Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1980 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1980
Field hockey pictogram.svg
Детали
ДомаќинМосква
ГрадСССР
Екипи6
Освојувачи на медали
Злато
Зимбабве
Сребро
Чехословачка
Бронза
СССР
- (претходен) (следен) 1984

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1980 година во женска категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Москва, СССР. На турнирот учествувале вкупно 6 репрезентации.

Првото место го освоил Зимбабве, второто Чехословачка и третото СССР.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Место Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Бодови
1 Зимбабве Зимбабве 5 3 2 0 13 4 8
2nd Чехословачка 5 3 1 1 10 5 7
3rd СССР 5 3 0 2 11 5 6
4 Индија 5 2 1 2 9 6 5
5 Австрија 5 2 0 3 6 11 4
6 Полска 5 0 0 5 0 18 0
25 јули
 Полска 0 – 4  Зимбабве

25 јули
 Австрија 0 – 2  Индија

25 јули
 СССР 2 – 0  Чехословачка

27 јули
 Индија 4 – 0  Полска

27 јули
 Зимбабве 2 – 2  Чехословачка

27 јули
 СССР 0 – 2  Австрија

28 јули
 Индија 1 – 2  Чехословачка

28 јули
 Австрија 3 – 0  Полска

28 јули
 СССР 0 – 2  Зимбабве

30 јули
 СССР 6 – 0  Полска

30 јули
 Индија 1 – 1  Зимбабве

30 јули
 Австрија 0 – 5  Чехословачка

31 јули
 Полска 0 – 1  Чехословачка

31 јули
 Австрија 1 – 4  Зимбабве

31 јули
 СССР 3 – 1  Индија

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
1 Зимбабве
2nd Чехословачка
3rd СССР

Надворешни врски[уреди | уреди извор]