Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2008 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2008
Field hockey pictogram.svg
Детали
ДомаќинПекинг
ГрадКина
Дата10 - 22 август
Екипи12
СтадиониОлимписки хокејарски центар
Освојувачи на медали
Злато Холандија (2-ри титула)
Сребро Кина
Бронза Аргентина
Статистика
Одиграно натпревари38
Постигнато погодоци149 (3.92 per match)
2004 (претходен) (следен) 2012

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 2008 година во женска категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Холандија, второто Кина и третото Аргентина.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Холандија (NED) 5 5 0 0 14 3 +11 15
 Кина (CHN) 5 3 1 1 14 4 +10 10
 Австралија (AUS) 5 3 1 1 17 9 +8 10
 Шпанија (ESP) 5 2 0 3 4 12 −8 6
 Јужна Кореја (KOR) 5 1 0 4 13 18 −5 3
 ЈАР (RSA) 5 0 0 5 2 18 −16 0

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Германија (GER) 5 4 0 1 12 8 +4 12
 Аргентина (ARG) 5 3 2 0 13 7 +6 11
 Велика Британија (GBR) 5 2 2 1 7 9 −2 8
 САД (USA) 5 1 3 1 9 8 +1 6
 Јапонија (JPN) 5 1 1 3 5 7 −2 4
 Нов Зеланд (NZL) 5 0 0 5 6 13 −7 0

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Злато
             
20 август 2008
  Германија (GER) 2  
  Кина (CHN) 3  
 
22 август 2008
      Кина (CHN) 0
    Холандија (NED) 2
Бронза
20 август 2008 22 август 2008
  Холандија (NED) 5   Германија (GER)  1
  Аргентина (ARG) 2     Аргентина (ARG)  3

Табела[уреди | уреди извор]

 1.  Холандија
 2.  Кина
 3.  Аргентина
 4.  Германија
 5.  Австралија
 6.  Обединето Кралство

 1.  Шпанија
 2.  САД
 3.  Јужна Кореја
 4.  Јапонија
 5.  ЈАР
 6.  Нов Зеланд

Надворешни врски[уреди | уреди извор]