Германија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германија на Олимписките игри

Знаме на Германија
МОК-код  GER
НОК Германски олимписки комитет
официјално мрежно место (германски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 19561 • 19601 • 19641 • 19682 • 19722 • 19762 • 1980 • 19842 • 19882 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади

1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 19561 • 19601 • 19641 • 19682 • 19722 • 19762 • 19802 • 19842 • 19882 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

1Како Обединет германски тим (ОГТ)
2Како Сојузна Република Германија (СРГ)

Други поврзани настапи
Источна Германија (1968–1988)
Сар (1952)
Германскиата екипа помага во ископувањето на Олимпија (1875/76)

Германија за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1896 година кои се одржале во Атина, и од тогаш пропуштила само четири Олимписки игри, и тоа во 1920, 1924, 1948, и 1980 година.

Спортистите на Германија, заклучно со 2009 година освоиле 500 олимписки златни медали, според кое се наоѓаат на второто место според вечната ранг-список на освојувачи на медали на Олимписките игри. Вкупно има освоено 1588 медали. Германија требала да биде домаќин на Летните олимписки игри во 1916 и Летните олимписки игри во 1940 година, но поради светските војни, тие не се одржале. По Првата светска војна, Германија била исклучена од натпреварувањата во 1920, 1924 и по Втората светска војна во 1948 година. По Втората светска војна Германија била поделена на Источна Германија и Западна Германија. И двете одвоени држави пропуштиле по едно првенство.

Германија на летните и зимските Олимписки игри заедно, заклучно со 2009 има освоено 1.588 медали (518 златни), (529 сребрени) и (541 бронзени).

Германија по Втората светска војна, до 1990[уреди | уреди извор]

По сојузникото распуштање на спортските организации во Германија во 1947, во 1950, Меѓународниот олимписки комитет одлучил да го признае реорганизираниот Олимписки комитет на Германија (германски:Nationales Olympisches Komitee für Deutschland), кој ги опфаќал двете Германии, а центарот бил во Западна Германија.

За време на Студената војна, во 1951 година, Германската Демократска Република (ГДР) одлучила да формира посебен Национален олимписки комитет, кој не бил признаен веднаш од страна на МОК. Спортистите од ГДР, тогаш настапувале на Олимписките игри, но повторно преку сојузот кој бил со центар во Западна Германија. Овоја екипа, кој настапувал во периодот од 1956 до 1964 е познат како Обединета екипа на Германија. Од 1968, постоеле два германска екипа, кои добеле посебни кодови од страна на МОК. Кодот GDR за Источна, а GER за Западна Германија Од 1980, кодот за Западна Германија бил променет во FRG, а десет години подоцна, по обединувањето на Германија, бил вратен стариот код GER.

Во раните 1950-ти, територијата окупирана од страна на Франција, Сар имала свој код од МОК SAA, кој постоел до 1956, кога стапил во употреба кодот на Западна Германија.

