Кошарка на Летните олимписки игри 1980 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
10. Олимписки турнир во кошарка
Москва 1980
Податоци
ДомаќинСССР
ГрадМосква
Дата20 јули - 30 јули
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато Југославија
2 сребро Италија
3 бронза  СССР
Турнир
← Монтреал 1976  Лос Анџелес 1984 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1980 — десеттиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Москва, СССР. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил СФРЈ, второто Италија и третото СССР.

Ученици[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Победи Порази К+ К- КР
СССР 6 3 0 321 235 +86
Бразил 5 2 1 297 235 +62
Чехословачка 4 1 2 285 236 +49
Индија 3 0 3 194 391 -197
20 јули
Бразил 72–70 Чехословачка
Индија 65–121 СССР
21 јули
Чехословачка 133–65 Индија
Бразил 88–101 СССР
23 јули
Бразил 137–64 Индија
СССР 99–82 Чехословачка

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Победи Порази К+ К- КР
Југославија 6 3 0 328 249 +79
Шпанија 5 2 1 286 241 +45
Полска 4 1 2 256 294 -38
Сенегал 3 0 3 196 282 -86
21 јули
Сенегал 67–104 Југославија
Полска 81–104 Шпанија
22 јули
Сенегал 65–94 Шпанија
Југославија 129–91 Полска
23 јули
Сенегал 64–84 Полска
Шпанија 91–95 Југославија

Група Ц[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Победи Порази К+ К- КР Први тајбрејкер
l
Други тајбрејкер
Просек кошева за тимове са истом бројем бодова
Италија 5 2 1 248 233 +15 1П-1И 1.000 1.064
Куба 5 2 1 226 214 +12 1П-1И 1.000 1.056
Австралија 5 2 1 224 215 +9 1П-1И 1.000 1.042
Шведска 3 0 3 191 227 -36
20 јули
Италија 92–77 Шведска
Куба 83–76 Австралија
21 јули
Шведска 59–71 Куба
Италија 77–84 Австралија
23 јули
Австралија 64–55 Шведска
Италија 79–72 Куба

9-12 место[уреди | уреди извор]

  • Натпреварите се одиграле во спортската сала ЦСКА Москва.
Репрезентација Бодови Победи Порази К+ К- КР Први тајбрејкер
Полска 9 4 1 453 359 +94 101-74
Австралија 9 4 1 417 381 +36 74-101
Чехословачка 8 3 2 474 377 +97 83-61
Шведска 8 3 2 375 341 +34 61-83
Сенегал 6 1 4 345 396 -51
Индија 5 0 5 329 539 -210
25 јули
Полска 113–67 Индија
Шведска 70–64 Сенегал
Австралија 91–86 Чехословачка
26 јули
Сенегал 81–59 Индија
Шведска 61–83 Чехословачка
Австралија 74–101 Полска
27 јули
Шведска 119–63 Индија
Сенегал 64–95 Австралија
Чехословачка 84–88 Полска
28 јули
Индија 75–93 Австралија
Чехословачка 88–72 Сенегал
Шведска 70–67 Полска

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  • Натпреварите се одиграле на Московската арена.
Квалификација за финална фаза
Квалификација за трето место
Репрезентација Бодови Победи Порази К+ К- КР Први тајбрејкер
Класификација за екипи со исти број на бодови
Југославија 10 5 0 506 442 64
Италија 8 3 2 419 438 -19 87-85
СССР 8 3 2 505 468 37 85-87
Шпанија 7 2 3 488 485 3 110-81
Бразил 7 2 3 448 477 -29 81-110
Куба 5 0 5 434 490 -56
25 јули
Бразил 94–93 Куба
СССР 119–102 Шпанија
Југославија 102–81 Италија
26 јули
Шпанија 110–81 Бразил
Куба 84–112 Југославија
СССР 85–87 Италија
27 јули
Куба 95–96 Шпанија
СССР 91–101 Југославија
Италија 77–90 Бразил
29 јули
Шпанија 89–95 Италија
СССР 109–90 Куба
Бразил 95–96 Југославија

Трето место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
30 јули СССР 117-94 Шпанија

Финале[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
30 јули Југославија 86-77 Италија

Медали[уреди | уреди извор]


2 место

Италија

Олимписки шампион

Југославија
1 титула

3 место

СССР

Финална табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација
Злато Југославија
Сребро Италија
Бронза СССР
4. Шпанија
5. Бразил
6. Куба
7. Полска
8. Австралија
9. Чехословачка
10. Шведска
11. Сенегал
12. Индија