватори
Сабја (поединечно)
подробно
Мариел Жагунис
 САД
Сејда Џејкобсон
 САД
Ребека Ворд
 САД
Сабја (екипно)
подробно
 Украина (UKR)
Олга Жовнир
Олга Харлан
Галина Пундик
Олена Хомрова
 Кина (CHN)
Бао Јингјинг
Хуанг Хаијанг
Ни Хонг
Сјуе Тан
 САД (USA)
Сејда Џејкобсон
Ребека Ворд
Мариел Жагунис

Натпревари[уреди | уреди извор]

Ќе бидат доделени 10 комплета медали за следниве дисциплини:

Поединечно[уреди | уреди извор]

Екипно[уреди | уреди извор]

  • Меч — мажи
  • Флорет — жени
  • Сабја — мажи
  • Сабја — жени

Формат на натпреварите[уреди | уреди извор]

Натпреварите во мечување на Олимписките игри се состојат од турнир со единечна елиминација. Двајцата поразени во полуфиналето ќе се мечуваат за бронзениот медал.

Квалификации - табела[уреди | уреди извор]

Земја Мажи Жени Вкупно
Поединечно Екипно Подинечно Екипно
Меч Флорет Сабја Меч Сабја Меч Флорет Сабја Флорет Сабја
Австралија Австралија 1 1 2
Австралија Австралија 1 1
 Алжир 1 1 2
 Аргентина 1 1
 Белорусија 3 X 3
 Бразил 1 1 2
Буркина Фасо Буркина Фасо 1 1
 Обединето Кралство ¹ 1 1 1 3
 Венецуела 3 1 X 1 1 1 7
 Германија 2 1 2 3 1 X 9
Египет Египет 1 1 3 X 1 3 X 9
 Естонија 1 1
Израел Израел 1 1 1 3
 Ирска 1 1
 Италија 3 2 3 X X 3 2 X 13
Јапонија 1 2 1 1 1 1 7
Јужна Африка ЈАР 3 X 3 X 6
Јужна Кореја Република Кореја 3 1 1 X 1 2 2 10
 Канада 1 1 1 1 1 3 X 8
Катар Катар 1 1
Народна Република Кина НР Кина 3 2 3 X X 2 3 3 X X 16
Кирибати Кирибати 1 1
Куба Куба 1 1 2
Мароко Мароко 1 1 2
 Мексико 1 1
 Норвешка 1 1
Панама Панама 1 1
 Перу 1 1
 Полска 3 1 1 X 3 3 X X 11
 Португалија 1 1 2
 Романија 1 2 1 1 5
 Русија 1 3 X 2 3 3 X X 12
 САД 1 1 3 X 1 3 3 X X 12
Сенегал Сенегал 2 1 3
Тајланд Тајланд 1 1 2
Тунис Тунис 1 1 2
 Украина 3 X 1 1 3 X 8
 Унгарија 3 3 X X 2 3 1 X 12
 Франција 3 2 3 X X 2 1 3 X 14
 Холандија 1 1 2
 Хонгконг 1 1 1 3
 Чиле 1 1
 Швајцарија 1 1 2
 Шведска 1 1
 Шпанија 1 1 2 1 5
Вкупно: 45 земји 41 26 40 9 8 25 41 39 8 8 212

* Земјата-домаќин има право да влезе со 8 мечувалци, и да ги распореди поединечно и по екипи како што сака: така, може да постави екипи, или да нема екипи и да постави само поединечни мечувалци. Неискористените места на земјата-домаќин ќе бидат пополнети по одлука на Тројната комисија (МОК, НОК, ФИЕ)

Распоред на натпреварите[уреди | уреди извор]

Времињата се прикажани по Стандардно кинеско време (UTC+8). Република Македонија е 6 часа поназад (средноевропско време).

