Тенис на Летните олимписки игри 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Летни олимписки игри 2008.

Тенис на Летните олимписки игри 2008
Датум10–17 август
Издание15
ПодлогаТврда (DecoTurf)
МестоЗелен олимписки тениски центар, Пекинг
Победници
Мажи поединечно
Рафаел Надал
 Шпанија
Жени поединечно
Елена Дементиева
 Русија
Машки двојки
Роџер Федерер / Станислас Вавринка
 Швајцарија
Женски двојки
Серена Вилијамс / Венус Вилијамс
 САД

Натпреварувањата во тенис на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг, Кина се одржале во Зелен олимписки тениски центар, во периоду од 10 до 17 август. Застапени биле четири турнира по два два во машка и во женска конкуренција односно по еден во поединечна и конкуренција на двојки за секој пол.

Главниот терен прима околу 10.000 гладачи. Останатите три стадиони имале помали капацитети од 4.000, 2,000 и 1,400 седишта. Површина на целиот тениски комплекс, со уште неколку тениски терени зафаќа 26.514 m².

Во поединечна конкуренцији учествувале 64 тенисери односно тенисерки, а во игрите во двојки по 32 парови.

За стекнување право за учество на олимпискиот турнир важна била светската ранг-листа објавена на 9 јуни 2008 година, после одигрувањето на Ролан Гарос. Врз основа на таа ранг-листа право на учество ималие по 48 првопласирани односно по десет најдобри играчи во двојки. Уште еден услов бил секоја земја да може да испрати најмногу по четири претставника во поединечна и два во игра на двојки.

Комисијата во која бил по еден претставник од МОК, потоа Асоцијацијата на Националните олимписки комитети и Меѓународната тениска федерација (ИТФ) доделиле по две таконаречени специјални покани (вајлд карти) во двете конкуренции. Нив ги добиле Рафаел Аравело (Ел Салвадор), Комлава Логли (Того), Стефани Фогт (Лихтенштајн) и Кара Блек (Зимбабве). Тако било задоволено начелотп на олимпиското движење да се пружи шанса на малите неразвиени земји, па Ел Салвадор, Того и Лихтанштајн по првпат имале претставник на олимписките тениски турнири. Преостанатите места биле пополнети од страна на ИТФ водејќи сметка на ранг-листата и на заступеноста на континентите (географски принцип).

Распоред[уреди | уреди извор]

August 10 11 12 13 14 15 16 17
Наутро 10.30 10.30 10.30
Попладне 17.00 17.00 17.00 16.00 16.00 16.00 16.00 16.00
Мажи поединечно Прво коло Прво коло Второ коло Трето коло Четвртфинале Полуфинале Бронза Финале
Жени поединечно Прво коло Прво коло Второ коло Трето коло Четвртфинале Четвртфинале Полуфинале Бронза
Финале
Мажи двојки Прво коло Прво коло Второ коло Второ коло Четвртфинале Полуфинале Бронза
Финале
Жени двојки Прво коло Прво коло Прво коло Второ коло Второ коло Второ коло
Четвртфинале
Полуфинале Бронза
Финале

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Медалисти по конкуренција[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Мажи поединечно
подробно
Рафаел Надал
 Шпанија
Фернандо Гонсалес
 Чиле
Новак Ѓоковиќ
 Србија
Мажи двојки
подробно
 Роџер Федерер
и Станислас Вавринка (SUI)
 Симон Аспелин
и Томас Јохансон (SWE)
 Боб Брајан
и Мајк Брајан (USA)
Жени поединечно
подробно
Eлена Дементиева
 Русија
Динара Сафина
 Русија
Вера Звонарева
 Русија
Жени двојки
подробно
 Серена Вилијамс
и Венус Вилијамс (USA)
 Анабел Медина Гаригес
и Вирхинија Руано Паскуал (ESP)
 Јан Жи
и Женг Џи (CHN)

Табела на медали[уреди | уреди извор]

  *   Host nation ( Кина)

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Русија (RUS)1113
2 Шпанија (ESP)1102
3 САД (USA)1012
4 Швајцарија (SUI)1001
5 Чиле (CHI)0101
 Шведска (SWE)0101
7 Кина (CHN)*0011
 Србија (SRB)0011
Вкупно44412

Надворешни врски[уреди | уреди извор]