Кошарка на Летните олимписки игри 1996 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
14. Олимписки турнир во кошарка
Атланта 1996
Податоци
ДомаќинСАД
ГрадАтланта
Дата20 јули - 3 август
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Југославија
3 бронза  Литванија
Турнир
← Сеул 1992  Сиднеј 2000 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1996 — четиринаесеттиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Атланта, САД. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто Југославија и третото Литванија.

Ученици[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревари Победи Порази К+: К-:
1.  САД 10 5 5 0 522 345
2.  Литванија 8 5 3 2 427 354
3.  Хрватска 8 5 3 2 422 386
4.  Кина 7 5 2 3 350 502
5.  Аргентина 7 5 2 3 351 396
6.  Ангола 5 5 0 5 280 379
20 јули
Кина 70–67 Ангола
Литванија 83–81 Хрватска
САД 96–68 Аргентина
22 јули
Хрватска 109–78 Кина
Аргентина 65–61 Литванија
Ангола 54–87 САД
24 јули
Кина 87–77 Аргентина
Хрватска 71–48 Ангола
Литванија 82–104 САД
26 јули
Ангола 49–85 Литванија
Аргентина 75–90 Хрватска
САД 133–70 Кина
28 јули
Кина 55–116 Литванија
Хрватска 71–102 САД
Аргентина 66–62 Ангола

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревари Победи Порази К+: К-:
1.  Југославија СР Југославија 10 5 5 0 478 364
2.  Австралија 9 5 4 1 492 438
3.  Грција 8 5 3 2 402 416
4.  Бразил 7 5 2 3 498 494
5.  Порторико 6 5 1 4 447 465
6.  Јужна Кореја 5 5 0 5 422 562
20 јули
Австралија 111–88 Јужна Кореја
Грција 63–71 СР Југославија
Порторико 98–101 Бразил
22 јули
Бразил 87–89 Грција
Јужна Кореја 86–98 Порторико
СР Југославија 91–68 Австралија
24 јули
СР Југославија 118–65 Јужна Кореја
Австралија 109–101 Бразил
Грција 80–69 Порторико
26 јули
Порторико 96–101 Австралија
Јужна Кореја 86–108 Грција
Бразил 82–101 СР Југославија
28 јули
Австралија 103–62 Грција
СР Југославија 97–86 Порторико
Бразил 127–97 Јужна Кореја

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
30 јули        
   САД   98
1 август
   Бразил   75  
   САД   101
30 јули
     Австралија   73  
   Австралија   73
3 август
   Хрватска   71  
   САД   95
30 јули
     Југославија СР Југославија   69
   Југославија СР Југославија   128
1 август
   Кина   61  
   Југославија СР Југославија   66 Трето место
30 јули
     Литванија   58  
   Литванија   99    Австралија   74
   Грција   66      Литванија   80
3 август


  5-8 место 5. место
             
1 август
   Кина 75  
   Грција 115  
 
2 август
       Грција 91
     Бразил 72
8. место
1 август 2 август
   Бразил 80    Кина   85
   Хрватска 74      Хрватска   99
  9-12 место 9. место
             
30 јули
   Аргентина 97  
   Јужна Кореја 79  
 
2 август
       Аргентина 87
     Порторико 77
11. место
30 јули 2 август
   Порторико 76    Јужна Кореја   61
   Ангола 67      Ангола   99

Медаље[уреди | уреди извор]


2 место

Југославија

Олимписки победник

САД
11 титула

3 место

Литванија

Конeчна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација
Злато САД
Сребро Југославија
Бронза Литванија
4. Австралија
5. Грција
6. Бразил
7. Хрватска
8. Кина
9. Аргентина
10. Порторико
11. Ангола
12. Јужна Кореја