Кошарка на Летните олимписки игри 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Olympic rings.svg

Кошаркарскиот турнир на Олимписките игри 2012 во Лондон се одржува од 28 јули до 12 август 2012 година. Натпреварите ќе се играат во новата Кошаркарска арена со капацитет од 12.000 гледачи, а финалните натпревари ќе се играат во О2 Арената.

На турнирот учествуваат 24 репрезентации, по 12 во двете конкуренции. Во двете конкуренции титулите ги бранат репрезентациите на САД.

Освојувачи на медал[уреди | уреди извор]

Дисциплини Злато Сребро Бронза
Мажи
Жени

Формат на натпреварувањето[уреди | уреди извор]

Кошаркарската арена ќе ќе биде домаќин на кошаркарскиот турнир
О2 арена ќе биде домаќин на финалните натпревари

Натпреварите во кошарка ќе се одвиваат во машка и женска конкуренција (по 12 репрезентации во двете конкуренции). Учесниците ќе бидат поделени во две групи од по 6 екипи. Откако ќе биде одиграна групната фаза каде репрезентациите ќе играат секоја против секоја, четирите најдобропласирани репрезентации од двете групи го продолжуваат натпреварувањето во елиминационата фаза која ќе трае сè до финалниот натпревар.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипите кои се квалификувале за турнирот може да пријават највеќе 12 играчи. Во двете конкуренции ќе учествуваат 12 репрезентации поделени во две групи од по 6 екипи.

Домаќин[уреди | уреди извор]

По правилото на МОК, државата домаќин на игрите автоматски добива можност за учество на игрите во сите спортови. Меѓутоа, кошаркарската репрезентација на Обединетото Кралство не постоела сè до 2006 година, и било неизвесно нејзиното учество на игрите. Меѓутоа, извршниот одбор на ФИБА на седница во Лион (Франција) на 13 март 2011 ги разрешил сите недоумици, дозволувајќи му на британскиот тим да учествува на игрите[1][2]

Мажи[уреди | уреди извор]

Репрезентациите се квалификувале преку натпреварувањата на ФИБА (континентални првенства, светски првенства и олимписки квалификациски турнир).

Турнир Датум Домаќин Број на места Квалификанти
Домаќин на игрите 1  Обединето Кралство
ФИБА Светско првенство 2010 28 август - 12 септември 2010.  Турција 1  САД
Африканско првенство 2011 17. – 28 август 2011.  Мадагаскар 1  Тунис
Азиско првенство 2011 15. – 25 септември 2011.  Кина 1  Кина
Панамеричко првенство 2011. 25 август – 8 септември 2011.  Аргентина 2  Аргентина
 Бразил
Европско Првенство 2011 31 август – 18 септември 2011.  Литванија 2  Шпанија
 Франција
Првенство на Океанија 2011 7. - 11 септември 2011.  Австралија 1  Австралија
Олимписки квалификациии 2012 2. јул – 8. јул 2012. Венецуела Каракас 3  Русија
 Литванија
 Нигерија
Вкупно 12

Жени[уреди | уреди извор]

Турнир Датум Домаќин Број на места Квалификанти
Домаќин на игрите 1  Обединето Кралство
СП за жени 2010 23 септември – 3 октомври 2010.  Чешка 1  САД
Африканско првенство 2011 23 септември - 2 октомври 2011.  Мали 1  Ангола
Азиско првенство 2011 21. – 28 август 2011.  Јапонија[3] 1  Кина
Панамериканско првенство 2011 24 септември – 1 октомври 2011.  Колумбија[4] 1  Бразил
Европско првенство 2011 18. јун – 3. јул 2011.  Полска 1  Русија
Првенство на Океанија 2011 7. – 11 септември 2011.  Австралија 1  Австралија
Олимписки квалификации 2012 25. јун – 1. јул 2012. Турција Анталија 5  Франција
 Турција
 Чешка
 Хрватска
 Канада
Вкупно 12

Календар[уреди | уреди извор]

Дисцип.↓/Датум → 28. јул 29. јул 30. јул 31. јул 1. авг 2. авг 3. авг 4. авг 5. авг 5. авг 7. авг 8. авг 9. авг 10. авг 11. авг 12. авг
мажи ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Ф
Жени ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Ф

Ждреб[уреди | уреди извор]

Официјалниот ждреб за групната фаза на кошаркарскиот турнир бил одржан во Лондон на 30 април 2012.[5]

Мажи
Група A Група Б
 Аргентина  Австралија
 Франција  Бразил
 Литванија  Кина
 Нигерија  Обединето Кралство
 Тунис  Русија
 САД  Шпанија
Жени
Група A Група Б
 Ангола  Австралија
 Кина  Бразил
 Хрватска  Канада
 Чешка  Франција
 Турција  Обединето Кралство
 САД  Русија

Судии[уреди | уреди извор]

Светската кошаркарска федерација (ФИБА) за кошаркарскиот турнир ги делегирала следниве 30 судии:[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кошаркарите на УК на игрите во Лондон БиБиСи Спорт
  2. УК учествува на игрите во Лондон БиБиСи Спорт
  3. „ФИБА Азија шампионат за жени 2011“. Архивирано од изворникот на 2012-08-22. Посетено на 2012-07-14.
  4. ФИБА Америка 2011.
  5. "Groups drawn for Olympic Basketball competitions". FIBA.
  6. „Find a Referee“. FIBA. Посетено на 27 June 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]