Прејди на содржината

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1952

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1952
Детали
ДомаќинФинска
ГрадХелсинки
Екипи12
Освојувачи на медали
Злато Индија (3-ти титула)
Сребро Холандија
Бронза Обединето Кралство
1948 (претходен) (следен) 1956

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1952 — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Хелсинки, Финска. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Индија, второто Холандија и третото Обединето Кралство.

Учесници

[уреди | уреди извор]

Резултати

[уреди | уреди извор]
Прва фаза Втора фаза Полуфинале Финале
                           
           
  Индија  
  bye    
  Индија  4
    Австрија  0  
  Австрија  2
  Швајцарија  1  
  Индија  3
    Велика Британија  1  
  Велика Британија  
  bye    
  Велика Британија  1
    Белгија  0  
  Белгија  6
  Финска  0  
  Индија  6
    Холандија  1
  Холандија  
  bye    
  Холандија  1
    Германија  0  
  Германија  7
  Полска  2  
  Холандија  1
    Пакистан  0   Трето место
  Пакистан  
  bye    
  Пакистан  6   Велика Британија  2
    Франција  0     Пакистан  1
  Франција  5
  Италија  0  
Место Земја
1  Индија (IND)
2  Холандија (NED)
3  Велика Британија (GBR)
4  Пакистан (PAK)
-  Германија (GER)
-  Полска (POL)
-  Австрија (AUT)
-  Швајцарија (SUI)
-  Франција (FRA)
-  Белгија (BEL)
-  Италија (ITA)
-  Финска (FIN)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]