Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1976

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1976
Детали
ДомаќинМонтреал
ГрадКанада
Екипи11
Освојувачи на медали
Злато Нов Зеланд
Сребро Австралија
Бронза Пакистан
1972 (претходен) (следен) 1980

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1976 — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Монтреал, Канада. На турнирот учествувале вкупно 11 репрезентации.

Првото место го освоил Нов Зеланд, второто Австралија и третото Пакистан.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Место Екипа Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци
1 Холандија 10 5 5 0 0 11 3
2 Австралија 6 5 3 0 2 14 6
3 Индија 6 5 3 0 2 12 9
4 Малезија 4 5 2 0 3 3 7
5 Канада 2 5 1 0 4 4 11
6 Аргентина 2 5 1 0 4 4 12
 • 18 јули 1976
Индија 4-0 (2-0) Аргентина
Австралија 2-0 (1-0) Малезија
 • 19 јули 1976
Индија 1-3 (0-1) Холандија
Австралија 3-0 (1-0) Канада
 • 20 јули 1976
Холандија 2-0 (0-0) Малезија
Аргентина 1-3 (0-2) Канада
 • 21 јули 1976
Индија 1-6 (1-3) Австралија
Малезија 2-0 (0-0) Аргентина
 • 22 јули 1976
Индија 3-0 (1-0) Канада
Австралија 1-2 (0-2) Холандија
 • 23 јули 1976
Холандија 1-0 (1-0) Аргентина
Малезија 1-0 (0-0) Канада
 • 24 јули 1976
Индија 3-0 (2-0) Малезија
Австралија 2-3 (1-1) Аргентина
 • 25 јули 1976
Холандија 3-1 (0-1) Канада
 • 26 јули 1976
Австралија 1-1 (1-1) Индија
Австралија wins after penalty strokes (5-4)

Група Б[уреди | уреди извор]

Место Екипа Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци
1 Пакистан 7 4 3 1 0 16 6
2 Нов Зеланд 4 4 1 2 1 6 8
3 Шпанија 4 4 1 2 1 9 7
4 Западна Германија 3 4 1 1 2 10 10
5 Белгија 2 4 1 0 3 5 15
 • 18 јули 1976
Пакистан 5-0 (1-0) Белгија
Западна Германија 1-1 (0-0) Нов Зеланд
 • 19 јули 1976
Пакистан 2-2 (1-1) Шпанија
 • 20 јули 1976
Шпанија 1-1 (1-0) Нов Зеланд
 • 21 јули 1976
Пакистан 4-2 (2-1) Западна Германија
Нов Зеланд 2-1 (1-0) Белгија
 • 22 јули 1976
Западна Германија 1-4 (1-3) Шпанија
 • 23 јули 1976
Шпанија 2-3 (1-1) Белгија
 • 24 јули 1976
Пакистан 5-2 (4-1) Нов Зеланд
Западна Германија 6-1 (3-1) Белгија
 • 26 јули 1976
Шпанија 0-1 (0-0) Нов Зеланд

Последна фаза[уреди | уреди извор]

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

 • 28 јули 1976 — 9-12 место
Белгија 3-2 (1-1) Аргентина
Канада bye
 • 29 јули 1976 — 9 место
Канада 2-3 (1-0) Белгија
 • 29 јули 1976 — 11 место
Аргентина bye
 • 29 јули 1976 — 5-8 место
Шпанија 2-1 (1-0) Малезија
Индија 2-3 (1-0) Западна Германија
 • 30 јули 1976 — 7 место
Индија 2-0 (0-0) Малезија
 • 30 јули 1976 — 5 место
Шпанија 1-9 (0-2) Западна Германија

Полуфинале[уреди | уреди извор]

 • 28 јули 1976
Пакистан 1-2 (1-1) Австралија
Холандија 1-2 (1-1) Нов Зеланд

Бронза[уреди | уреди извор]

 • 30 јули 1976
Холандија 2-3 (1-1) Пакистан

Финале[уреди | уреди извор]

 • 30 јули 1976
Нов Зеланд 1-0 (0-0) Австралија

Табела[уреди | уреди извор]

 1. Нов Зеланд
 2. Австралија
 3. Пакистан
 4. Холандија
 5. Западна Германија
 6. Шпанија
 7. Индија
 8. Малезија
 9. Белгија
 10. Канада
 11. Аргентина

Надворешни врски[уреди | уреди извор]