Прејди на содржината

Хокеј на трева на Летните олимписки игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Хокеј на трева — спортска дисциплина која на Летните олимписки игри била воведена на Летните олимписки игри кои се одржале во Лондон во 1908 година. На следните Олимписки игри оваа дисциплина не била вклучена, за да во 1920 биде повторно вратена, но на овие Олимписки игри учествувале само четири репрезентации. Така, во 1924 година хокејот на трева бил повторно отстранет од програмата на Олимписките игри, но на следните игри во 1928 година во Амстердам биле официјално и трајно повторно вклучени.

Во периодот од 1928 до 1968 година, Индија и Пакистан доминирале во машка кокуренција. Хокејот на трева во женска конкуренција бил воведен во 1980 година во Москва.

Мажи[уреди | уреди извор]

Натпревари[уреди | уреди извор]

Година Домаќин Финале Натпревар за бронза
Злато Резултат Сребро Бронза резултат 4 место
1908
Детали
Лондон
Обединето Кралство

(Англија)
8–1
Обединето Кралство
(Ирска)

Обединето Кралство
(Шкотска)

Обединето Кралство
(Wales)
[1]
1912 Стокхолм Нема натпреварување Нема натпреварување
1920
Детали
Антверпен
Обединето Кралство
[2]
Данска

Белгија
[2]
Франција
1924 Париз Нема натпреварување Нема натпреварување
1928
Детали
Амстердам
Индија
3–0
Холандија

Германија
3–0
Белгија
1932
Детали
Лос Анџелес
Индија
[3]
Јапонија

САД
[3]
1936
Детали
Берлин
Индија
8–1
Германија

Холандија
4–3
Франција
1948
Детали
Лондон
Индија
4–0
Обединето Кралство

Холандија
1–1
(4–1)
Пенали

Пакистан
1952
Детали
Хелсинки
Индија
6–1
Холандија

Обединето Кралство
2–1
Пакистан
1956
Детали
Мелбурн
Индија
1–0
Пакистан

Unified Team of Germany[4]
3–1
Обединето Кралство
1960
Детали
Рим
Пакистан
1–0
Индија

Шпанија
2–1
Обединето Кралство
1964
Детали
Токио
Индија
1–0
Пакистан

Австралија
3–2
по продолженија

Шпанија
1968
Детали
Град Мексико
Пакистан
2–1
Австралија

Индија
2–1
Западна Германија
1972
Детали
Минхен
Западна Германија
1–0
Пакистан

Индија
2–1
Холандија
1976
Детали
Монтреал
Нов Зеланд
1–0
Австралија

Пакистан
3–2
Холандија
1980
Детали
Москва
Индија
4–3
Шпанија

СССР
2–1
Полска
1984
Детали
Лос Анџелес
Пакистан
2–1
по продолженија

Западна Германија

Обединето Кралство
3–2
Австралија
1988
Детали
Сеул
Обединето Кралство
3–1
Западна Германија

Холандија
2–1
Австралија
1992
Детали
Барселона
Германија
2–1
Австралија

Пакистан
4–3
Холандија
1996
Детали
атланта
Холандија
3–1
Шпанија

Австралија
3–2
Германија
2000
Детали
Сиднеј
Холандија
3–3
(5–4)
Пенали

Јужна Кореја

Австралија
6–3
Пакистан
2004
Детали
Атина
Австралија
2–1
по продолженија

Холандија

Германија
4–3
по продолженија

Шпанија
2008
Детали
Пекинг
Германија
1–0
Шпанија

Австралија
6–2
Холандија
2012
Детали
Лондон
Германија
2–1
Холандија

Австралија
3–1
Обединето Кралство
2016
Детали
Рио де Жанеиро
2020
Детали
Токио

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа 1908 1920 1928 1932 1936 1948 1952 1956 1960 1964 1968 1972 1976 1980 1984 1988 1992 1996 2000 2004 2008 2012 2016 2020 Вкупно
 Авганистан 6 8 11 3
 Аргентина 5 14 14 11 8 11 9 8 11 10 Q 10
 Австралија 5 6 3 2 5 2 4 4 2 3 3 1 3 3 Q 14
 Австрија 9 8 7 3
 Белгија 3 4 9 5 9 7 11 11 9 10 9 9 5 Q 13
 Бразил Q 1
 Канада 13 10 12 11 10 10 Q 7
 Кина 11 1
 ЗНД# 10 1
 Куба 5 1
 Данска 2 5 10 11 16 5
 Источна Германија 11 1
 Египет 12 12 2
 Англија 1 1
 Финска 9 1
 Франција 6 4 5 4 8 11 10 10 12 9
 Обединето Кралство 1 2 3 4 4 9 12 6 3 1 6 7 6 9 5 4 Q 16
 Германија 5 3 2 5 1 4 5 3 1 1 Q 10
 Хонгконг 15 1
 Унгарија 8 1
 Индија 1 1 1 1 1 1 2 1 3 3 7 1 5 6 7 8 7 7 12 Q 20
 Ирска 2 Q 2
 Италија 11 13 2
Екипа 1908 1920 1928 1932 1936 1948 1952 1956 1960 1964 1968 1972 1976 1980 1984 1988 1992 1996 2000 2004 2008 2012 2016 2020 Вкупно
 Јапонија 2 7 14 7 12 Q 6
 Кенија 10 7 6 8 13 9 12 7
 Малезија 9 9 15 8 8 10 9 11 11 9
 Мексико 16 16 2
 Холандија 2 3 3 2 9 7 5 4 4 6 3 4 1 1 2 4 2 Q 17
 Нов Зеланд 6 5 13 7 9 1 7 8 6 7 9 11
 Пакистан 4 4 2 1 2 1 2 3 1 5 3 6 4 5 8 7 16
 Полска 6 12 11 4 12 5
 Шкотска 3 1
 Сингапур 8 1
 ЈАР 10 10 12 11 4
 Јужна Кореја 10 5 2 8 6 8 6
 СССР# 3 7 2
 Шпанија 7 11 3 4 6 7 6 2 8 9 5 2 9 4 2 6 Q 16
 Швајцарија 7 5 5 7 15 5
 Танзанија 6 1
 Уганда 15 1
 Unified Team of Germany 3 7 5 3
 САД 3 11 11 12 11 12 6
 Велс 3 1
 Западна Германија 4 1 5 2 2 5
 Зимбабве 11 1
Вкупно 6 4 9 3 11 13 12 12 16 15 16 16 11 6 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 270

