Прејди на содржината

Кошарка на Летните олимписки игри 1996 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
14. Олимписки турнир во кошарка
Атланта 1996
Податоци
ДомаќинСАД
ГрадАтланта
Дата20 јули - 3 август
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Бразил
3 бронза  Австралија
Турнир
← Сеул 1992  Сиднеј 2000 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1996 година за жени — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Атланта, САД. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто Бразил и третото Австралија.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Квалификувани за полуфинале
Земја Победи Порази Дадено кошеви Примено кошеви Разлика Бодови
 Бразил 5 0 424 360 +64 10
 Русија 4 1 378 342 +36 9
 Италија 3 2 330 309 +21 8
 Јапонија 2 3 365 396 −31 7
 Кина 1 4 347 378 −31 6
 Канада 0 5 293 352 −59 5
21 јули Италија  62 – 53  Кина    Атланта
21 јули Јапонија  63 – 73  Русија    Атланта
21 јули Бразил  69 – 56  Канада    Атланта
23 јули Кина  72 – 75  Јапонија    Атланта
23 јули Канада  54 – 59  Италија    Атланта
23 јули Русија  68 – 82  Бразил    Атланта
25 јули Канада  49 – 61  Кина    Атланта
25 јули Бразил  100 – 80  Јапонија    Атланта
25 јули Италија  70 – 75  Русија    Атланта
27 јули Кина  83 – 98  Бразил    Атланта
27 јули Русија  68 – 49  Канада    Атланта
27 јули Јапонија  52 – 66  Италија    Атланта
29 јули Русија  94 – 78  Кина    Атланта
29 јули Италија  73 – 75  Бразил    Атланта
29 јули Канада  85 – 95  Јапонија    Атланта

Група Б[уреди | уреди извор]

Квалификувани за полуфинале
Земја Победи Порази Дадено кошеви Примено кошеви Разлика Бодови
 САД 5 0 507 339 +168 10
 Украина 3 2 354 358 −4 8
 Австралија 3 2 369 319 +50 8
 Куба 2 3 365 377 −12 7
 Јужна Кореја 2 3 347 389 −42 7
 Заир 0 5 287 447 −160 5
21 јули Јужна Кореја  61 – 76  Австралија    Атланта
21 јули Заир  65 – 81  Украина    Атланта
21 јули САД  101 – 84  Куба    Атланта
23 јули Австралија  91 – 45  Заир    Атланта
23 јули Куба  70 – 55  Јужна Кореја    Атланта
23 јули Украина  65 – 98  САД    Атланта
25 јули Куба  63 – 75  Австралија    Атланта
25 јули САД  107 – 47  Заир    Атланта
25 јули Јужна Кореја  72 – 67  Украина    Атланта
27 јули Австралија  79 – 96  САД    Атланта
27 јули Украина  87 – 75  Куба    Атланта
27 јули Заир  71 – 95  Јужна Кореја    Атланта
29 јули Украина  54 – 48  Австралија    Атланта
29 јули Јужна Кореја  64 – 105  САД    Атланта
29 јули Куба  73 – 59  Заир    Атланта

Последна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале (31 јули) Полуфинале (2 август) Злато (4 август)
                           
  B1   Бразил 101  
A4   Куба 69  
  B1   Бразил 81  
  A2   Украина 60  
A2   Украина 59
  B3   Италија 50  
    B1   Бразил 87
  A1   САД 111
  B2   Русија 70  
A3   Австралија 74  
  A3   Австралија 71 Бронза (4 август)
  A1   САД 93  
A1   САД 108 A2   Украина 56
  B4   Јапонија 93   A3   Австралија 66

9-12 место[уреди | уреди извор]

  31 јули     9 место (3 август)
                 
  B6   Заир 67  
  A5   Кина 91    
      A5   Кина 85
      B5   Јужна Кореја 71
  A6   Канада 79    
  B5   Јужна Кореја 88   11 место (3 август)
 
B6   Заир 46
  A6   Канада 88

5-8 место[уреди | уреди извор]

  1 август     5 место (3 август)
                 
  A4   Јапонија 69  
  A2   Русија 80    
      B4   Куба 74
      A2   Русија 91
  B4   Куба 78    
  A3   Италија 70   7 место (3 август)
 
A3   Италија 69
  A4   Јапонија 81

Табела[уреди | уреди извор]

Позиција Репрезентација
Злато САД
Сребро Бразил
Бронза Австралија
4. Украина
5. Русија
6. Куба
7. Јапонија
8. Италија
9. Кина
10 Јужна Кореја
11. Канада
12. Заир

Надворешни врски[уреди | уреди извор]