Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1984

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1984 — официјален хокејарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лос Анџелес, САД и тоа во машка и во женска конкуренција.

Мажи[уреди | уреди извор]

 Златен  Сребрен  Бронзен
 Пакистан  Западна Германија  Обединето Кралство

Жени[уреди | уреди извор]

 Златен  Сребрен  Бронзен
 Холандија  Западна Германија  САД


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]