Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2000 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2000
Field hockey pictogram.svg
Детали
ДомаќинСиднеј
ГрадАвстралија
Дата16 - 29 септември
Екипи10
СтадиониОлимписки хокејарски центар
Освојувачи на медали
Злато Австралија (3-ти титула)
Сребро Аргентина
Бронза Холандија
Статистика
Одиграно натпревари35
Постигнато погодоци112 (3.2 per match)
1996 (претходен) (следен) 2004

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 2000 година во женска категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Сиднеј, Австралија. На турнирот учествувале вкупно 10 репрезентации.

Првото место го освоил Австралија, второто Аргентина и третото Холандија.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Бодови
 Кина 4 4 0 0 11 2 +9 12
 Аргентина 4 3 0 1 12 4 +8 9
 Јапонија 4 2 0 2 5 7 −2 6
 Нов Зеланд 4 1 0 3 3 9 −6 3
 Шпанија 4 0 0 4 3 12 −9 0
16 септември 2000
08:30
 Јужна Кореја 2 – 3  Аргентина
Извештај

17 септември 2000
15:30
 Австралија 2 – 1  Обединето Кралство
Извештај

17 септември 2000
18:30
 Јужна Кореја 0 – 0  Шпанија
Извештај

18 септември 2000
18:30
 Обединето Кралство 0 – 1  Аргентина
Извештај

19 септември 2000
15:30
 Австралија 1 – 1  Шпанија
Извештај

20 септември 2000
10:30
 Јужна Кореја 2 – 2  Обединето Кралство
Извештај

20 септември 2000
20:30
 Австралија 3 – 1  Аргентина
Извештај

21 септември 2000
20:30
 Аргентина 0 – 1  Шпанија
Извештај

22 септември 2000
15:30
 Австралија 3 – 0  Јужна Кореја
Извештај

22 септември 2000
20:30
 Обединето Кралство 2 – 0  Шпанија
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Бодови
 Нов Зеланд 4 2 1 1 7 5 7
 Кина 4 2 0 2 4 5 6
 Холандија 4 1 2 1 9 9 5
 Германија 4 1 2 1 6 6 5
 ЈАР 4 1 1 2 4 5 1

     Пласман во полуфинале

16 септември 2000
10:30
 Германија 1 – 1  Нов Зеланд
Извештај

17 септември 2000
13:30
 Холандија 1 – 2  Кина
Извештај

17 септември 2000
20:30
 Германија 2 – 1  ЈАР
Извештај

18 септември 2000
20:30
 Кина 0 – 2  Нов Зеланд
Извештај

19 септември 2000
13:30
 Холандија 2 – 2  ЈАР
Извештај

20 септември 2000
08:30
 Германија 1 – 2  Кина
Извештај

20 септември 2000
18:30
 Холандија 4 – 3  Нов Зеланд
Извештај

21 септември 2000
18:30
 Нов Зеланд 1 – 0  ЈАР
Извештај

22 септември 2000
13:30
 Холандија 2 – 2  Германија
Извештај

22 септември 2000
18:30
 Кина 0 – 1  ЈАР
Извештај

7-10 место[уреди | уреди извор]

  7 место
             
25 септември 2000
  Обединето Кралство 3  
  ЈАР 2  
 
27 септември 2000
      Обединето Кралство 0
    Германија 2
8 место
25 септември 2000 27 септември 2000
  Јужна Кореја 2   ЈАР  0
  Германија (a.e.t.) 3     Јужна Кореја  3
25 септември 2000
10:30
 Обединето Кралство 3 – 2  ЈАР
Извештај

25 септември 2000
15:30
 Јужна Кореја 2 – 3 (a.e.t.)  Германија
Извештај

9-10 место[уреди | уреди извор]

27 септември 2000
08:30
 ЈАР 0 – 3  Јужна Кореја
Извештај

7-8 место[уреди | уреди извор]

27 септември 2000
13:00
 Обединето Кралство 0 – 2  Германија
Извештај

Последна фаза[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Австралија 5 4 1 0 17 3 13
 Аргентина 5 3 0 2 13 7 9
 Холандија 5 2 0 3 8 14 6
 Шпанија 5 1 3 1 5 5 6
 Кина 5 1 1 3 4 10 4
 Нов Зеланд 5 1 1 3 8 16 4

     Пласиран во полуфинале

24 септември 2000
11:00
 Шпанија 0 – 0  Кина
Извештај

24 септември 2000
14:00
 Аргентина 3 – 1  Холандија
Извештај

24 септември 2000
16:00
 Австралија 3 – 0  Нов Зеланд
Извештај

25 септември 2000
13:30
 Аргентина 2 – 1  Кина
Извештај

25 септември 2000
18:30
 Австралија 5 – 0  Холандија
Извештај

25 септември 2000
20:30
 Шпанија 2 – 2  Нов Зеланд
Извештај

27 септември 2000
11:00
 Шпанија 1 – 2  Холандија
Извештај

27 септември 2000
16:30
 Аргентина 7 – 1  Нов Зеланд
Извештај

27 септември 2000
18:30
 Австралија 5 – 1  Кина
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

29 септември 2000
17:30
3rd  Холандија 2 – 0  Шпанија
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

29 септември 2000
20:00
1  Австралија 3 – 1  Аргентина 2nd
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

  1.  Австралија
  2.  Аргентина
  3.  Холандија
  4.  Шпанија
  5.  Кина

  1.  Нов Зеланд
  2.  Германија
  3.  Обединето Кралство
  4.  Јужна Кореја
  5.  ЈАР

Надворешни врски[уреди | уреди извор]