Прејди на содржината

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1956

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1956
Детали
ДомаќинМелбурн
ГрадАвстралија
Екипи12
Освојувачи на медали
Злато Индија (3-ти титула)
Сребро Пакистан
Бронза Германија
1952 (претходен) (следен) 1960

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1956 — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Мелбурн, Австралија. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Индија, второто Пакистан и третото Германија.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група A
 1.  Индија
 2.  Сингапур
 3.  Авганистан
 4.  САД
Група Б
 1.  Обединето Кралство
 2.  Австралија
 3.  Малаја
 4.  Кенија
Група Ц
 1.  Пакистан
 2.  Германија
 3.  Белгија
 4.  Нов Зеланд

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

26 ноември, 11:30
Сингапур  6–1 (3–1)  САД
26 ноември, 14:30
Индија  14–0 (3–0)  Авганистан
28 ноември, 11:30
Сингапур  5–0 (4–0)  Авганистан
28 ноември, 14:30
Индија  16–0 (6–0)  САД
30 ноември, 11:30
Индија  6–0 (3–0)  Сингапур
30 ноември, 14:30
Авганистан  5–1 (2–1)  САД
Табела
Екипа Натпреври Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Бодови
 Индија 3 3 0 0 36 0 6
 Сингапур 3 2 0 1 11 7 4
 Авганистан 3 1 0 2 5 20 2
 САД 3 0 0 3 2 27 0
 • Индија се пласира во полуфинале.

Група Б[уреди | уреди извор]

23 ноември, 11:30
Обединето Кралство  2–2 (1–1)  Малаја
23 ноември, 14:30
Австралија  2–0 (1–0)  Кенија
24 ноември, 16:00
Обединето Кралство  1–1 (1–1)  Кенија
26 ноември, 16:00
Австралија  3–2 (2–1)  Малаја
28 ноември, 16:00
Малаја  1–1 (0–1)  Кенија
30 ноември, 16:00
Обединето Кралство  2–1 (1–0)  Австралија
Табела
Екипа Натпреври Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Бодови
 Обединето Кралство 3 1 2 0 5 4 4
 Австралија 3 2 0 1 6 4 4
 Малаја 3 0 2 1 5 6 2
 Кенија 3 0 2 1 2 4 2
1 декември, 14:00
Обединето Кралство  1–0 (0–0)  Австралија
 • Велика Британија се пласира во полуфинале

Група Ц[уреди | уреди извор]

23 ноември, 16:00
Пакистан  2–0 (1–0)  Белгија
24 ноември, 14:30
Германија  5–4 (3–3)  Нов Зеланд
27 ноември, 14:30
Пакистан  5–1 (2–0)  Нов Зеланд
27 ноември, 16:00
Германија  0–0 (0–0)  Белгија
29 ноември, 14:30
Пакистан  0–0 (0–0)  Германија
29 ноември, 16:00
Нов Зеланд  3–0 (1–0)  Белгија
Табела
Екипа Натпреври Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Бодови
 Пакистан 3 2 1 0 7 1 5
 Германија 3 1 2 0 5 4 4
 Нов Зеланд 3 1 0 2 8 10 2
 Белгија 3 0 1 2 0 5 1
 • Пакистан и Германија се пласирале во полуфиналната фаза.

Последна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
3 декември
  Индија 1  
  Германија 0  
 
6 декември
      Индија 1
    Пакистан 0
Трето место
3 декември 6 декември
  Пакистан 3   Германија  3
  Обединето Кралство 2     Обединето Кралство  1
Полуфинале
3 декември, 14:30
Индија  1–0 (0–0)  Германија
3 декември, 16:00
Пакистан  3–2 (3–1)  Обединето Кралство
Бронза
6 декември, 14:30
Германија  3–1 (2–1)  Обединето Кралство
Злато
6 декември 1956
Индија  1 - 0  Пакистан
Report

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • The Official Report of the Organizing Committee for the Games of the XVI Olympiad Melbourne 1956 (PDF). Melbourne, Australia: W.M. Houston, Government Printer. 1958. стр. 500–511. Посетено на 2008-01-29.
 • „Olympic Medal Winners“. International Olympic Committee. Посетено на 2008-01-28.