Прејди на содржината

Кошарка на Летните олимписки игри 2000 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
15. Олимписки турнир во кошарка
Сиднеј 2000
Податоци
ДомаќинАвстралија
ГрадСиднеј
Дата16 септември - 1 октомври
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Австралија
3 бронза  Бразил
Турнир
← Атланта 1996  Атина 2004 →

Кошарката на Летните олимписки игри 2000 година за жени — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Сиднеј, Австралија. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто Бразил и третото Австралија.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Квалификувани за полуфинале
Земја Победи Порази Дадено кошеви Примено кошеви Разлика Бодови
 Австралија 5 0 394 274 +120 10
 Франција 4 1 338 287 +51 9
 Бразил 2 3 358 353 +5 7
 Словачка 2 3 294 282 +12 7
 Канада 2 3 313 317 −4 7
 Сенегал 0 5 199 383 −184 5
16 септември
11:30
Бразил  76 – 60  Словачка    Сиднеј
16 септември
14:30
Франција  75 – 39  Сенегал    Сиднеј
16 септември
16:30
Австралија  78 – 46  Канада    Сиднеј
18 септември
9:30
Канада  62 – 41  Сенегал    Сиднеј
18 септември
19:30
Франција  58 – 51  Словачка    Сиднеј
18 септември
21:30
Австралија  81 – 70  Бразил    Сиднеј
20 септември
11:30
Франција  70 – 58  Канада    Сиднеј
20 септември
14:30
Бразил  82 – 48  Сенегал    Сиднеј
20 септември
21:30
Австралија  70 – 47  Словачка    Сиднеј
22 септември
11:30
Словачка  68 – 56  Канада    Сиднеј
22 септември
14:30
Франција  73 – 70  Бразил OT  Сиднеј
22 септември
19:30
Австралија  96 – 39  Сенегал    Сиднеј
24 септември
9:30
Словачка  68 – 32  Сенегал    Сиднеј
24 септември
16:30
Австралија  69 – 62  Франција    Сиднеј
24 септември
21:30
Канада  61 – 60  Бразил    Сиднеј

Група Б[уреди | уреди извор]

Квалификувани за полуфинале
Земја Победи Порази Дадено кошеви Примено кошеви Разлика Бодови
 САД 5 0 446 312 +134 10
 Русија 3 2 398 325 +73 8
 Јужна Кореја 3 2 343 296 +47 8
 Полска 3 2 327 339 −12 8
 Куба 1 4 318 358 −40 6
 Нов Зеланд 0 5 304 396 −92 5
16 септември
9:30
Полска  75 – 52  Нов Зеланд    Сиднеј
16 септември
19:30
Русија  72 – 62  Куба    Сиднеј
16 септември
21:30
САД  89 – 75  Јужна Кореја    Сиднеј
18 септември
11:30
Русија  84 – 46  Полска    Сиднеј
18 септември
14:30
Јужна Кореја  101 – 62  Нов Зеланд    Сиднеј
18 септември
16:30
САД  90 – 61  Куба    Сиднеј
20 септември
9:30
Куба  74 – 55  Нов Зеланд    Сиднеј
20 септември
16:30
САД  88 – 77  Русија    Сиднеј
20 септември
19:30
Полска  87 – 62  Јужна Кореја    Сиднеј
22 септември
9:30
Јужна Кореја  75 – 73  Русија OT  Сиднеј
22 септември
16:30
САД  93 – 42  Нов Зеланд    Сиднеј
22 септември
21:30
Полска  72 – 65  Куба    Сиднеј
24 септември
11:30
Русија  92 – 54  Нов Зеланд    Сиднеј
24 септември
14:30
Јужна Кореја  69 – 56  Куба    Сиднеј
24 септември
19:30
САД  76 – 57  Полска    Сиднеј

Последна фаза[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале
(27 септември)
Полуфинале
(29 септември)
Злато
(30 септември)
                           
  A1   Австралија 76  
Б4   Полска 48  
  A1   Австралија 64  
  A3   Бразил 52  
Б2   Русија 67
  A3   Бразил 68  
    A1   Австралија 54
  Б1   САД 76
  A2   Франција 58  
Б3   Јужна Кореја 69  
  Б3   Јужна Кореја 65 Бронза
  Б1   САД 78  
Б1   САД 58 A3   Бразил (OT) 84
  A4   Словачка 43   Б3   Јужна Кореја 73
26 септември
9:30
11 место Нов Зеланд  72 – 69  Сенегал    Сиднеј
26 септември
11:30
9 место Куба  67 – 58  Канада    Сиднеј
29 септември
9:30
7 место Словачка  64 – 57  Полска    Сиднеј
29 септември
11:30
5 место Франција  71 – 59  Русија    Сиднеј

Табела[уреди | уреди извор]

Позиција Репрезентација
Злато САД
Сребро Австралија
Бронза Бразил
4. Јужна Кореја
5. Франција
6. Русија
7. Словенија
8. Полска
9. Куба
10 Канада
11. Нов Зеланд
12. Сенегал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]