Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2008 — официјален хокеарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина и тоа во машка и во женска конкуренција.

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  Германија (GER)  Шпанија (ESP)  Австралија (AUS)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  Холандија (NED)  Кина (CHN)  Аргентина (ARG)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Hockey“ (PDF). LA84 Foundation. Посетено на 7 September 2012.