Сабота, 9 август 2008[уреди | уреди извор]

Сабја (поединечно) — жени
Време Рунда
10:00-11:00 Рунда од 64
11:00-12:30 Рунда од 32
12:30-13:20 Рунда од 16
13:20-13:45 Четвртфинале
19:00-19:20 Полуфинале 1
19:20-19:40 Полуфинале 2
19:50-20:10 Натпревар за бронза
20:10-20:30 Натпревар за злато

Недела, 10 август 2008[уреди | уреди извор]

Меч (поединечно) — мажи
Време Рунда
10:00-11:30 Рунда од 64
11:30-13:30 Рунда од 32
13:30-14:30 Рунда од 16
14:30-15:00 Четвртфинале
19:00-19:30 Полуфинале 1
19:30-20:00 Полуфинале 2
20:10-20:40 Натпревар за бронза
20:40-21:10 Натпревар за злато

Понеделник, 11 август 2008[уреди | уреди извор]

Флорет (поединечно) — жени
Време Рунда
10:00-11:30 Рунда од 64
11:30-13:30 Рунда од 32
13:30-14:30 Рунда од 16
14:30-15:00 Четвртфинале
19:00-19:30 Полуфинале 1
19:30-20:00 Полуфинале 2
20:10-20:40 Натпревар за бронза
20:40-21:10 Натпревар за злато

Вторник, 12 август 2008[уреди | уреди извор]

Сабја (поединечно) — мажи
Време Рунда
10:00-11:00 Рунда од 64
11:00-12:30 Рунда од 32
12:30-13:20 Рунда од 16
13:20-13:45 Четвртфинале
19:00-19:20 Полуфинале 1
19:20-19:40 Полуфинале 2
19:50-20:10 Натпревар за бронза
20:10-20:30 Натпревар за злато

Среда, 13 август 2008[уреди | уреди извор]

Флорет (поединечно) — мажи
Време Рунда
10:00-11:30 Рунда од 32
11:30-12:30 Рунда од 16
12:30-13:00 Четвртфинале
18:00-18:30 Полуфинале 1
18:30-19:00 Полуфинале 2
20:00-20:30 Натпревар за бронза
21:00-21:30 Натпревар за злато

Среда, 13 август 2008[уреди | уреди извор]

Меч (поединечно) — жени
Време Рунда
13:30-15:00 Рунда од 32
15:00-16:00 Рунда од 16
16:00-16:30 Четвртфинале
19:00-19:30 Полуфинале 1
19:30-20:00 Полуфинале 2
20:30-21:00 Натпревар за бронза
21:30-22:00 Натпревар за злато

Четврток, 14 август 2008[уреди | уреди извор]

Сабја (екипно) — жени
Време Рунда
9:30-10:40 Четвртфинале
10:40-11:30 Класификација 5-8
11:40-12:50 Полуфинале
12:50-13:50 Класификација 5-8
18:00-19:00 Натпревар за бронза
19:00-20:00 Натпревар за злато

Петок, 15 август 2008[уреди | уреди извор]

Меч (екипно) — мажи
Време Рунда
9:00-11:00 Рунда од 16
11:00-12:30 Четвртфинале
12:30-14:00 Класификација 5-8
14:00-15:30 Полуфинале
15:30-16:50 Класификација 5-8
18:00-19:30 Натпревар за бронза
19:30-21:00 Натпревар за злато

Сабота, 16 август 2008[уреди | уреди извор]

Флорет (екипно) — жени
Време Рунда
9:00-10:30 Четвртфинале
10:30-12:00 Класификација 5-8
12:00-13:30 Полуфинале
13:30-14:50 Класификација 5-8
18:00-19:30 Натпревар за бронза
19:30-21:00 Натпревар за злато

Недела, 17 август 2008[уреди | уреди извор]

Сабја (екипно) — мажи
Време Рунда
9:30-10:40 Четвртфинале
10:40-11:40 Класификација 5-8
11:40-12:50 Полуфинале
12:50-13:50 Класификација 5-8
18:00-19:00 Натпревар за бронза
19:00-20:00 Натпревар за злато

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]