Прејди на содржината

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1988 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1980
Детали
ДомаќинСеул
ГрадЈужна Кореја
Екипи8
Освојувачи на медали
Злато
Австралија
Сребро
Јужна Кореја
Бронза
Холандија
1984 (претходен) (следен) 1992

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1984 година во женска категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Сеул, Јужна Кореја. На турнирот учествувале вкупно 8 репрезентации.

Првото место го освоил Австралија, второто Јужна Кореја и третото Холандија.

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
1 Австралија
2nd Велика Британија
3rd Холандија
4 Западна Германија
5  Јужна Кореја
6 Пакистан
7 Индија
8 Канада