Бокс на Летните олимписки игри 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Olympic rings with white rims.svg

Натпреварите во бокс на Летните олимписки игри 2012 ќе се одржат од 28 јули до 12 август во центарот ExCel во Лондон. Натпреварите во машка конкуренција ќе се одржат во десет категории, а за првпат ќе се одржат и натпревари во женска конкуренција во три категории.

Распоред на натпревари[уреди]

К Квалификациии Осминафинале ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале Ф Финале
дисциплина↓/датум → 28 јул 29 јул 30 јул 31 јул 1 авг 2 авг 3 авг 4 авг 5 авг 6 авг 7 авг 8 авг 9 авг 10 авг 11 авг 12 авг
суперлесна (м) К ¼ ½ Ф
мува (м) К ¼ ½ Ф
бантам (м) К ¼ ½ Ф
лесна категорија (м) К ¼ ½ Ф
полувелтер (м) К ¼ ½ Ф
велтер (м) К ¼ ½ Ф
средна категорија (м) К ¼ ½ Ф
полутешка категорија (м) К ¼ ½ Ф
тешка категорија (м) ¼ ½ Ф
супертешка категорија (м) ¼ ½ Ф
мува (ж) ¼ ½ Ф
лесна категорија (ж) ¼ ½ Ф
средна категорија (ж) ¼ ½ Ф

Резултати[уреди]

Мажи[уреди]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
суперлесна
детали
мува
детали
бантам
детали
лесна
детали
полувелтер
детали
велтер
детали
средна
детали
полутешка
детали
тешка
детали
супертешка
детали

Жени[уреди]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
мува
детали
лесна
детали
средна
детали

Освојувачи на медали[уреди]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
Вкупно

Надворешни врски[уреди]