Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1932

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1932
Детали
ДомаќинСАД
ГрадЛос Анџелес
Екипи3
Освојувачи на медали
Злато Индија (2-ри титула)
Сребро Јапонија
Бронза САД
1928 (претходен) (следен) 1936

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1932 — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Лос Анџелес, САД. На турнирот учествувале вкупно 3 репрезентации.

Првото место го освоил Индија, второто Јапонија и третото САД.

Резултати[уреди | уреди извор]

Натпреварот помеѓу Индија и САД
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Бодови
1 Индија 2 2 0 0 35 2 4
2nd Јапонија 2 1 0 1 10 13 2
3rd САД 2 0 0 2 3 33 0
4 август
Индија  11–1  Јапонија
8 август
Јапонија  9–2  САД
11 август
Индија  24–1  САД

Надворешни врски[уреди | уреди извор]