Скокови во вода на Летните олимписки игри 2012 – 3 метри за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скокови во вода на
Летните олимписки игри 2012
Diving pictogram.svg
3 метри   мажи   жени
10 метри   мажи   жени
Синхронизирано
3 метри
  мажи   жени
Синхронизирано
10 метри
  мажи   жени

Скоковите во вода за жени од 3 метри на Летните олимписки игри 2012 се одржаа од 3 до 5 август, во Центарот за водени спортови во Лондон.

Златото и среброто го освоиле кинезинките Ву Минџија и Хе Зи, додека бронзениот медал го освоила мексиканката Лаура Санчез.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето беше одржано во три рунди:

  • Преелиминарна рунда: Сите 30 скокачки изведуваат по пет скока; најдобрите 18 се пласираат во полуфиналето.
  • Полуфинале: 18-те скокачки изведуваат по пет скока; најдобрите 12 од полуфиналето се пласираат во финалето
  • Финале: 12-те финалистки изведуваат по пет скока; и на крајот на петтата серија најдобрите три скокачки освојуваат, злато, сребро и бронза.

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Петок 3 август 2012 14:30 Преелиминации
Сабота 4 август 2012 14:30 Полуфинале
Недела 5 август 2012 19:00 Финале

Резултати[уреди | уреди извор]

[1]

Место Натпреварувачка Преелиминации Полуфинале Финале
Поени Место Поени Место Скок 1 Скок 2 Скок 3 Скок 4 Скок 5 Вкупно поени Место
Gold medal icon.svg  Ву Минџија (CHN) 387.75 1 394.40 1 79.50 79.75 85.25 84.00 85.50 414.00 1
Silver medal icon.svg  Хе Зи (CHN) 363.85 2 354.50 3 76.50 83.70 78.00 76.50 64.50 379.20 2
Bronze medal icon.svg  Лаура Санчез (MEX) 320.15 9 336.50 7 70.50 67.50 75.00 74.40 75.00 362.40 3
4  Тања Кањото (ITA) 349.80 3 362.10 2 76.50 69.00 68.20 72.00 76.50 362.20 4
5  Шарлин Стратон (AUS) 342.70 5 327.60 9 70.5 67.50 66.65 69.00 72.00 345.65 5
6  Џенифер Абел (CAN) 344.15 4 353.25 4 66.00 77.50 55.50 72.00 72.00 343.00 6
7  Кесиди Круг (USA) 320.10 10 345.60 5 72.00 72.85 70.50 72.00 55.50 342.85 7
8  Кристина Лукас (USA) 330.45 7 339.75 6 69.00 64.50 66.00 65.10 67.50 332.10 8
9  Олена Федорова (UKR) 308.70 14 314.70 12 65.80 63.00 63.00 61.50 64.50 317.80 9
10  Ана Линдберг (SWE) 318.60 11 319.80 10 63.00 55.80 67.50 67.50 63.00 316.80 10
11  Џаел Патрик (AUS) 289.65 18 315.60 11 67.50 63.00 60.00 58.90 60.00 309.40 11
12  Емили Хејманс (CAN) 337.20 6 331.35 8 67.50 46.20 72.00 58.50 51.00 295.20 12
13  Хана Старлинг (GBR) 298.95 17 313.95 13 Резерва
14  Нора Субшински (GER) 311.70 12 313.20 14 Резерва
15  Франческа Далапе (ITA) 311.25 13 312.60 15
16  Катја Диков (GER) 303.90 15 312.50 16
17  Надежда Бажина (RUS) 325.00 8 310.70 17
18  Ребека Галантри (GBR) 299.25 16 267.10 18
19  Анастасија Поздниакова (RUS) 286.50 19
20  Чеонг Јун Хунг (MAS) 272.45 20
21  Хана Писменска (UKR) 271.50 21
22  Флора Гондос (HUN) 266.45 22
23  Жоселин Кастиљо (VEN) 266.00 23
24  Нг Јан Јее (MAS) 257.85 24
25  Нора Барта (HUN) 257.70 25
26  Фани Боувет (FRA) 257.10 26
27  Марион Фарисие (FRA) 248.70 27
28  Џулиана Велосо (BRA) 241.15 28
29  Аранча Чавез (MEX) 225.45 29
30  Џенифер Бенитез (ESP) 224.60 30

Наводи[уреди | уреди извор]