Јапонија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предлошка:Infobox Olympics Japan Јапонија првпат учествувала на Олимписките игри во 1912 г., и оттогаш на речиси секоја олимпијада. Земјата не била поканета на олимпијадата во 1948 г. по Втората светска војна и учествувала во бојкотот на олимпијадата во Москва предводен од САД.

Во три прилики, земјата била домаќин на олимпијадите, а се планира и четврто домаќинување во 2020 г.:

Првите медали земјата ги освоила во 1920 г., а првите златни медали ги добиле во 1928 г. Досега јапонските спортисти имаат освоено 398 медали на Летните олимписки игри (освен уметничките натпревари на ЛОИ 1936), при што највеќе злато е освоено во џудо. Земјата има освоено 37 медали на Зимските олимписки игри.

Јапонскиот олимписки комитет е создаден во 1911 г., а добил официјално признание во 1912 г.

Медали по игри[уреди | уреди извор]

*Црвената обраба значи дека турнирот е одржан дома.

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Олимпијада Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
Шведска Стокхолм 1912 2 0 0 0 0
Белгија Антверпен 1920 15 0 2 0 2 17
Франција Париз 1924 19 0 0 1 1 23
Холандија Амстердам 1928 43 2 2 1 5 15
САД Лос Анџелес 1932 131 7 7 4 18 5
Трет Рајх Берлин 1936 156 6 4 8 18 8
Обединето Кралство Лондон 1948 не учествувала
Финска Хелсинки 1952 69 1 6 2 9 17
Австралија Мелбурн 1956 110 4 10 5 19 10
Италија Рим 1960 162 4 7 7 18 8
Јапонија Токио 1964 328 16 5 8 29 3
Мексико Мексико 1968 171 11 7 7 25 3
Западна Германија Минхен 1972 184 13 8 8 29 5
Канада Монтреал 1976 213 9 6 10 25 5
СССР Москва 1980 не учествувала
САД Лос Анџелес 1984 226 10 8 14 32 7
Јужна Кореја Сеул 1988 255 4 3 7 14 14
Шпанија Барселона 1992 256 3 8 11 22 17
САД Атланта 1996 306 3 6 5 14 23
Австралија Сиднеј 2000 266 5 8 5 18 15
Грција Атина 2004 306 16 9 12 37 5
Кина Пекинг 2008 332 9 6 10 25 8
Обединето Кралство Лондон 2012 295 7 14 17 38 11
Бразил Рио де Жанеиро 2016
Јапонија Токио 2020
Вкупно 130 126 142 398 13

Медали по зимски игри[уреди | уреди извор]

Олимпијада Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
Франција Шамони 1924 не учествувала
Швајцарија Санкт Мориц 1928 6 0 0 0 0
САД Лејк Плацид 1932 16 0 0 0 0
Трет Рајх Гармиш-Партенкирхен 1936 31 0 0 0 0
Швајцарија Санкт Мориц 1948 не учествувала
Норвешка Осло 1952 13 0 0 0 0
Италија Кортина д'Ампецо 1956 10 0 1 0 1 11
САД Скво Вели 1960 41 0 0 0 0
Австрија Инсбрук 1964 47 0 0 0 0
Франција Гренобл 1968 61 0 0 0 0
Јапонија Сапоро 1972 85 1 1 1 3 11
Австрија Инсбрук 1976 58 0 0 0 0
САД Лејк Пласид 1980 50 0 1 0 1 15
Југославија Сараево 1984 39 0 1 0 1 14
Канада Калгари 1988 48 0 0 1 1 16
Франција Албертвил 1992 60 1 2 4 7 11
Норвешка Лилехамер 1994 59 1 2 2 5 11
Јапонија Нагано 1998 156 5 1 4 10 7
САД Солт Лејк Сити 2002 103 0 1 1 2 21
Италија Торино 2006 110 1 0 0 1 18
Канада Ванкувер 2010 94 0 3 2 5 20
Русија Сочи 2014 113 1 4 3 8 17
Јужна Кореја Пјонгчанг 2018
Вкупно 10 17 18 45 18

Медали по летни спортови[уреди | уреди извор]

     Предводници во тој спорт

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Judo pictogram.svg Џудо 36 18 18 72
Gymnastics (artistic) pictogram.svg Гимнастика 29 33 33 95
Wrestling pictogram.svg Борење 28 17 17 62
Swimming pictogram.svg Пливање 20 24 29 73
Athletics pictogram.svg Атлетика 7 7 9 23
Volleyball (indoor) pictogram.svg Одбојка 3 3 3 9
Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови 2 3 8 13
Boxing pictogram.svg Бокс 2 0 3 5
Shooting pictogram.svg Стрелаштво 1 2 3 6
Softball pictogram.svg Софтбол 1 1 1 3
Equestrian pictogram.svg Коњички спорт 1 0 0 1
Synchronized swimming pictogram.svg Синхронизирано пливање 0 4 8 12
Archery pictogram.svg Стреличарство 0 3 2 5
Tennis pictogram.svg Тенис 0 2 0 2
Fencing pictogram.svg Мечување 0 2 0 2
Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам 0 1 3 4
Baseball pictogram.svg Бејзбол 0 1 2 3
Sailing pictogram.svg Едрење 0 1 1 2
Football pictogram.svg Фудбал 0 1 1 2
Field hockey pictogram.svg Хокеј на трева 0 1 0 1
Table tennis pictogram.svg Пинг-понг 0 1 0 1
Badminton pictogram.svg Бадминтон 0 1 0 1
Taekwondo pictogram.svg Теквондо 0 0 1 1
Вкупно 130 126 142 398

Медали по зимски спортови[уреди | уреди извор]

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Ski jumping pictogram.svg Скијачко скокање 3 5 3 11
Figure skating pictogram.svg Уметничко лизгање 2 2 1 5
Nordic combined pictogram.svg Нордиска комбинација 2 2 0 4
Speed skating pictogram.svg Брзо лизгање 1 5 9 15
Short track speed skating pictogram.svg Брзо лизгање на кратки патеки 1 0 2 3
Freestyle skiing pictogram.svg Слободно скијање 1 0 2 3
Snowboarding pictogram.svg Скијање на даска 0 2 1 3
Alpine skiing pictogram.svg Алпско скијање 0 1 0 1
Вкупно 10 17 18 45

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2006-12-09.
  • „Japanese Olympic Committee“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2011-08-02.