Кошарка на Летните олимписки игри 1976 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
9. Олимписки турнир во кошарка
Монтреал 1976
Податоци
ДомаќинКанада
ГрадМонтреал
Дата18 јули - 27 јули
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Југославија
3 бронза  СССР
Турнир
← -  Москва 1980 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1976 година за жени — првиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Монтреал, Канада. На турнирот учествувале вкупно 6 репрезентации.

Првото место го освоил СССР, второто САД и третото Бугарија.

Ученици[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревар Победник Поразен К+ К-
1.  СССР 10 5 5 0 504 348
2.  САД 8 5 3 2 415 417
3.  Бугарија 8 5 3 2 365 377
4.  Чехословачка 7 5 2 3 351 359
5.  Јапонија 7 5 2 3 405 400
6.  Канада 5 5 0 5 336 477
19 јули
САД 71–84 Јапонија
СССР 115–51 Канада
Чехословачка 66–67 Бугарија
20 јули
Јапонија 121–89 Канада
САД 95–79 Бугарија
Чехословачка 75–88 СССР
22 јули
Бугарија 68–91 СССР
Јапонија 62–76 Чехословачка
САД 89–75 Канада
23 јули
Бугарија 66–63 Јапонија
Канада 59–67 Чехословачка
САД 77–112 СССР
25 јули
Канада 62–85 Бугарија
26 јули
САД 83–67 Чехословачка
СССР 98–75 Јапонија

Медали[уреди | уреди извор]


2° место

САД

Олимписки шампион

СССР
1 титула

3 место

Бугарија

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација
Злато СССР
Сребро САД
Бронза Бугарија
4. Чехословачка
5. Јапонија
6. Канада