Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2000 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2000
Детали
ДомаќинСиднеј
ГрадАвстралија
Дата16 – 30 септември
Екипи12
СтадиониОлимписки хокеарски центар
Освојувачи на медали
Злато Холандија (2-ри титула)
Сребро Јужна Кореја
Бронза Австралија
Статистика
Одиграно натпревари42
Постигнато погодоци164 (3.9 per match)
1996 (претходен) (следен) 2004

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 2000 година во машка категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Сиднеј, Австралија. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Холандија, второто Јужна Кореја и третото Австралија.

Резултати[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Бодови
 Пакистан 5 2 3 0 15 6 9
 Холандија 5 2 2 1 11 8 8
 Германија 5 2 2 1 7 6 8
 Обединето Кралство 5 1 2 2 8 16 5
 Малезија 5 0 4 1 5 6 4
 Канада 5 0 3 2 7 11 3

     Пласман во полуфинале

16 септември 2000
13:30
Холандија  4 – 2  Обединето Кралство
Извештај

16 септември 2000
18:30
Канада  2 – 2  Пакистан
Извештај

16 септември 2000
20:30
Малезија  0 – 1  Германија
Извештај

18 септември 2000
10:30
Холандија  0 – 0  Малезија
Извештај

18 септември 2000
13:30
Обединето Кралство  1 – 8  Пакистан
Извештај

18 септември 2000
15:30
Германија  2 – 1  Канада
Извештај

20 септември 2000
13:30
Холандија  5 – 2  Канада
Извештај

20 септември 2000
15:30
Малезија  2 – 2  Обединето Кралство
Извештај

21 септември 2000
15:30
Германија  1 – 1  Пакистан
Извештај

23 септември 2000
13:30
Малезија  2 – 2  Пакистан
Извештај

23 септември 2000
20:30
Холандија  2 – 2  Германија
Извештај

24 септември 2000
19:00
Обединето Кралство  1 – 1  Канада
Извештај

26 септември 2000
10:30
Малезија  1 – 1  Канада
Извештај

26 септември 2000
15:30
Холандија  0 – 2  Пакистан
Извештај

26 септември 2000
18:30
Германија  1 – 2  Обединето Кралство
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Бодови
 Австралија 5 3 2 0 12 6 11
 Јужна Кореја 5 2 2 1 9 7 8
 Индија 5 2 2 1 9 7 8
 Аргентина 5 1 2 2 13 13 5
 Полска 5 1 2 2 12 14 5
 Шпанија 5 0 2 3 7 15 2

     пласман во полуфинале

16 септември 2000
15:30
Шпанија  1 – 1  Јужна Кореја
Извештај

17 септември 2000
08:30
Австралија  4 – 0  Полска
Извештај

17 септември 2000
10:30
Аргентина  0 – 3  Индија
Извештај

19 септември 2000
10:30
Шпанија  1 – 4  Полска
Извештај

19 септември 2000
18:30
Аргентина  2 – 2  Јужна Кореја
Извештај

19 септември 2000
20:30
Австралија  2 – 2  Индија
Извештај

21 септември 2000
08:30
Јужна Кореја  2 – 0  Индија
Извештај

21 септември 2000
10:30
Аргентина  5 – 5  Полска
Извештај

21 септември 2000
13:30
Шпанија  2 – 2  Австралија
Извештај

23 септември 2000
15:30
Шпанија  2 – 3  Индија
Извештај

23 септември 2000
18:30
Австралија  2 – 1  Аргентина
Извештај

24 септември 2000
21:00
Полска  2 – 3  Јужна Кореја
Извештај

25 септември 2000
08:30
Шпанија  1 – 5  Аргентина
Извештај

26 септември 2000
13:30
Австралија  2 – 1  Јужна Кореја
Извештај

26 септември 2000
20:30
Полска  1 – 1  Индија
Извештај

9-12 место[уреди | уреди извор]

  9 место
             
27 септември 2000
  Малезија 0  
  Шпанија 1  
 
30 септември 2000
      Шпанија 3
    Канада 0
11 место
27 септември 2000 30 септември 2000
  Канада 3   Малезија (a.e.t.)  3
  Полска 2     Полска  2
27 септември 2000
20:30
Малезија  0 – 1  Шпанија
Извештај

28 септември 2000
17:30
Канада  3 – 2  Полска
Извештај

11-12 место[уреди | уреди извор]

30 септември 2000
11:30
Малезија  3 – 2 (a.e.t.)  Полска
Извештај

9-10 место[уреди | уреди извор]

30 септември 2000
14:00
Шпанија  3 – 0  Канада
Извештај

5-8 место[уреди | уреди извор]

  5 место
             
28 септември 2000
  Обединето Кралство 2  
  Индија 1  
 
29 септември 2000
      Обединето Кралство 0
    Германија 4
7 место
28 септември 2000 29 септември 2000
  Германија 6   Индија  3
  Аргентина 2     Аргентина  1
28 септември 2000
09:00
Обединето Кралство  2 – 1  Индија
Извештај

28 септември 2000
11:30
Германија  6 – 2  Аргентина
Извештај

7-8 место[уреди | уреди извор]

29 септември 2000
11:30
Индија  3 – 1  Аргентина
Извештај

5-6 место[уреди | уреди извор]

29 септември 2000
14:00
Обединето Кралство  0 – 4  Германија
Извештај

Последна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Злато
             
28 септември 2000
  Пакистан 0  
  Јужна Кореја 1  
 
30 септември 2000
      Јужна Кореја 3 (4)
    Холандија (p.s.) 3 (5)
Бронза
28 септември 2000 30 септември 2000
  Холандија (p.s.) 0 (5)   Пакистан  3
  Австралија 0 (4)     Австралија  6

Полуфинале[уреди | уреди извор]

28 септември 2000
14:00
Пакистан  0 – 1  Јужна Кореја
Извештај

28 септември 2000
20:00
Холандија  0 – 0  Австралија
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

30 септември 2000
17:30
Пакистан  3 – 6  Австралија 3rd
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

30 септември 2000
20:00
2nd Јужна Кореја  3 – 3 (a.e.t.)  Холандија 1
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

 1.  Холандија
 2.  Јужна Кореја
 3.  Австралија
 4.  Пакистан
 5.  Германија
 6.  Обединето Кралство

 1.  Индија
 2.  Аргентина
 3.  Шпанија
 4.  Канада
 5.  Малезија
 6.  Полска

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Official FIH website
 • „Hockey“ (PDF). LA84 Foundation. Посетено на 7 септември 2012.[мртва врска]