Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1964

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1964
Детали
ДомаќинТокио
ГрадЈапонија
Екипи16
Освојувачи на медали
Злато Индија
Сребро Пакистан
Бронза Холандија
1960 (претходен) (следен) 1968

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1964 — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Токио, Јапонија. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоил Индија, второто Пакистан и третото Холандија.

Табела[уреди | уреди извор]

1.  Индија (IND)
2.  Пакистан (PAK)
3.  Австралија (AUS)
4.  Шпанија (ESP)
5.  Германија (EUA)
6.  Кенија (KEN)
7.  Јапонија (JPN)
 Холандија (NED)
9.  Велика Британија (GBR)
 Малезија (MAS)
11.  Белгија (BEL)
 Родезија (RHO)
13.  Канада (CAN)
 Нов Зеланд (NZL)
15.  Хонгконг (HKG)

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]
Место Екипа Победи Нерешени Порази Бодови
1.  Пакистан (PAK) 6 0 0 12 QS
2.  Австралија (AUS) 4 0 2 8 QS
3.  Кенија (KEN) 3 1 2 7 QC
4.  Јапонија (JPN) 3 0 3 6 QC
5.  Велика Британија (GBR) 2 0 4 4
6.  Родезија (RHO) 1 1 4 3
7.  Нов Зеланд (NZL) 1 0 5 2
 • Пакистан – Австралија 2-1
 • Пакистан - Кенија 5-2
 • Пакистан - Јапонија1-0
 • Пакистан - Велика Британија 1-0
 • Пакистан - Родезија 6-0
 • Пакистан - Нов Зеланд 2-0
 • Кенија - Австралија 1-0
 • Австралија – Јапонија 3-1
 • Австралија - Велика Британија 7-0
 • Австралија - Родезија 3-0
 • Австралија - Нов Зеланд 2-1
 • Јапонија- Кенија 2-0
 • Кенија - Велика Британија 1-0
 • Кенија - Родезија 0-0
 • Кенија - Нов Зеланд 3-2
 • Велика Британија – Јапонија 1-0
 • Јапонија- Родезија 2-1
 • Јапонија- Нов Зеланд 1-0
 • Велика Британија - Родезија 4-1
 • Нов Зеланд - Велика Британија 2-0
 • Родезија - Нов Зеланд 2-1
Група Б[уреди | уреди извор]
Место Екипа Победи Нерешени Порази Бодови
1.  Индија (IND) 5 2 0 12 QS
2.  Шпанија (ESP) 4 3 0 11 QS
3.  Германија (EUA) 2 5 0 9 QC
4.  Холандија (NED) 4 1 2 9 QC
5.  Малезија (MAS) 2 2 3 6
6.  Белгија (BEL) 2 2 3 6
7.  Канада (CAN) 1 0 6 2
8.  Хонгконг (HKG) 0 1 6 1
 • Индија - Шпанија1-1
 • Индија - Германија 1-1
 • Индија - Холандија 2-1
 • Индија - Малезија 3-1
 • Индија - Белгија 2-0
 • Индија - Канада 3-0
 • Индија - Хонгконг 6-0
 • Шпанија- Германија 1-1
 • Шпанија- Холандија 1-1
 • Шпанија- Малезија 3-0
 • Шпанија- Белгија 3-0
 • Шпанија- Канада 3-0
 • Шпанија- Хонгконг 4-0
 • Германија - Холандија 1-0
 • Германија - Малезија 0-0
 • Германија - Белгија 0-0
 • Германија - Канада 5-1
 • Германија - Хонгконг 1-1
 • Холандија - Малезија 2-0
 • Холандија - Белгија 4-0
 • Холандија - Канада 5-0
 • Холандија - Хонгконг 7-0
 • Малезија - Белгија 3-3
 • Малезија - Канада 3-1
 • Малезија - Хонгконг 4-1
 • Белгија - Канада 5-1
 • Белгија - Хонгконг 2-0
 • Канада - Хонгконг 2-1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Натпревар Победник Резултат Поразен
Утешна  Кенија (KEN) 3-1  Холандија (NED)
 Германија (EUA) 5-1  Јапонија (JPN)
Полуфинале  Пакистан (PAK) 3-0  Шпанија (ESP)
 Индија (IND) 3-1  Австралија (AUS)

Финале[уреди | уреди извор]

Натпревар Победник Резултат Поразен
5-6 место  Германија (EUA) 3-0  Кенија (KEN)
Бронза  Австралија (AUS) Бронза 3-2  Шпанија (ESP)
Злато  Индија (IND) Gold 1-0  Пакистан (PAK) Silver