Борење на Летните олимписки игри 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
ЕкСел Центарот
Борење на
Летните олимписки игри 2012
Слободен стил
Мажи Жени
  55 кг     48 кг  
  60 кг     55 кг  
  66 кг     63 кг  
  74 кг     72 кг  
  84 кг      
  96 кг      
120 кг
Грчко-римски стил
  55 кг     84 кг  
  60 кг     96 кг  
  66 кг     120 кг  
  74 кг      

Натпреварите во борење на Летните олимписки игри 2012 беа одржани од 5 август до 12 август, во ЕкСел Центарот во Лондон. Натпреварувањето било поделено во две дисциплини, слободен стил и грчко-римски стил, кои биле поделени во различни тежински категории. Мажите се натпреваруваат во двете дисциплини, додека женските натпреварувачки учествуваат во дисциплината слободен стил. Вкупно осумнаесет златни медали биле поделени. Борењето било дел од програмата на сите Олимписки игри освен на игрите во Париз 1900.

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се Британско летно време (UTC+1) [1]

Грчко-римски стил[уреди | уреди извор]

Датум Време Дисциплина
Недела, 5 август 13:00-15:45 55 кг & 74 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
17:45-20:15 55 кг & 74 кг Репасаж, Бронза и Злато
Понеделник, 6 август 13:00-15:45 60 кг, 84 кг & 120 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
17:45-20:15 60 кг, 84 кг & 120 кг Репасаж, Бронза и Злато
Вторник, 7 август 13:00-15:45 66 кг & 96 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
17:45-20:15 66 кг & 96 кг Репасаж, Бронза и Злато

Слободен стил за жени[уреди | уреди извор]

Датум Време Дисциплина
Среда, 8 август 13:00-15:45 48 кг & 63 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
17:45-20:15 48 кг & 63 кг Репасаж, Бронза и Злато
Четврток, 9 август 13:00-15:45 55 кг & 72 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
17:45-20:15 55 кг & 72 кг Репасаж, Бронза и Злато

Слободен стил за мажи[уреди | уреди извор]

Датум Време Дисциплина
Петок, 10 авгсут 13:00-15:45 55 кг & 74 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
17:45-20:15 55 кг & 74 кг Репасаж, Бронза и Злато
Сабота, 11 август 13:00-15:45 60 кг, 84 кг & 120 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
17:45-20:15 60 кг, 84 кг & 120 кг Репасаж, Бронза и Злато
Недела, 12 август 08:30-11:15 66 кг & 96 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
12:45-15:15 66 кг & 96 кг Репасаж, Бронза и Злато

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

71 држава учествувале во борење на ЛОИ 2012. Во заграда е бројот на учесници по држава.

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Русија 4 2 5 11
2 Јапонија 4 0 2 6
3 Иран 3 1 2 6
4 Азербејџан 2 2 3 7
5 САД 2 0 2 4
6 Узбекистан 1 0 1 2
Куба 1 0 1 2
8 Јужна Кореја 1 0 0 1
9 Грузија 0 3 3 6
10 Ерменија 0 1 1 2
Канада 0 1 1 2
Унгарија 0 1 1 2
Индија 0 1 1 2
14 Бугарија 0 1 0 1
Кина 0 1 0 1
Египет 0 1 0 1
Естонија 0 1 0 1
Порторико 0 1 0 1
Украина 0 1 0 1
20 Казахстан 0 0 3 3
Шведска 0 0 2 2
22 Колумбија 0 0 1 1
Франција 0 0 1 1
Литванија 0 0 1 1
Монголија 0 0 1 1
Северна Кореја 0 0 1 1
Полска 0 0 1 1
Шпанија 0 0 1 1
Турција 0 0 1 1
Вкупно 18 18 36 71

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Слободен стил за мажи[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
55 кг
подробно
Хамид Суриан
 Иран
Ровшан Бајрамов
 Азербејџан
Петер Модос
 Унгарија
Мингијан Семенов
 Русија
60 кг
подробно
Омид Нороузи
 Иран
Реваз Лашки
 Грузија
Заур Курамагомедов
 Русија
Рјутаро Мацумото
 Јапонија
66 кг
подробно
Ким Хјеон-Ву
 Јужна Кореја
Тамаш Лоринч
 Унгарија
Манучар Цхадаиа
 Грузија
Стив Гуенот
 Франција
74 кг
подробно
Роман Влашов
 Русија
Арсен Јулфалакјан
 Ерменија
Алекдандар Казакевиќ
 Литванија
Емин Ахмадов
 Азербејџан
84 кг
подробно
Алан Хугајев
 Русија
Карам Габер
 Египет
Данијал Гаджијев
 Казахстан
Дамиан Јаниковски
 Полска
96 кг
подробно
Газем Резаи
 Иран
Рустам Тотров
 Русија
Артур Алексанијан
 Ерменија
Џими Лидберг
 Шведска
120 кг
подробно
Михаин Лопес
 Куба
Хеики Наби
 Естонија
Риза Кајалп
 Турција
Јохан Еурен
 Шведска

Грчко-римски стил за мажи[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
55 кг
подробно
Џамал Отарсултанов
 Русија
Владимир Кинчегашвили
 Грузија
Јанг Кјонг-Ил
 Северна Кореја
Кеничи Јумото
 Јапонија
60 кг
подробно
Тогрул Азгаров
 Азербејџан
Бесик Кудухов
 Русија
Колман Скот
 САД
Јогешвар Дут
 Индија
66 кг
подробно
Тацуширо Јонемицу
 Јапонија
Сушил Кумар
 Индија
Акжурек Танатаров
 Казахстан
Ливан Лопес
 Куба
74 кг
подробно
Џордан Буроух
 САД
Садех Гударзи
 Иран
Сослан Тигиев
 Узбекистан
Денис Царгуш
 Русија
84 кг
подробно
Шариф Шарифов
 Азербејџан
Јаиме Еспинал
 Порторико
Дато Марсагишвили
 Грузија
Ехсан Лашгари
 Иран
96 кг
подробно
Џејк Варнер
 САД
Валериј Андрицев
 Украина
Георги Гогшелидзе
 Грузија
Кетаг Газјумов
 Азербејџан
120 кг
подробно
Артур Тајмазов
 Узбекистан
Давид Моџманашвили
 Грузија
Комеил Газеми
 Иран
Билјај Махов
 Русија

Женски дисциплини[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
48 кг
подробно
Хитоми Обара
 Јапонија
Марија Стадник
 Азербејџан
Клариса Чун
 САД
Карол Хјун
 Канада
55 кг
подробно
Саори Јошида
 Јапонија
Тоња Вербек
 Канада
Жакелин Рентериа
 Колумбија
Јулија Раткевич
 Азербејџан
63 кг
подробно
Каори Ичо
 Јапонија
Јинг Руиксуе
 Кина
Љубов Волосова
 Русија
Соронзонболдин Бацетег
 Монголија
72 кг
подробно
Наталија Воробиева
 Русија
Станка Златева
 Бугарија
Ѓузел Манјурова
 Казахстан
Маидер Унда
 Шпанија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Search events“. London 2012 Olympic Games and Paralympic Games. Архивирано од изворникот 2011-07-09. Посетено на 28 July 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]