Жени[уреди | уреди извор]

Натпревари[уреди | уреди извор]

Година Домаќин Финале Натпреар за бронза
Злато Резултат Сребро Бронза Резултат Четврто место
1980
Детали
Москва
Зимбабве
[5]
Чехословачка

СССР
[5]
Индија
1984
Детали
Лос Анџелес
Холандија
[6]
Западна Германија

САД
(10–5)
Пенали

Австралија
1988
Детали
Сеул
Австралија
2–0
Јужна Кореја

Холандија
3–1
Обединето Кралство
1992
Детали
Барселона
Шпанија
2–1
по продолженија

Германија

Обединето Кралство
4–3
Јужна Кореја
1996
Детали
Атланта
Австралија
3–1
Јужна Кореја

Холандија
0–0
(4–3)
Пенали

Обединето Кралство
2000
Детали
Сиднеј
Австралија
3–1
Аргентина

Холандија
2–0
Шпанија
2004
Детали
Атина
Германија
2–1
Холандија

Аргентина
1–0
Кина
2008
Детали
Пекинг
Холандија
2–0
Кина

Аргентина
3–1
Германија
2012
Детали
Лондон
Холандија
2–0
Аргентина

Обединето Кралство
3–1
Нов Зеланд
2016
Детали
Рио
2020
Детали
Токио

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Team 1980 1984 1988 1992 1996 2000 2004 2008 2012 2016 2020 Вкупно
 Аргентина 7 7 2 3 3 2 Q 7
 Австралија 4 1 5 1 1 5 5 5 Q 9
 Австрија 5 1
 Белгија 11 1
 Канада 5 6 7 3
 Чехословачка# 2 1
 Кина 5 4 2 6 Q 5
 Германија 2 6 7 1 4 7 Q 7
 Обединето Кралство 4 3 4 8 6 3 Q 7
 Индија 4 Q 2
 Јапонија 8 10 9 Q 3
 Холандија 1 3 6 3 3 2 1 1 Q 9
 Нов Зеланд 6 8 6 6 12 4 Q 7
 Полска 6 1
 ЈАР 10 9 11 10 4
 Јужна Кореја 2 4 2 9 7 9 8 Q 8
 СССР# 3 1
 Шпанија 1 8 4 10 7 5
 САД 3 8 5 8 12 Q 6
 Западна Германија 2 5 2
 Зимбабве 1 1
Вкупно 6 6 8 8 8 10 10 12 12 12 12 104

Табела на освоени медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Индија (IND)* 8 1 2 11
2  Холандија (NED) 5 5 6 16
3  Австралија (AUS) 4 3 5 12
4  Германија (GER) 4 2 2 8
5  Пакистан (PAK) 3 3 2 8
6  Велика Британија (GBR) 3 2 6 11
7  Шпанија (ESP) 1 3 1 5
8  Западна Германија (FRG) 1 3 0 4
9  Нов Зеланд (NZL) 1 0 0 1
 Зимбабве (ZIM) 1 0 0 1
11  Јужна Кореја (KOR) 0 3 0 3
12  Аргентина (ARG) 0 2 2 4
13  Кина (CHN) 0 1 0 1
 Чехословачка (TCH) 0 1 0 1
 Данска (DEN) 0 1 0 1
 Јапонија (JPN) 0 1 0 1
17  СССР (URS) 0 0 2 2
 САД (USA) 0 0 2 2
19  Белгија (BEL) 0 0 1 1
 Германија (EUA) 0 0 1 1
Вкупно 31 31 32 94

* вклучува три златни медали како Британска Индија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. There was no bronze medal match for the 1908 Games in Лондон.
  2. 2,0 2,1 The 1920 tournament was played in a round-robin format, so there were no gold medal or bronze medal matches. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „round“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. 3,0 3,1 Only three teams participated in the 1932 tournament, so they played a round-robin format.
  4. The Unified Team of Germany was the combined team from West Germany and East Germany that competed together at the Olympic Games from 1956 to 1964. Then each country sent independent teams from 1968 to 1988.
  5. 5,0 5,1 Round-robin format play in 1980 for women's tournament Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „moscow“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  6. Round Robin format use in 1984 women's tournament