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно Екипа од
1896 Атина 6 5 2 13 Flag of Germany (1867–1918).svg ГЕР
1900 Париз 4 2 2 8 Flag of Germany (1867–1918).svg ГЕР
1904 Сент Луис 4 4 5 13 Flag of Germany (1867–1918).svg ГЕР
1908 Лондон 3 5 5 13 Flag of Germany (1867–1918).svg ГЕР
1912 Стокхолм 5 13 7 25 Flag of Germany (1867–1918).svg ГЕР
1920 Антверпен не учествувала Flag of Germany.svg ГЕР
1924 Париз не учествувала Flag of Germany.svg ГЕР
1928 Амстердам 10 7 14 31 Flag of Germany (3-2 aspect ratio).svg ГЕР
1932 Лос Анџелес 3 12 5 20 Flag of Germany (3-2 aspect ratio).svg ГЕР
1936 Берлин 33 26 30 89 Flag of Germany (1935–1945).svg ГЕР
1948 Лондон не учествувала Flag of Germany.svg ГЕР
1952 Хелсинки 0 7 17 24 Flag of Germany (3-2 aspect ratio).svg ГЕР
0 0 0 0 Flag of Saar (1947–1956).svg Сар
не учествувала Flag of East Germany.svg ГДР
1956 Мелбурн и Стокхолм 6 13 7 26 German Olympic flag (1959-1968).svg EUA
1960 Рим 12 19 11 42 German Olympic flag (1959-1968).svg EUA
1964 Токио 10 22 18 50 German Olympic flag (1959-1968).svg EUA
1968 Мексико Сити 5 11 10 26 Flag of Germany.svg СРГ
9 9 7 25 Flag of East Germany.svg ГДР
1972 Минхен 13 11 16 40 Flag of Germany.svg СРГ
20 23 23 66 Flag of East Germany.svg ГДР
1976 Монтреал 10 12 17 39 Flag of Germany.svg СРГ
40 25 25 90 Flag of East Germany.svg ГДР
1980 Москва не учествувала Flag of Germany.svg СРГ
47 37 42 126 Flag of East Germany.svg ГДР
1984 Лос Анџелес 17 19 23 59 Flag of Germany.svg СРГ
не учествувала Flag of East Germany.svg ГДР
1988 Сеул 11 14 15 40 Flag of Germany.svg СРГ
37 35 30 102 Flag of East Germany.svg ГДР
1992 Барселона 33 21 28 82 Flag of Germany.svg ГЕР
1996 Атланта 20 18 27 65 Flag of Germany.svg ГЕР
2000 Сиднеј 13 17 26 56 Flag of Germany.svg ГЕР
2004 Атина 13 16 20 49 Flag of Germany.svg ГЕР
2008 Пекинг 16 10 15 41 Flag of Germany.svg ГЕР
2012 Лондон Flag of Germany.svg ГЕМ
Вкупно (ГЕР) 163 163 203 529
Вкупно (ГДР) 153 129 127 409
Вкупно (СРГ) 56 67 81 204
Вкупно (EUA) 28 54 36 118
Вкупно 400 413 447 1260

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЗОИ Olympic rings without rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно Екипа од
1924 Шамони не учествувала Flag of Germany.svg ГЕР
1928 Санкт Мориц 0 0 1 1 Flag of Germany.svg ГЕР
1932 Лејк Плесид 0 0 2 2 Flag of Germany.svg ГЕР
1936. Гармиш-Партенкирхен 3 3 0 6 Flag of Germany (1935–1945).svg ГЕР
1948. Санкт Мориц не учествувала Flag of Germany.svg ГЕР
1952 Осло 3 2 2 7 Flag of Germany.svg ГЕР
1956. Кортина д'Ампецо 1 0 1 2 German Olympic flag (1959-1968).svg EUA
1960. Скво Вали 4 3 1 8 German Olympic flag (1959-1968).svg EUA
1964. Инсбрук 3 3 3 9 German Olympic flag (1959-1968).svg EUA
1968. Гренобл 2 2 3 7 Flag of Germany.svg СРГ
1 2 2 5 Flag of East Germany.svg ГДР
1972. Сапоро 3 1 1 5 Flag of Germany.svg СРГ
4 3 7 14 Flag of East Germany.svg ГДР
1976. Инсбрук 2 5 3 10 Flag of Germany.svg СРГ
7 5 7 19 Flag of East Germany.svg ГДР
1980. Лејк Плесид 0 2 3 5 Flag of Germany.svg СРГ
9 7 7 23 Flag of East Germany.svg ГДР
1984. Сарајево 2 1 1 4 Flag of Germany.svg СРГ
9 9 6 24 Flag of East Germany.svg ГДР
1988. Калгари 2 4 2 8 Flag of Germany.svg СРГ
9 10 6 25 Flag of East Germany.svg ГДР
1992. Албервил 10 10 6 26 Flag of Germany.svg ГЕР
1994. Лилехамер 9 7 8 24 Flag of Germany.svg ГЕР
1998. Нагано 12 9 8 29 Flag of Germany.svg ГЕР
2002. Солт Лејк Сити 12 16 8 36 Flag of Germany.svg НЕМ
2006. Торино 11 12 6 29 Flag of Germany.svg ГЕР
2010. Ванкувер Flag of Germany.svg ГЕР
2014. Сочи Flag of Germany.svg ГЕР
Вкупно (ГЕР) 60 59 41 160
Вкупно (ГДР) 39 36 35 110
Вкупно (СРГ) 11 15 13 39
Вкупно (EUA) 8 6 5 19
Вкупно 118 116 94 328

Надворешни врски[уреди | уреди извор]