Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1948

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1948
Детали
ДомаќинОбединето Кралство
ГрадЛондон
Екипи13
Освојувачи на медали
Злато Индија (3-ти титула)
Сребро Обединето Кралство
Бронза Холандија
1936 (претходен) (следен) 1952

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1948 — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 13 репрезентации.

Првото место го освоил Индија, второто Обединетото Кралство и третото Холандија.

Учесници[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Место Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Дадено погодоци Бодови Индија Аргентина Австрија Шпанија
1.  Индија (IND) 3 3 0 0 19 1 6 X 9:1 8:0 2:0
2.  Аргентина (ARG) 3 1 1 1 5 12 3 1:9 X 1:1 3:2
3.  Австрија (AUT) 3 0 2 1 2 10 2 0:8 1:1 X 1:1
4.  Шпанија (ESP) 3 0 1 2 3 6 1 0:2 2:3 1:1 X

Група Б[уреди | уреди извор]

Место Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Дадено погодоци Бодови Обединето Кралство Швајцарија Авганистан САД
1.  Велика Британија (GBR) 3 2 1 0 19 0 5 X 0:0 8:0 11:0
2.  Швајцарија (SUI) 3 1 2 0 4 2 4 0:0 X 1:1 3:1
3.  Авганистан (AFG) 3 1 1 1 3 9 3 0:8 1:1 X 2:0
4.  САД (USA) 3 0 0 3 1 16 0 0:11 1:3 0:2 X

Група Ц[уреди | уреди извор]

Место Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Дадено погодоци Бодови Пакистан Холандија Белгија Франција Данска
1.  Пакистан (PAK) 4 4 0 0 20 3 8 X 6:1 2:1 3:1 9:0
2.  Холандија (NED) 4 3 0 1 11 8 6 1:6 X 4:1 2:0 4:1
3.  Белгија (BEL) 4 2 0 2 6 8 4 1:2 1:4 X 2:1 2:1
4.  Франција (FRA) 4 0 1 3 4 9 1 1:3 0:2 1:2 X 2:2
5.  Данска (DEN) 4 0 1 3 4 17 1 0:9 1:4 1:2 2:2 X

Полуфинале[уреди | уреди извор]

 Велика Британија (GBR) 2 – 0  Пакистан (PAK)
 Индија (IND) 2 – 1  Холандија (NED)

Бронза[уреди | уреди извор]

 Холандија (NED) 1 – 1  Пакистан (PAK)
 Холандија (NED) 4 – 1  Пакистан (PAK)

Финале[уреди | уреди извор]

12 август 1948
Индија  4 - 0  Обединето Кралство
Стадион Вембли

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја
1  Индија (IND)
2  Велика Британија (GBR)
3  Холандија (NED)
4  Пакистан (PAK)
-  Аргентина (ARG)
-  Швајцарија (SUI)
-  Белгија (BEL)
-  Австрија (AUT)
-  Авганистан (AFG)
-  Франција (FRA)
-  Шпанија (ESP)
-  САД (USA)
-  Данска (DEN)