Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1992

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1992 — официјален хокеарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Барселона, Шпанија и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  Германија (GER)  Австралија (AUS)  Пакистан (PAK)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  Шпанија (ESP)  Германија (GER)  Велика Британија (GBR)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „1992 Barcelona Volume 5“ (PDF). LA84 Foundation. Посетено на 15 November 2012.