Прејди на содржината

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1920

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1920
Детали
ДомаќинБелгија
ГрадАнтверпен
Дата1 - 5 септември
Екипи4
СтадиониОлимписки стадион
Освојувачи на медали
Злато Обединето Кралство (3-ти титула)
Сребро Данска
Бронза Белгија
Статистика
Постигнато погодоци41
1908 (претходен) (следен) 1928

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1920 — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Антверпен, Белгија. На турнирот учествувале вкупно 4 репрезентации.

Првото место го освоил Обединето Кралство, второто Данска и третото Белгија.

Резултати[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Обединето Кралство 3 3 0 0 17 2 +15 6
 Данска 3 2 0 1 15 8 +7 4
 Белгија 3 1 0 2 6 19 –13 2
 Франција 3 0 0 3 3 12 –9 0
1 септември 1920
Обединето Кралство  5–1  Данска
Белгија  3–2  Франција
3 септември 1920
Обединето Кралство  12–1  Белгија
Данска  9–1  Франција
4 септември 1920
Обединето Кралство  техничка победа  Франција
5 септември 1920
Данска  5–2  Белгија

Медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Обединето Кралство  Данска  Белгија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Belgium Olympic Committee (1957). Olympic Games Antwerp 1920: Official Report (француски).
  • Wudarski, Pawel (1999). „Wyniki Igrzysk Olimpijskich“ (полски). Архивирано од изворникот на 2008-10-14. Посетено на 25 April 2008.