Скокови во вода на Летните олимписки игри 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скокови во вода на
Летните олимписки игри 2012
3 метри   мажи   жени
10 метри   мажи   жени
Синхронизирано
3 метри
  мажи   жени
Синхронизирано
10 метри
  мажи   жени

Натпреварите во скокови во вода на Летните олимписки игри 2012 беа одржани од 29 јули до 11 август 2012 година во Центарот за водени спортови во Лондон.[1] Тоа е една од 4-те водени дисциплини на Олимписките игри, заедно со пливањето, ватерполото и синхронизираното пливање.

Скоковите во вода на ЛОИ 2012 вклучуваа натпревари во 8 дисциплини (4 во машка и 4 во женска) :скокови од 3 метра, скокови од 10 метра, синхронизирани скокови од 3 метра и синхронизирани скокови од 10 метра.[2]

Скоковите од 3 метра се изведуваат од отскочна даска, додека пак скоковите од 10 метри се изведуваат од платформа. На натпреварите во скокови во вода учествуваа 136 натпреварувачи.[3]

Сите натпреварувачи мораа да бидат постари од 14 години.[3]

Кина била најуспешна држава на натпреварите во скокови во вода, освојувајќи 6 злата и вкупно 10 медали.

Држави учеснички[уреди | уреди извор]

25 држави учествуваа на натпреварите во скокови во вода на ЛОИ 2012:[4]

Распоред[уреди | уреди извор]

P Преелиминации ½ полуфинале Ф Финале
Датум → Нед 29 Пон 30 Вто 31 Сре 1 Пет 3 Саб 4 Нед 5 Пон 6 Вто 7 Сре 8 Чет 9 Пет 10 Саб 11
Дисциплина ↓ П П П П П П В В У В В У В В У В
Мажи 3 метри P ½ Ф
Мажи 10 метри P ½ Ф
Мажи синхронизирано 3 метри Ф
Мажи синхронизирано 10 метри Ф
Жени 3 метри P ½ Ф
Жени 10 метри P ½ Ф
Жени синхронизирано 3 метри Ф
Жени синхронизирано 10 метри Ф
У = Утрински термин, П = Попладневен термин, В = Вечерен термин

Медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Кина 6 3 1 10
2 САД 1 1 2 4
3 Русија 1 1 0 2
4 Мексико 0 2 1 3
5 Австралија 0 1 0 1
6 Канада 0 0 2 2
7 Велика Британија 0 0 1 1
Малезија 0 0 1 1
Вкупно 8 8 8 24

Машки дисциплини[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
3 метри
подробно
Илија Захаров
 Русија
Кин Каи
 Кина
Хе Чонг
 Кина
10 метри
подробно
Давид Будиа
 САД
Ки Бо
 Кина
Том Дејли
 Велика Британија
Синхронизирано 3 метри
подробно
Кина
Луо Јутонг
Кин Каи
Русија
Илија Захаров
Евгениј Кузнетсов
САД
Трој Думаис
Кристиан Ипсен
Синхронизирано 10 метри
подробно
Кина
Чао Јуан
Жанг Јанкуан
Мексико
Иван Гарсија
Герман Санчес
САД
Давид Будиа
Ник МекРори

Женски дисциплини[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
3 метри
подробно
Ву Минџиа
 Кина
Хе Зи
 Кина
Лаура Санчес
 Мексико
10 метри
подробно
Чен Руолин
 Кина
Британи Бробен
 Австралија
Пандела Ринонг
 Малезија
Синхронизирано 3 метри
подробно
Кина
Хе Зи
Ву Минџиа
САД
Кеиси Брајант
Абигеил Џонстон
Канада
Џенифер Абел
Емили Хејманс
Синхронизирано 10 метри
подробно
Кина
Чен Руолин
Ванг Хао
Мексико
Паола Еспиноза
Алехандра Ороско
Канада
Меган Бенфеито
Розелин Филион

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Diving page of the 2012 Olympics website (www.london2012.com); retrieved 2012-06-15.
  2. Diving Events page from the 2012 Olympics website (www.london2012.com); retrieved 2012-06-15.
  3. 3,0 3,1 Qualification System - Games of the XXX Olympiad: Diving Архивирано на 3 февруари 2012 г.. Published by FINA in 2011-05; retrieved 2012-06-15.
  4. London 2012 - Diving - Qualified National Federations/National Olympic Committees Архивирано на 11 јули 2012 г.. Published by FINA on 2012-04-27; retrieved 2012-06-15.
  5. 2012 Olympic Games Diving Team published by Diving Australia, retrieved 2012-06-20.
  6. (шпански) FINA confirma los cupos para los proximos Juegos Olimpicos Архивирано на 25 јуни 2012 г. (trans:FINA confirms spots for the next Olympic Games) published by FECNA on 2012-06-21; retrieved 2012-06-21.
  7. (германски) Biografien DSV-Team Olympische Spiele Wasserspringen (trans: Biographies Germany Olympic Diving Team); published by the DSV on 2012-06-13, retrieved 2012-06-20.
  8. BOA announce 12 British divers selected to TeamGB for London 2012. Published by British Swimming on 2012-06-11; retrieved 2012-06-20.
  9. (шведски) OS-truppen nu fulltalig Архивирано на 15 јули 2012 г. (trans: Olympic Games-squad now complete); published by Svenska Simförbudnet on 2012-06-18, retrieved 2012-06-20.
  10. (шпански) Subirats va a Londres (trans: Subirats will go to London) by Andreina Salas Guzmán, El Universal. Published on 2012-06-21; retrieved 2012-06-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]